Справу Трухіна можуть закрити за 6 млн гривень та складання мандата
- Дарницький суд Києва в серпні 2022 року виніс вирок у справі щодо аварії за участі народного депутата України. Доказів щодо причетності Олександра Трухіна суду надано не було, тому винним у ДТП визнали його водія — Віктора Склему.
- В лютому 2023 року політик нібито дійшов згоди з прокуратурою про покарання. Вищий антикорупційний суд підтримав угоду.
- Справа перетворилася на великий скандал через спроби приховати правду та уникнути покарання. В історії задіяні і поліція, і верхівка Слуги народу.
Справа ДТП за участі Олександра Трухіна мала закінчитися штрафом у розмірі 850 гривень для водія народного депутата. Суд виніс ухвалу відповідно до наданих поліцією фактів, адже не міг самостійно вимагати додаткових доказів. Втім, у лютому 2023 року народний депутат (обраний, але виключений з фракції Слуга народу) підписав угоду з прокурором: він готовий скласти повноваження та перерахувати 6 млн гривень на допомогу ЗСУ.
Заборона розповідає про гучний судовий процес, який тягнувся багато місяців.
Справа Трухіна: пояснення судді
Дарницький районний суд Києва 9 серпня ухвалив вирок у справі про ДТП за участі народного депутата Олександра Трухіна. Адміністративну постанову винесли щодо Віктора Склеми, який, за даними слідства, перебував за кермом автомобіля на момент аварії. Йому призначили штраф у розмірі 850 гривень.
«Суд розглядає справи про адміністративні правопорушення виключно в межах протоколу, який складається уповноваженим органом. Тобто справа розглядається лише стосовно особи, яка зазначена у протоколі, і суд не може її замінити. Тому якщо поліція склала протокол на Склему, то і розглядатиме його суд стосовно Склеми. Без варіантів», — пояснив інший суддя.
Доказів про причетність Трухіна суду передано не було. Факти щодо правопорушення до протоколу додає орган, який його складав, тобто у цьому випадку — поліція. Суд позбавлений законодавством права вимагати додаткові докази, адже у такому випадку перебирає на себе функцію обвинувачення, а має залишатися об’єктивною незалежною стороною. Суд може приймати додаткові докази, тільки якщо їх подають учасники провадження.
Читати більше новин в Telegram«У цьому випадку порушник та потерпілий на судові засідання не з’являлися, додаткових доказів не подавали. Тому суд вирішував справу виключно на підставі тих доказів, які надано. І якщо суду надано переконливі докази, що саме Склема вчинив ДТП — пояснення учасників, свідків, схема ДТП, протокол огляду місця події з фототаблицею до нього, висновок експерта, — то суд виносить відповідне рішення», — наголосив суддя.
Розмір штрафу, за його словами, цілком правомірний. Річ у тім, що ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачає за ДТП іншого штрафу. Законом визначено чітку суму — 850 гривень.
Відповідно до законодавства, ДТП стає злочином, якщо потерпілі отримали тілесні ушкодження щонайменше середньої тяжкості, але експертиза встановила, що у потерпілих легкі ушкодження, що виключає кримінальну відповідальність.
«Саме тому, а не через те, що потерпілих підмазали і вони відмовилися від претензій, як усі понаписували: їх відмова від претензій нічого не значила б для цілей кримінального провадження. Як проводилося це розслідування, чи були в ході нього допущені порушення, чи правомірно воно закрите — суд позбавлений можливості все це оцінити, у нього є лише протокол», — підкреслив суддя.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура 14 вересня клопотала у Вищому антикорупційному суді України про обрання Олександру Трухіну запобіжного заходу у вигляді застави у розмірі 52 тисячі гривень. Суддя Андрій Біцюк частково задовольнив клопотання прокурора і призначив народному депутату заставу у 49 620 грн, повідомляє САП.
Також Трухіна зобов’язали:
- прибувати до детектива, прокурора та суду за кожною вимогою;
- повідомляти про зміну свого місця проживання чи роботи;
- утримуватися від спілкування з МВС; керівниками Нацполіції, патрульної поліції, керівниками та судовими експертами та свідками у справі.
Трухін уклав угоду з прокурором
22 лютого 2023 року Олександр Трухін нарешті прийшов на засідання у ВАКС. На ньому стало відомо, що обвинувачений підписав з прокурором САП угоду про визнання винуватості.
«Відповідно до угоди суд визнав депутата винуватим у спробі підкупу патрульних поліцейських за «150 тисяч» без зазначення грошової одиниці за безперешкодне залишення місця ДТП, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України. Враховуючи, що він вчинив нетяжкий злочин, своїми діями не заподіяв збитки державі, повністю визнав свою провину та щиро кається, суд призначив йому покарання у виді максимального штрафу, передбаченого санкцією статті, а саме 68 000 гривень», — пояснили в САП.
Цією угодою Трухін зобов’язується протягом 30 днів особисто перерахувати 6 млн грн: це $163 000 (за курсом на 22.02.23), тобто майже стільки, скільки він пропонував слідчим за ‘уход в лєс’. Гроші мають піти на проєкт United24 Армія дронів на підтримку Збройних сил України.
«Прокурор Денис Димків заявив, що підтримує затвердження судом такої угоди. Також захисник Трухіна зі свого боку зазначив, що нардеп складе свої повноваження як народний депутат. Цю угоду затвердила колегія суддів ВАКС», — зазначили в Transparency International Ukraine.
ДТП за участі депутата «Слуги народу» 23 серпня 2021 року: всі подробиці
Аварія трапилася о 15:45 на Дарницькому шосе у напрямку Києва. Автомобіль Audi A8, у якій перебував Трухін разом з Віктором Склемою, зіткнувся з автомобілем Ford, а після цього врізався у Daewoo.
Внаслідок ДТП постраждали шестеро людей, серед них двоє дітей, а також голова комітету арбітрів Федерації футболу України Лучано Лучі та його помічник Роман Лишень.
Спочатку поліція не могла встановити, хто саме перебував за кермом Audi A8. Камери відеоспостереження на певних ділянках фіксували на місці водія чоловіка у чорному одязі (саме так був одягнений Трухін), але пізніше саме на тій ділянці, де трапилася аварія, за кермо пересів чоловік у червоному (Віктор Склема), який пізніше назвався водієм депутата.
Журналісти Української правди 1 лютого 2021 року опублікували розслідування, у якому містилося відео з тієї аварії. На ньому зафіксовано, як Трухін пропонує хабар поліцейському за те, щоб не фігурувати у протоколі. Народного депутата виключили з партії «Слуга народу» тільки після розголосу справи.
Раніше Заборона розповідала про судову справу на Рівненщині щодо нецензурних вигуків підлітка на шкільній лінійці. Процес викликав чималий резонанс, більшою мірою через помилкове трактування ситуації у ЗМІ.
Читати більше новин в Telegram