Безпритульні та свійські тварини: як вони живуть під час війни і хто ті неймовірні люди, що піклуються про них
21 грудня, 2023
Авторка проєкту: Євгенія Костіна
Вплив війни можна спостерігати в різних його проявах. Через руйнування середовища, інфраструктури, майбутнього; деградацію джерел їжі та води; фізичну смерть і ментальне (не)здоров’я. Спричинені збройним конфліктом зміни залишають слід на суспільстві й сферах життя, на кожній родині й кожному виді, окремій тварині й людині.
Заборона разом з молодими журналістами з різних регіонів України спробувала хоча б розпочати голосно говорити про проблеми, що спіткають безпритульних та свійських тварин під час повномасштабної війни, а також людей, які піклуються про них. Ми розповімо кілька історій і розкриємо через них кілька аспектів: екологічний вплив, економічний напрям і безпекове питання.
Війна в Україні триває вже майже 10 років, тож про небезпеку боєприпасів та зупинку промисловості дискутують давно. А от про наслідки загибелі тварин і знищення ферм почали говорити відкрито лише після трагедії на Каховській ГЕС. Водночас екологічна катастрофа триває, і з цим треба працювати, причому механізми вже є.
З економічним аспектом, виявилося, все набагато складніше. Аналіз статистики за кілька років показав, що галузь тваринництва в Україні поступається рослинництву й має позитивну динаміку лише у вирощуванні м’яса з короткостроковим циклом, тобто птахів та свиней. На рогату худобу практично немає попиту, тому фермери й великі підприємства зосереджені на молочній, а не м’ясній продукції. Тобто нестача м’ясомолочки українцям не загрожує, але чи зможуть вони дозволити собі продукти, які зростають у ціні, — інше питання.
Читати більше новин в TelegramОкрім того, накладається проблема з доступом до фінансування, адже неможливо передбачити, чи не прилетить ракета або «шахед» — і тоді можна втратити все, зокрема і тварин, і людей, що купляли продукцію. У спецпроєкті є дві історії з ферм, повні болю та оптимізму в регіонах на межі.
Особливої уваги заслуговує інтерв’ю із зоозахисницями, які продовжують боротися за право наших воїнів на дотримання принципів веганства, а також за безпритульних тварин, яких зараз понад 1 мільйон. Унаслідок повномасштабного вторгнення їхня чисельність збільшується в геометричній прогресії. Так, за даними організації UAnimals, тільки за перший рік війни кількість котів і собак у притулках зросла на 60%. Евакуація тварин із зон бойових дій відбувається щодня, але в притулках бракує місць. Тож багато залишаються на вулицях та можуть становити небезпеку і для себе, і для людей.
Усі ми: Заборона, автори та герої історій — будемо вдячні за поширення спецпроєкту в соцмережах і будь-яку іншу допомогу. Адже зараз немає неважливих речей, особливо коли йдеться про людяність.
Спецпроєкт охоплює чотири окремі тексти: екологічну та економічну аналітику; інтерв’ю із зоозахисницями про безпритульних тварин та веганство; фоторепортаж із ретрит-ферми на Дніпропетровщині, де відпочивають евакуйовані з небезпечних зон тварини; історію підприємства в Чернігівській області, яке було кілька тижнів під обстрілами та деокупацією. Щоб прочитати кожен з текстів, необхідно клацнути на іконку.
Ця публікація створена в рамках проєкту, який фінансує Міністерство закордонних справ Німеччини для підтримки української незалежної журналістики.