Читаєте зараз
Швейцарія платить українцям тисячі доларів за виїзд з країни

Швейцарія платить українцям тисячі доларів за виїзд з країни

Ilona Kivva
Автор:
  • У Швейцарії з 2022 року діє статус S — це аналог тимчасового захисту у ЄС.
  • Після 5 років життя можна оформити статус B — це довготривалий дозвіл на проживання, який видається іноземцям, в тому числі і українцям.
  • Щоб запобігти напливу переселенців, які захочуть залишитися, уряд Швейцарії розробив тимчасову стратегію, кінцевою метою якої є скасування спецзахисту.

Однією з ключових програм в рамках стратегії є початкова фінансова допомога. Її даватимуть тим, хто залишить країну до завершення дії статусу S — чим раніше, тим більша сума. Розмір допомоги визначатиметься індивідуально і коливатиметься у межах від $1 090 до $4 355 на людину.

Заборона розповідає про урядову програму Швейцарії.


Статус S: які пільги дає

Статус тимчасового притулку, або S — це аналог тимчасового захисту, який діє у ЄС. При цьому він не поширюється на людей, які отримали прихисток у Євросоюзі.

S надає право на проживання у Швейцарії до одного року, але після закінчення цього терміну його можна продовжувати.

Які пільги передбачені:

Читати більше новин в Telegram
  • безплатне або пільгове житло;
  • медичне обслуговування;
  • навчання у школах та університетах;
  • безплатні мовні курси для дітей та дорослих (організовує місцева влада, тому запитувати треба у кантонах);
  • працевлаштування;
  • грошова допомога — кожен запит подається кантонам і розглядається індивідуально з враховуванням фінансового становища конкретної людини чи сім’ї. Така ж система діє у Швейцарії для біженців з інших країн.  

Отримати статус S кожен українець. Для цього по приїзді у країну необхідно звернутися до одного з Федеральних центрів надання притулку — Bundesasylzentrum (BAZ). Після реєстрації заявника направляють до певного кантону — тільки у його межах він має право жити.

На звернення у BAZ дають 90 днів. Якщо до подачі заяви виникнуть витрати через, наприклад, терміновий візит до лікаря, їх покриває кантон або федеральний уряд.

Гроші за виїзд зі Швейцарії: що за програма

Тимчасова стратегія щодо українських переселенців передбачає скасування статусу S у 2024 або 2025 році. План орієнтовний, тобто це не означає, що захист обов’язково скасують, якщо ситуація з безпекою в Україні не покращиться, пише Swissinfo.

Стратегію розробили через побоювання, що чим довше українці перебувають у Швейцарії, тим краще інтегруються. Тож кількість тих, хто захоче повернутися в Україну, на думку уряду, постійно зменшується. Крім цього, після 5 років безперервного перебування в країні є можливість отримати швейцарський дозвіл B. Це посвідка на проживання, яка видається іноземцям, які можуть підтвердити, що їх найняли на роботу принаймні на один рік. Вона діє впродовж п’яти років і може бути продовжена.

Щоб запобігти цьому, влада розробила систему заохочень, яка діятиме впродовж шести-дев’яти місяців. Одне з них — початкова фінансова допомога. Її даватимуть тим, хто залишить країну до завершення дії статусу S. Розмір допомоги визначатиметься індивідуально і залежатиме від фінансового стану людини, приналежності її до вразливої категорії (пенсіонери, вагітні тощо) та наскільки завчасно до завершення дії захисту вона виїде. Сума коливатиметься у межах від 1 000 до 4 000 швейцарських франків ($1 090 і $4 355) на людину залежно від фази відправлення.

«Необхідно зробити все можливе для заохочення добровільних від’їздів. Час відправлення не має бути ні надто коротким, щоб можна було спланувати логістичне повернення, ні надто довгим, щоб не спонукати людей відкладати його. Добровільні виїзди повинні здійснюватися самостійно і наземним транспортом. Примусове повернення літаком має бути крайнім заходом», — йдеться у документі. 

Як саме взяти участь у програмі, поки не уточнюють. Однак подібна система в країні вже діє локально. Окремі кантони у разі відмови від S виплачують грошову допомогу на повернення додому. Наприклад, Цюрих ​​видає по 500 франків на людину, але не більше 2 000 франків на родину.  Щоб отримати інформацію про виплату, треба звернутися в інформаційний відділ кантону. Найімовірніше, реалізовувати початкову фінансову допомогу будуть у такий же спосіб.

Раніше Заборона розповідала про програми уряду України для повернення громадян. В інтерв’ю голова Державної міграційної служби сказала, що ДМС працює з іноземними колегами, аби ті не створювали програми для інтеграції українців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій