'
Читаєте зараз
Українці хочуть сильну руку, лише 14% за демократію: протверезіння  від КМІС

Українці хочуть сильну руку, лише 14% за демократію: протверезіння  від КМІС

Markiian Oliiarnyk
Українка
  • 79% опитаних громадян України підтримують перевищення президентом закріплених у Конституції повноважень, якщо це в інтересах оборони країни.
  • Більш ніж половина не проти переслідування тих, які публічно висловлюють позицію, що нібито шкодить державі.
  • Також більшість вважає, що під час війни в Україні опозиція має повністю підтримувати владу в усіх питаннях, що стосуються безпеки.

В умовах війни погляди українців більше тяжіють до автократії, аніж до демократичного режиму. Так, більшість респондентів, опитаних Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), підтримали ідею сильного лідера з широкими повноваженнями, цензуру та заборону політичних сил, які становлять загрозу безпеці держави.

Заборона розповідає про результати соціологічного опитування в Україні, проведеного на замовлення ОПОРА на початку липня 2022 року.


Війна і демократія: українців спитали про владу

Громадяни України надають перевагу ідеям сильної руки держави, а не демократичним цінностям. Так, 58% респондентів відповіли, що для України в умовах війни важливіше мати сильного лідера. А пріоритет демократії віддали лише 14% опитаних.

79% вважають, що президент має неофіційне право втручатися у роботу парламенту та уряду, якщо це посилює оборону країни. Тут варто розуміти, що чіткий розподіл повноважень між гілками влади закріплений у Конституції. Їхнє перевищення є грубим порушенням основного закону України, навіть в умовах воєнного стану.

Також більшість українців (62%) переконані, що критика влади опозицією під час війни є недопустимою. Збереження політичної конкуренції підтримали лише 32% опитаних. «Водночас респонденти розділилися практично порівну в питанні щодо можливості порушення владою законів, якщо це необхідно для пришвидшення перемоги — 48% вважають, що для перемоги влада може мати можливість порушувати закони, а 41% наполягають, що за жодних обставин закони не можна порушувати», — йдеться у звіті КМІС.

Читати більше новин в Telegram

Безпека чи закон: опитування КМІС в липні-2022

Між українцями консенсусу немає у питанні щодо того, чи можуть органи влади виходи за межі своїх повноважень заради безпеки держави чи все-таки виключно дотримуватися чинного законодавства, зазначають у КМІС.

«З одного боку, 57% респондентів вважають, що на період війни влада має притягати до відповідальності громадян за “шкідливі” для держави погляди. Хоч і менше, але значна кількість (37%) натомість вважають, що будь-хто повинен мати можливість публічно висловлювати свою точку зору, не боячись переслідувань влади», — зазначили соціологи.

Ще більше респонденти поділилися на два табори у питанні заборони діяльності політиків та партій, пов’язаних з Росією. 47% вважають, що її потрібно забороняти за першої підозри у колабораціонізмі і навіть без юридичного обґрунтування. А інша значна частина (46%), переконані, що для таких радикальних дій влада має мати надійні неспростовні докази.

Раніше Заборона розповідала про вимоги Єврокомісії, які Україна має виконати для того, аби розпочався процес переговорів про вступ до ЄС. Вони передбачають посилення демократичних інститутів, зокрема щодо боротьби з корупцією.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій