Швецію фактично прийняли в НАТО: як це відбувалося і чому так довго
- Після початку повномасштабного вторгнення Росії, членами НАТО вирішили стати Фінляндія та Швеція. Перша доєдналась до блоку ще у 2023 році.
- 26 лютого 2024 року парламент Угорщини ратифікував вступ Швеції в НАТО.
- Основною причиною затримки були саме Угорщина та Туреччина. Остання підтвердила приєднання Стокгольму у січні 2024 року.
Вважається, що Угорщина тягнула з ратифікацією через критичне ставлення уряду Швеції до антидемократичної політики Віктора Орбана. Тісні вʼязки з Росією також могли вплинути на те, наскільки довго тривав процес. Туреччина, яка також затягнула процес, незадовго до фінального рішення обміняла вступ на задоволення власних інтересів.
Заборона розповідає про довгий процес вступу Швеції до НАТО.
Швеція в Північноатлантичному Альянсі: рішення Угорщини
Після початку повномасштабного вторгнення новими членами Північноатлантичного альянсу вирішили стати Швеція та Фінляндія. Остання доєдналась уже в травні 2023 року.
Вступ Швеції стикнувся з перепонами: для прийняття нової країни в блок необхідна одностайна згода усіх країн-членкинь, а вона мала складні стосунки з Туреччиною, яка в результаті блокувала вступ.
Останньою перепоною була Угорщина, яка 26 лютого 2024 року таки ратифікувала приєднання. Ініціативу підтримали 188 парламентарів (шестеро проголосували «проти»), пише 444.hu.
Читати більше новин в TelegramЄ ще один етап — імплементаційний. Під час нього країна-кандидатка передає документи про вступ на збереження Штатам, але це вже більше формальність, отже всі основні кроки Швеція пройшла.
Причиною, через яку Угорщина затримувала приєднання держави до Альянсу, вважають критику урядом скандинавської країни антидемократичну політику Віктора Орбана. Так само як і Туреччина, яка довгий час блокувала вступ, Будапешт все ще підтримує стосунки з Росією.
Перед голосуванням Угорщину також відвідав прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон. В результаті країни 23 лютого підписали угоду про постачання зброї, в рамках якої Будапешт закупить шведські літаки Saab JAS 39 Gripen.
Вступ до НАТО перервав довгу історію позаблоковості країни. Стокгольм займав нейтралітет під час двох світових війн і не брав участі у збройних конфліктах з 1814 року.
Розширення НАТО: чому Туреччина була проти
Парламент Туреччини проголосував «за» членство Швеції в НАТО тільки 23 січня 2024 року. З 346 членів парламенту 287 підтримали вступ, а 55 виступили проти.
Процес тривав так довго через звинувачення Туреччиною Швеції у мʼякому ставленні до Робітничої партії Курдистану. Скандинавська країна довгий час була місцем для прихистку курдів у Європі. Туреччина, яка воює з ними, вимагала посилення антитерористичного законодавства.
В результаті відповідний закон набув чинності 1 червня 2023 року. Країна обмежила фінансову діяльність РПК, засудила одного підозрюваного в тероризмі та екстрадувала іншого, а також зняла обмеження на продаж зброї Туреччині.
«Документ виконує останню частину угоди з Анкарою. Настав час серйозно розглянути заявку Швеції на членство в НАТО. Лише Володимир Путін може щось виграти від того, що Швеція залишиться поза альянсом», — казав тоді прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.
Водночас Анкара намагалась домогтися купівлі 40 винищувачів F-16 у США, як «бонусу» за ратифікацію вступу Швеції в НАТО. Тепер, після підтримки вступу, очікується що угода з продажу літаків буде рухатись швидше.
Раніше Заборона розповідала про ймовірність війни Росії з НАТО. Найбільші з часів холодної війни навчання Steadfast Defender мають показати здатність Альянсу протистояти агресії Москви.
Читати більше новин в Telegram