'

Швеція зміцнить оборону Готланда: чому острів такий важливий

Ilona Kivva
Автор:

Швеція має намір зміцнити оборону на острові Готланд, що у Балтійському морі. Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що це увійде до першого списку питань, які необхідно обговорити з партнерами по НАТО, пише Financial Times.

Експерти в галузі оборони вважають його чи не найбільш стратегічно важливим у Балтійському морі. Острів, що розташований між Швецією і Латвією, називають гігантський авіаносцем. 

«Є багато питань, що стосуються того, як розмістити наші ресурси, на чому зосередитися найбільше. І очевидно, що все, що пов’язано з Балтійським морем, є таким очевидним кандидатом. Це стосується присутності на Готланді, а також спостереження, можливостей підводних човнів», — сказав Крістерссон.

Острів Готланд на карті. Скріншот: Google Maps

Лідери країн НАТО з регіону Північної Європи й Балтії регулярно називають острів критичною вразливістю для Альянсу. Річ у тім, що Готланд забезпечує другий шлях посилення регіону на додаток до сухопутного маршруту з Польщі через Сувалкский коридор — вразливу частину території НАТО (між Калінінградом і Білоруссю).

Швеція має там лише невеликий військовий контингент: Стокгольм раніше навіть демілітаризував острів, але у 2018 році таки повернув туди один полк. Він налічує близько 370 солдатів. Для порівняння, наприкінці 1990-х років там базувалося близько 25 000 солдатів. Також 14 і 15 січня 2022 року шведська армія терміново перекинула війська на острів, щоб впоратися з концентрацією російських десантних кораблів біля його узбережжя.

Військові експерти вважають, що Росія зможе домінувати в повітряному просторі над Балтійським морем, якщо захопить цю територію.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій