'
Читаєте зараз
Що дивитися в січні? Серіальний вибір Заборони

Що дивитися в січні? Серіальний вибір Заборони

Daniel Lekhovitser

Новий серіал данського режисера Ніколаса Віндінґа Рефна, горор-антологія японського майстра жахів і серіальна адаптація культової відеогри The Last of Us — Заборона обрала девʼять серіалів січня на будь-який смак.


«Калейдоскоп» / Kaleidoscope. На Netflix з 1 січня 

Чернеткова назва проєкту — Jigsaw, «пазл». Річ у тім, що цей 8-епізодовий серіал можна дивитися в будь-якому порядку, але з двома виключеннями: епізод-пролог «Білий» та фінал «Чорний» треба дивитися першим і останнім відповідно. Комплексності серіалу додає не тільки структурна експериментальність, а й гра з часом — історія охоплює 25-річний період, тож сценаристам треба було добряче подумати, як перетворити хронологію на легке для сприйняття оповідання.

А розповідає «Калейдоскоп» про професійних крадіїв, які намагаються вкрасти з субмарини облігації вартістю 7 мільярдів доларів.

«Ковбой з Копенгагену» / Copenhagen Cowboy. На Netflix з 5 січня 

Другий серіал данського режисера Ніколаса Віндінґа Рефна — і переважно на ті самі теми: помста, занепад маскулінності, афективність і навіть екстатичність кримінального світу та вже фірмові для Рефна мовчазні, емоційно заледенілі герої, що наслідують манеру гри Раяна Гослінга у стрічці Drive.

Загадкова Мія занурюється в тіньовий вимір данського криміналу — все, щоби вбити свого головного ворога, Рахіль. Попереду шість сповнених ультранасилля епізодів, що вже створили серіалу ореол скандальності, адже на знімальному майданчику «Ковбоя» спеціально застрелили свиню.

«Мейфейрські відьми» / Mayfair Witches. На АМС з 8 січня

З генеалогічної точки зори «Відьми», створені за мотивами романів письменниці Енн Райс («Інтервʼю з вампіром»), нагадують «Сто років самотності» чи іншу монументальну сімейну сагу — треба запам’ятати кілька поколінь родини і десятки імен. Роуен, талановита нейрохірургиня, дізнається, що належить до клану Мейфейр — новоорлеанських відьом, які уклали договір з надприродною істотою на прізвисько Лашер. 

«Одні з нас» / The Last of Us. На HBO Max з 15 січня

Попри клішованість сетингу (постапокаліптичні США) та перевантаженість масової культури сюжетами про зомбі, відеогра The Last of Us перетворилася на бронзовий пам’ятник самій собі вже в перший рік релізу. 

HBO разом зі сценаристом надпопулярного «Чорнобиля» Крейгом Мейзіном перетворив гру на серіал. Контрабандист Джоел, що колись втратив доньку, має доставити в далекий штат Америки незвичайний вантаж — дівчинку Еллі. Але дістатися міста швидко їм заважатиме епідемія й інфіковані спорами грибоголові зомбі.

«Дзюндзі Іто: Маніяк» / Junji Ito: Maniac. На Netflix з 19 січня 

Навіть для досвідченого західного гороромана азійське нетутешнє та іншопланетне сприйняття моторошного — це виклик. Для азійської ментальності джерела страху можуть суттєво відрізнятися від західних конвенцій горору, тож для європейського чи американського глядача східна традиція навіть не стільки страшна, скільки чужа, а тому сповнена жахіть.

У цьому сенсі японський мангака Дзюндзі Іто — один з наймайстерніших авторів, який бачить жах там, де його не чекаєш. Голова дівчини перетворюється на спіраль, що пожирає саму себе, люди обертаються равликами, яких запікають їхні колишні сусіди, а гнила риба еволюціонує до павука. Іто відомий як автор великих творів, але він не менш вправний і в короткій графічній прозі, тому антологія його оповідань «Маніяк» точно варта глядацької уваги.

«Шоу 90-х» / That ’90 Show. На Netflix з 19 січня

«Шоу 70-х» — популярний ситком, який транслювали у США з 1990–х і до 2006 року. Майже 20 років по тому проєкт вирішили реанімувати й перенести на дві декади раніше — тепер шоу про 1990-ті показуватимуть у 2020-му. Такий каламбур.

Лея, дочка героїв «Шоу 70-х», приїжджає до дідуся з бабусею у нудний штат Вісконсин, відомий своїм сиром та заморозками. Як вона планує розважатися, невідомо, але розважати глядача, мабуть, буде прірва між поколіннями онуки та її родичів.

«Покерфейс» / Poker Face. На Peacock з 26 січня

А тут суміш «Коломбо» та «Теорії брехні»: героїня серіалу Чарлі (Наташа Лайон з Russian Doll) — спеціалістка з брехні, яка використовує свої когнітивні здібності, щоби розкривати злочини. А його шоураннер — автор старомодного, але популярного детективу «Ножі наголо» Раян Джонсон.

Джонсон описує свій серіал як перевернутий детектив, також відомий як howcatchem — субжанр, коли особистість вбивці відома з самого початку. Проте тут важливіше не «хто?», а «як?» — як розслідувачам вдається розкрити справу, якщо злочинці так професійно замітають сліди. 

«Агенція “Локвуд & К°”» / Lockwood & Co. На Netflix з 27 січня

Лондон — одна з містичних столиць світу, де повно окультних агенцій, але «Локвуд & К°» відрізняється від них усіх — вони не беруть грошей і оголошують війну привидам, духам та капіталізму. Агенція складається з юнаків, що заперечують практики дорослих і готові допомагати клієнтам, яким не дає жити надприродне. До речі, назва новинки римується зі ще одним підлітковим містичним трилером Netflix — Locke & Key. Тому якщо після закінчення останнього вам не вистачає сімейних серіалів, ось і вихід.

«Терапія» / Shrinking. На Apple TV+ з 27 січня

Серіальна індустрія продовжує жартувати над психотерапією: із теми-табу, що пасувала high-concept чи трилеру, терапія стала сировиною для чорних комедій та критичного коментаря (згадаймо хоча б торішню «Терапію без кордонів»). 

От і герой цього серіалу, доктор Філ Роудс, після особистої трагедії перетворює власну практику на абсурдну трагікомедію — він говорить пацієнтам все, що думає про їхні жалюгідні проблеми. В головній ролі Джейсон Сіґел (Маршал з How I Met Your Mother). На його плечах тут, зокрема, сценарій і продюсування. А пару в роботі над серіалом йому склав Бретт Гольдштейн — відповідальний за історію в серіалі «Тед Лассо» і виконавець ролі Роя Кента у ньому ж.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій