- Міжнародна група науковців під керівництвом компанії RIKEN Cluster for Pioneering Research розробила технологію, яка дозволяє контролювати рухи комах.
- Систему успішно випробували на мадагаскарських тарганах. Вчені вважають, що зможуть одночасно контролювати навіть цілий рій таких кіборгів.
- Технологія може бути адаптована до інших комах, навіть до літаючих, наприклад, цикад.
У Японії вчені створили роботизованих комах, які займатимуться пошуками людей під завалами та дослідженням небезпечних зон, наприклад, забруднених радіацією. Це живі комахи, до яких під’єднали електронні модулі, що дозволяють дистанційно керувати ними.
Заборона розповідає про винахід науковців.
Таргани-кіборги від RIKEN Cluster: що можуть
Міжнародна група науковців під керівництвом компанії RIKEN Cluster for Pioneering Research (CPR) розробила систему, яка дозволяє контролювати справжніх живих тарганів, фактично перетворюючи їх у комах-кіборгів. Технологія підключена до нервової системи і лапок комах, що дає змогу дистанційно керувати їхніми рухами, пише наукове видання Nature.
Для цього вчені створили спеціальні крихітні модулі, які виглядають як мінірюкзаки. Вони живляться від акумулятора, підключеного до сонячної батареї-пластини. Для повної зарядки, за словами вчених, достатньо 30 хвилин.
У якості перших прототипів використали мадагаскарських тарганів. Їх довжина близько 6 см, що дозволило розмістити на комасі усе необхідне обладнання.
Читати більше новин в Telegram«Електронні компоненти були встановлені на спині. Бездротовий модуль керування, що складається зі схем бездротового зв’язку, схем контролера напруги стимуляції, ланцюгів підсилення та літій-полімерної батареї, був встановлений на грудній клітці за допомогою надрукованого на 3D-принтері м’якого рюкзака, який повторює вигнуту поверхню грудної клітки. Органічний сонячний модуль товщиною 4 мкм прикріплений до живота», — пояснили вчені.
Рюкзак створений так, щоб не заважати рухам тварини: скороченню черевця під час долання перешкод та зміні положення лапок. Це дозволяє тварині проникати у будь-які щілини, забиратися на стелю, тобто повторювати усі рухи, притаманні тарганам у природному середовищі.
Це працює так: сигнали керування передаються бездротовим способом із зовнішнього сервера за допомогою Bluetooth. Електричний імпульс надходить до церків — парних придатків на крайніх задніх сегментах черевця. Коли електрична стимуляція застосована до правого церка, комаха здійснювала поворот праворуч і навпаки.
Винахід дозволить використовувати комах, щоб шукати людей у важкодоступних місцях, наприклад під завалами, а також перевіряти та досліджувати небезпечні зони, такі як території, забруднені радіацією, адже таргани — найстійкіші до неї тварини. Під час використання у забруднених зонах до рюкзака також кріпитимуться спеціальні датчики, наприклад, дозиметри, мікротермометри тощо. Передбачається, що таргани будуть запускатися у потрібну зону цілими роями, що значно розширить та пришвидшить пошуки/дослідження.
«Гібридна електронна система з жорстких і гнучких елементів у грудній клітці та ультрам’яких пристроїв у черевній порожнині є ефективною конструкцією для тарганів-кіборгів. На додаток, оскільки деформація живота характерна не тільки для тарганів, наша стратегія може бути адаптована до інших комах, таких як жуки, або, можливо, навіть до літаючих комах, таких як цикади в майбутньому», — каже керівник дослідження Кенджіро Фукуда.
Раніше Заборона розповідала про крихітних мініроботів, розробкою який займається NASA. Вони досліджуватимуть підземні води космічних об’єктів Сонячної системи, щоб відшукати сліди життя на інших планетах.
Читати більше новин в Telegram