'
Читаєте зараз
Щоб білоруси сиділи тихенько: у ЗСУ створили спеціальну річкову флотилію

Щоб білоруси сиділи тихенько: у ЗСУ створили спеціальну річкову флотилію

Ilona Kivva
Автор:
  • З 2014 року основну увагу щодо зміцнення обороноздатності водних артерій України ВМС ЗСУ приділяли Дунаю та Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу.
  • З 24 лютого 2022 року виникла потреба створити окремі сили, які будуть охороняти центральні та північні річкові шляхи.
  • Для цього на Дніпрі розгортають річкові дивізіони, перший з яких вже боронить Київ на воді.

Білорусь має на Дніпрі два річкові дивізіони поблизу українського кордону, вони складаються з 19 суден. Тому для укріплення водних шляхів на півночі України почали створювати окрему річкову флотилію. Для формування першого її дивізіону долучили досвідчених моряків і добровольців, але виникла проблема у суднах. Через відсутність спецкатерів військові вигадали спосіб їх замінити.

Заборона розповідає про створення річкової флотилії на Дніпрі.


Перший річковий дивізіон на Дніпрі

Військово-морські сили ЗСУ створили перший річковий дивізіон на головній водній артерії України, доповів командувач національного флоту віцеадмірал Олексій Неїжпапа.

«Обставини [повномасштабна війна в Україні] продиктували нові вимоги й змусили дивитися нас не лише на річкові артерії на півдні, а й на півночі нашої країни. Втратити Дніпро ми не можемо собі дозволити», — пояснив військовий.

За його словами, з 2014 року основна увага приділялася Дунаю та Бузько-Дніпровсько-лиманському каналу, які розташовані близько до південних кордонів, але тепер у Києва є власні річкові військові підрозділи, які зможуть швидко і ефективно реагувати на загрози. 

Читати більше новин в Telegram

Формування дивізіону на Дніпрі почалося у березні 2022 року, але його створення супроводжувалося чималою кількістю проблем:

  1. Корабельний склад.

Неїжпапа пояснив, що специфічних військових річкових катерів просто немає, тому військовим передали частину цивільного річкового флоту України.

«По суті, на річкові катери поставили озброєння. Тепер вони належать до ВМС України. Хоч ці судна і не нові, але дуже гарно показують себе на річках. Думаю, не варто пояснювати, що на війні всі шляхи годяться для перемоги, тому ми використовуємо все, що має держава, аби виконати задачу. І що приємно, річкова спільнота гарно це сприймає», — каже віцеадмірал.

  1. Особовий склад.

Частину дивізіону склали військові, які раніше служили на морі. Також до формування приєдналося багато добровольців з цивільного річкового флоту Київщини.

«Це фахівці, які все життя провели на річці й добре знають акваторію, місцевість, особливості застосування катерів даного класу. Ці райони та забезпечення плавання дуже відрізняються від застосування корабельного складу на морі», — каже командувач національного флоту.

  1. Відсутність необхідного досвіду для підготовки персоналу.

«Всі моряки, які були на той момент у Києві — від викладачів національного університету Міноборони до представників Головної інспекції відомства — всі долучилися до цієї роботи. Де ми не мали власного досвіду, скористалися досвідом наших іноземних партнерів», — розповів Неїжпапа.

Сформований дивізіон вже виконує завдання з підтримки сил, які діють біля Дніпра.

Віцеадмірал пояснив, що річковий флот на Дніпрі надзвичайно важливий безпосередньо через сусідство з Білоруссю, яка має річковий дивізіон у Пінську та базу в Лоєві, яке на самому кордоні з Україною. За даними Неїжпапи, це 19 потенційно небезпечних суден військово-річкового флоту, тому укріплення півночі України є важливим кроком.

«Ворог поки перебуває на півдні Дніпра, і ми повинні мати відповідні сили та засоби, які зможуть протистояти противнику на нашій головній водній артерії. Ми будемо продовжувати нарощувати свої зусилля не тільки на цьому напрямку, а вздовж всієї річки Дніпро», — підкреслив військовий. 

Раніше Заборона розповідала про знищення ЗСУ буксира Чорноморського флоту РФ «Василий Бех», яке везло на форпост зброю для військової бази рашистів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій