Що робити у разі зґвалтування: де шукати допомогу і як покарати винних
- В Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії підтверджено системні випадки вчинення сексуального насильства окупантами.
- Необхідно повідомляти правоохоронні органи України та Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, адже сексуальні злочини в умовах війни кваліфікують як воєнні.
- МВС України спільно з урядовою уповноваженою з питань гендерної політики розробили інструкцію для постраждалих від сексуального насильства.
Від початку повномасштабної війни в Україні підтверджено випадки зґвалтувань, вчинені російськими військовими. У особливій небезпеці люди на тимчасово окупованих територіях. Якщо звернутися до правоохоронних органів одразу неможливо, потрібно самостійно задокументувати все, що сталося, щоб покарати винних.
Заборона розповідає, як зафіксувати факт вчинення сексуальної наруги, куди звертатися по допомогу та як передати докази у відповідні інстанції.
Сексуальне насильство під час війни: як діяти
В Україні з початку війни фіксуються випадки сексуальних злочинів, вчинених рашистами. В особливій небезпеці опиняється мирне населення на тимчасово окупованих територіях.
«Таких випадків більшає, бо російські окупанти використовують сексуальне насильство як зброю війни. Це страшні злочини, але про них не можна мовчати. Загарбники є злочинцями й мають нести покарання за скоєне», — підкреслили в апараті урядової уповноваженої з питань гендерної політики.
Міністерство внутрішніх справ України спільно з урядовою уповноваженою з питань гендерної політики Катериною Левченко та «Ла Страда Україна» розробили інструкцію для постраждалих від сексуального насильства.
Читати більше новин в TelegramЯк діяти у разі зґвалтування:
- Спробуйте знайти для себе максимально безпечне місце.
- Зверніться за медичною допомогою для фіксації стану здоров’я та тілесних ушкоджень (103).
- Повідомте органи влади: поліцію (102), прокуратуру чи місцеву військову адміністрацію.
Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території й не маєте змоги звернутися до уповноважених органів влади України, повідомте про злочин в Офіс Генеральної прокурорки:
- телефон: +38096 755 02 40 (Viber, WhatsApp, Telegram, Signal);
- електронна пошта: conflict2022.ua@gmail.com (зазначити свої ПІБ і засоби зв’язку).
- Самостійно задокументуйте факт злочину, за можливості зробіть фото та відео, зафіксуйте можливих свідків.
- Зверніться по юридичну та психологічну підтримку:
- безкоштовна правова допомога: legalaid.gov.ua, 0 800 213 103;
- урядовий контактний центр: 1547;
- безкоштовна психологічна допомога:
національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
116 123, або 0 800 500 335;
- консультації онлайн:
Telegram @NHL116123;
Facebook @lastradaukraine;
e-mail: hotlaine@la-strada.org.ua.
Докази воєнних злочинів, які здійснюють на території України російські окупанти, збирає Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС).
Сексуальні злочини в умовах війни теж підпадають під категорію тих, що розглядає МКС. До них відносять:
- зґвалтування;
- сексуальне рабство;
- примус займатись проституцією;
- примусова вагітність;
- примусова стерилізація;
- інші форми (погрози насильством, пошкодження статевих органів, тортури).
Як зібрати докази:
- переконатися, що ваше звернення до правоохоронних органів зареєстроване (інформація внесена в ЄРДР та відкрито кримінальне провадження);
- обов’язково звернутися до закладу охорони здоров’я для зняття побоїв та проведення судово-медичної експертизи (відповідно до чинного законодавства, у медзакладі вам не можуть відмовити!);
- вимагати від лікарів та зберігати оригінали медичних довідок, висновки судово-медичних експертиз, рецепти, направлення, рекомендації тощо;
- у разі звернення за психологічною допомогою, намагайтеся отримати висновки психолога з описом психологічного стану внаслідок відповідного випадку;
- зберігати фото-, відеозаписи (якщо такі робилися), одяг, який був на постраждалій особі;
- якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованій території, зібрати контактні дані можливих свідків, зробити фото-, відеофіксацію завданих ушкоджень, місця події;
- обов’язково зафіксувати найважливіші обставини події, оскільки розслідування міжнародних злочинів триває довго, і деякі деталі можна забути.
Яку інформацію потрібно зафіксувати:
- обставини злочину з якомога детальнішим описом;
- місце злочину (конкретна адреса або позначка на мапі);
- дата і час вчинення злочину;
- ПІБ, дата народження, контактні дані постраждалої особи;
- інформація про свідків злочину (ПІБ, дата народження, контактні дані);
- детальна інформація про особу, осіб, які вчинили злочин (кількість осіб, якщо відомо – імена та посади, в якій уніформі вони були, чи мали з собою зброю та яку, транспортні засоби, про що розмовляли між собою, з керівництвом та що саме казали постраждалим, які відносини були між злочинцями – чи це були рядові солдати або їхнє керівництво, чи згадували при вас ранги, імена один одного тощо);
- інформація про можливі інші такі випадки у вашій місцевості;
- завдана шкода (матеріального, морального, психологічного характеру).
Як передати інформацію до МКС:
- Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду у Гаазі: atp.informationdesk@icc-cpi.int (звертатись при цьому можна будь-якою мовою);
- Офіс Генеральної прокурорки України: warcrimes.gov.ua;
- Служби безпеки України в Telegram: @stop_russian_war.
Раніше Заборона розповідала про алгоритм дій для жінок, які перетинають кордон, щоб запобігати небезпеці торгівлі людьми. Зокрема є поради щодо того, як діяти у разі небезпеки та куди звертатися по допомогу.
Читати більше новин в Telegram