'
Читаєте зараз
Швеція може вступити в НАТО до липня-2023: вимоги Туреччини майже реалізовані

Швеція може вступити в НАТО до липня-2023: вимоги Туреччини майже реалізовані

Іван Скорина
  • Анкара блокувала вступ Швеції до Альянсу, вимагаючи посилення протидії організаціям та персонам, яких Туреччина визнає ворогами.
  • Доопрацьований закон щодо запобігання тероризму набере чинності 1 червня 2023 року. 
  • Основним інтересом переобраного президента Ердогана лишається постачання з США винищувачів F-16.

Приєднання Швеції до Північноатлантичного альянсу може статися до саміту НАТО у Вільнюсі. Принаймні основні питання, які висувала Туреччина союзникам, близькі до виконання.

Заборона розповідає про вимоги Ердогана до Стокгольма. 


Антитерористичний закон у Швеції

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган блокував членство Швеції в НАТО, вимагаючи зробити більше для боротьби з тероризмом. Розбіжність в поглядах союзників по Альянсу поставила під сумнів політику відкритих дверей союзу щодо прийняття нових членів, пише Financial Times.

Водночас генеральний секретар союзу Єнс Столтенберг вважає вступ Швеції в НАТО ще до Вільнюського саміту (11 липня 2023 року) абсолютно можливим.

«[відбулася] Гарна розмова з президентом Ердоганом. Я привітав його з обранням. Ми обговорили ключові питання майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі, продовження підтримки України, посилення нашого стримування та оборони та завершення приєднання Швеції», — заявив Столтенберг.

Читати більше новин в Telegram

Новий закон про боротьбу з тероризмом набуде чинності у Швеції 1 червня 2023 року. «Документ виконує останню частину угоди з Анкарою. Настав час серйозно розглянути заявку Швеції на членство в НАТО. Лише Володимир Путін може щось виграти від того, що Швеція залишиться поза альянсом», — сказав прем’єр-міністр Ульф Крістерссон.

F-16: угода з США

Головним інтересом Ердогана все ж залишається закупівля винищувачів F-16. У квітні 2023 року, після згоди на приєднання Фінляндії до NATO, адміністрація Байдена схвалила пакет модернізації F16 на $259 млн для продажу Туреччині.

Водночас Анкара вважає цього недостатнім та сподівається витрати на винищувачі мільярди доларів. І, схоже, що вже має міцний прогрес: під час привітальної розмови Джо Байдена з Ердоганом президент США недвозначно натякнув на готовність рішення по F-16.

Американські винищувачі необхідні Туреччині для посилення авіафлоту, а країна має стратегічне значення для НАТО в частині захисту регіону.

У 2018 році місцева аерокосмічна компанія TAI отримала замовлення на вітчизняний реактивний літак Hürjet. Льотні випробування 25 квітня 2023 року пройшли успішно: вони були останнім етапом тестування цих машин перед запуском їхнього серійного виробництва. Уже до кінця того ж року перші моделі, оснащені бомбами та ракетами, мають надійти на озброєння. Проте Хюрджет матиме подвійне призначення: тренування пілотів і робота у парі з основними бойовими авіамашинами країни — F-16. 

Раніше Заборона розповідала про вільнюський саміт NATO, стратегія якого поки не передбачає приєднання України. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій