Що таке перемога, яке відношення до емігрантів та українців в окупації: цікаве опитування
- Українці впевнені, що Україна поверне свої території.
- Головними викликами для громадян після перемоги є питання суттєвого руйнування інфраструктури та житла, корупції та нестачі грошей в бюджетах.
- Дослідження думок українців в листопаді провів Харківський інститут соціальних досліджень.
Опитування дають впевнений оптимізм щодо порозуміння українців після закінчення війни. Це стосується і відбудови, і повернення українців з-за кордону, і повернення деокупованих територій, в тому числі в чуттєвому питанні отримання російських паспортів. Однак люди хочуть побачити від держави планів щодо життя після війни.
Заборона розповідає про дані дослідження Харківського інституту соціальних досліджень за підтримки чеської амбасади в Україні. Загальна вибірка склала 3018 осіб, більше 18 років, опитування проводилося персонально за допомогою планшетів в листопаді-грудні на вільних територіях України.
Якою буде перемога
89% тих, хто взяв участь в опитуванні, вважає, що Україна поверне свої території. 78% не хочуть йти на компроміси, отже суспільство стало категоричним.
«Для українців перемогою є повернення до кордонів 1991 року. 8% впевнені що Україна повернеться до кордонів 24 лютого. Є думка про можливість зміни ролі України в світі. Наприклад, кожен п’ятий з опитаних вважає, що Україна буде найвпливовішою країною, лідером Європи. За розпад Росії на декілька держав виступають 8% респондентів», — прокоментував результати дослідження громадської думки провідний експерт Андрій Черноусов.
35% згодні, аби Крим залишився автономним, 28% висловилися за те, аби зробити Кримську область, 28% — мають бути створені військові адміністрації на деокупованих територіях.
Читати більше новин в Telegram«За багато років досліджень ми спостерігаємо неймовірну, унікальну єдність щодо питань, які роз’єднували весь цей час, це неймовірний ресурс та потенціал. Ми розуміємо, що нашим громадянам не вистачає планів держави про повоєнну відбудову, про те, що буде з деокупованими територіями, про те, як там люди в окупації», — каже Черноусов.
На його думку, це говорить про те, що аби в Україні будувалася впевненість у завтрашньому дні і довіра до держави, влада має говорити про кожен свій крок.
Окуповані та деокуповані території
75% вважають, що варто підтримувати зв’язок з людьми з окупованих територій. Це важливо, стверджують соціологи, адже післявоєнна відбудова без внутрішнього бажання та підтримки буде складною.
Також обнадійливо для експертів виглядає ставлення з розумінням (40%) до отримання паспортів РФ на тимчасово окупованих територіях з 2014 та після 24 лютого.
«Українці єдині у думці, що всі, хто брали участь у незаконних збройних формуваннях, однозначно мають бути притягнути до відповідальності. Післявоєнне адміністрування та правосуддя має відбуватися в рамках чинного законодавства та з залученням міжнародних експертів, більшість хоче аби так здійснювалося правосуддя», — каже Черноусов.
Більше 60% кажуть, що мешканці ТОТ не можуть займати певні посади, якщо працювали в окупаційних органах влади, і не можуть займати ніяких посад в органах влади України. 39% вважає, що вони мають пройти процедуру підтвердження громадянства України.
Порозуміння між різними групами громадян
Загалом українці вважають, що найбільше напруження виникає чи може виникнути через мову, більше претензій немає. Для нас все це означає, що всі підтримують інших, і це дуже позитивна злагодженість. Також українці часто з позитивом ставляться до тих хто поїхав (діти, жінки, люди похилого віку) і поважають (20%) вибір українця виїхати.
Підвищився рівень довіри до державних органів. Ставлення до УПЦ/мп церкви — погіршилося на 60%. Питання належності до релігії є важливим для українців, і після війни воно або об’єднає, або стане наріжним каменем.
«Це дослідження не є першим. У 2021 році вже проводилися таке ж дослідження і одне з них було на 10000 респондентів і там якраз було багато питань, які стосувалися людей на окупованих територіях. Відбулася зміна в питаннях, які стосуються тих, хто залишився в окупації: 85% впевнені, що треба підтримувати зв’язки. У 2021 році говорили про залучення держави до підтримки зв’язку з людьми в окупації, тоді за було 82%. Дуже добре, що в законодавстві України є положення, що отримання примусового громадянства РФ на окупованих територіях не є підставою для позбавлення українського громадянства. Тому Україна не відмовляється від своїх громадян, які залишилися на окупованих територіях», — каже Альона Луньова – адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA.
Раніше Заборона розповідала про результати соціологічного опитування в Україні, проведеного на замовлення ОПОРА на початку липня 2022 року, яке показало, що в умовах війни погляди українців більше тяжіють до автократії, аніж до демократичного режиму.
Читати більше новин в Telegram