Читаєте зараз
Я постійно втомлююсь і нічого не хочу: що таке синдром хронічної втоми та коли звертатися по допомогу

Я постійно втомлююсь і нічого не хочу: що таке синдром хронічної втоми та коли звертатися по допомогу

Polina Vernyhor
Що таке синдром хронічної втоми та як його розпізнати

Ймовірно, ви могли за собою помітити, що постійно перебуваєте «не в ресурсі». Скільки б ви не спали, ви не можете виспатися. Будь-яка діяльність забирає забагато сил — а їх і так завжди обмаль. Якщо впізнаєте себе, то цілком ймовірно, що у вас синдром хронічної втоми. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, на нього страждає до 30,5% населення. Журналістка Заборони Поліна Вернигор вирішила дізнатися, хворіє вона на синдром хронічної втоми чи просто не висипається. Виявилося, що, скоріш за все, друге. Розповідаємо про недуг, його причини та можливе лікування.


Що таке синдром хронічної втоми?

Це складне захворювання, що характеризується сильною втомою, яка триває щонайменше шість місяців. Ще одна важлива умова для встановлення діагнозу — лікар має виключити інші причини вашої втоми. Ця втома може посилюватися внаслідок розумової або фізичної діяльності й найчастіше залишається навіть після відпочинку. 

Такий стан ще називають міалгічним енцефаломієлітом (МЕ). Останній запропонований термін — хвороба системної непереносності фізичних навантажень.

Як визначити, що в мене СХВ?

Діагнози може ставити тільки лікар — невропатолог або психіатр. Немає дослідження або аналізу, які б стовідсотково підтвердили, що у вас синдром хронічної втоми. Як ми вже говорили, потрібно виключити інші ймовірні причини — наприклад, мононуклеоз, хворобу Лайма, розсіяний склероз, великий депресивний розлад, важке ожиріння, порушення сну тощо. Для цього знадобляться медичні дослідження. 

Симптоми синдрому хронічної втоми можуть варіюватися від людини до людини, а їхня тяжкість — змінюватися з кожним днем. Ось найбільш характерні з них:

 • сон, який не приносить відпочинку;
 • погіршення пам’яті, уваги та концентрації;
 • запаморочення, що посилюється, коли ви встаєте з ліжка або зі стільця;
 • головний біль;
 • збільшені лімфатичні вузли на шиї або під пахвами;
 • безпідставний біль в м’язах або суглобах;
 • сильне виснаження після фізичних або розумових вправ.

Чому СХВ виникає?

Конкретні причини поки не встановлені, але є кілька теорій щодо цього — від вірусних інфекцій до сильного або хронічного стресу. Дехто вважає, що синдром викликає сукупність чинників.

Вірусні інфекції. Дослідники помітили, що у деяких людей після вірусної інфекції розвивається синдром хронічної втоми. Виникло логічне питання: чи можуть деякі віруси спричинити цей розлад? Досліджували «підозрілі» віруси, після яких СХВ спостерігали найчастіше: вірус Епштейна — Барр, вірус герпесу людини тощо. Переконливого зв’язку поки не виявили.

Проблеми з імунною системою. Імунна система людей із синдромом хронічної втоми трохи ослаблена. Але поки що неясно, чи це один із симптомів хвороби, чи одна з ймовірних її причин. 

Гормональний дисбаланс. Іноді клінічні аналізи людей з синдромом хронічної втоми показують в крові аномальні рівні гормонів, які виробляють гіпоталамус, гіпофіз або залози. Але значення цих аномалій також досі невідоме.

Фізична або емоційна травма. Деякі люди повідомляють, що незадовго до появи симптомів вони пережили травму, операцію або значний емоційний стрес.

Серед чинників, які можуть збільшити ризик виникнення синдрому хронічної втоми, називають:

Вік. Синдром хронічної втоми може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше трапляється в людей від 40 до 50 років.

Стать. У жінок синдром хронічної втоми діагностують набагато частіше, ніж у чоловіків, але може статися так, що жінки просто частіше повідомляють про свої симптоми лікарю.

Побічні ефекти деяких ліків, таких як антигістамінні препарати й ті, що містять спирт, також можуть імітувати симптоми СХВ.

Всі втомлюються. Чому СХВ небезпечний?

По-перше, синдром хронічної втоми відрізняється від простої втоми (нехай навіть дуже сильної) тим, що він не проходить після відпочинку. Тобто що б ви не робили, скільки б не спали, яку б довгу відпустку не брали на роботі, — СХВ нікуди не дінеться.

Ще одне важливе уточнення: тривале життя із синдромом хронічної втоми може призводити до інших проблем. Наприклад, у людини можуть погіршитися соціальні зв’язки, з’явитися труднощі на роботі або місці навчання. На тлі всього цього та самого стану, в якому перебуває людина з СХВ, може розвинутися серйозна депресія

Це лікується?

На цей час ліків проти недугу немає. Але можна зменшити симптоми. Скоріш за все, вам знадобиться комплексне лікування — його план також обов’язково узгоджуйте з лікарем. 

Перше, про що слід попіклуватися, — це зміна образу життя. Вам потрібно буде знайти свій, індивідуальний баланс розумової та фізичної активності, спланувати ці дії, а потім відпочити, щоби залишатися в ресурсі. Деякі лікарі називають перебування в цих межах «енергетичною оболонкою». Ведення щоденника діяльності може допомогти вам знайти цей баланс.

Обмеження або виключення споживання кофеїну може допомогти вам краще спати і полегшити безсоння. Також слід обмежити або уникати нікотину та алкоголю. Намагайтеся не спати вдень, якщо це заважає вам спати вночі. Загалом створіть режим сну. Лягайте спати в один і той самий час щоночі і намагайтеся прокидатися теж приблизно в одинаковий час.

Як ми вже писали, ліків проти синдрому хронічної втоми немає. Але якщо СХВ переросте у тривожний розлад, депресію чи інші важкі стани, ліки стануть у пригоді. Вам може знадобитися терапія низькими дозами антидепресантів або направлення до психіатра.

Якщо зміна способу життя не дає вам повноцінного нічного сну, лікар може порекомендувати снодійне. А знеболювальні засоби можуть допомогти вам впоратися з болями в суглобах, викликаними СХВ.

Є низка порад, які допоможуть полегшити перебіг синдрому хронічної втоми. Вони стануть у пригоді й тоді, коли ви просто сильно втомлюєтеся на роботі або навчанні.

 • Дотримуйтеся дієти. Обов’язково додавайте до раціону «антизапальні» продукти — рибу та оливкову олію. Намагайтеся споживати якомога менше цукру та смаженої їжі. Також важливо не обмежувати себе у їжі — їсти потрібно стільки, скільки ви відчуваєте, що вам потрібно.

 • Пийте воду. Вода точно не лікує СХВ, але зневоднення організму може спричинити ще більше знесилення.

 • Ведіть щоденник харчування та діяльності. Це допоможе відстежувати, що покращує, а що погіршує ваше самопочуття. Приділяйте увагу розладам шлунку — це відіграє важливу роль у ситуації знесилення. 

 • Обмежте вживання кофеїну. Кілька чашок кави дійсно дають відчуття бадьорості — але воно нетривале й хибне. Завдяки щоденнику харчування ви можете відстежити, як кофеїн впливає на ваше самопочуття та обмежити його споживання до максимально комфортної дози. 
 • Сподобався матеріал?

  Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій