'
Читаєте зараз
Уряд готує програми для повернення українців з ЄС: і деякі з них вкрай дивні

Уряд готує програми для повернення українців з ЄС: і деякі з них вкрай дивні

Ilona Kivva
Автор:
  • Майже всі українські переселенці в країнах ЄС мають статус тимчасового захисту. Коли припиниться його дія, вони повинні будуть повернутися в Україну.
  • Для того, щоб стимулювати цей процес, держава напрацьовує принаймні дві програми. Одна передбачає примусове повернення.
  • Оформити паспорт та інші документи можна в українських сервісних центрах. Вони поки відкриті в шести країнах.

Українці-переселенці в країнах Європейського Союзу живуть в статусі тимчасового захисту, який не передбачає отримання громадянства чи посвідки на постійне проживання. Залишитися на постійній основі можна через трудову візу або шлюб. Як виявилося, політика українського уряду полягає не тільки в лагідних методах реінтеграції тих, хто поїхав, а і таких, що викликають занепокоєння. Наприклад, європейських міграційників просять не створювати спецпрограм, які б допомогли українцям асимілюватися в ЄС.

Заборона розповідає про роз’яснення очільниці Державної міграційної служби щодо ключових питань тимчасових переселенців.


Повернення біженців в Україну: плани уряду

Майже всі українці, які вимушено виїхали, мають статус тимчасового захисту в країнах ЄС. Коли припиниться його дія, вони повинні будуть виїхати (якщо не буде інших підстав залишитися). Уряд готує низку програм, щоб стимулювати повернення громадян, розповіла голова Державної міграційної служби України.

«Ми їх [тимчасових переселенців] не розглядаємо як біженців. Ми їх розглядаємо як людей, які вимушено виїхали з України. На щастя, колеги з міграційних служб інших країн мене також підтримують, коли я прошу не розглядати наших громадян як біженців, і не створювати програми для їхньої інтеграції в країні перебування», — каже очільниця ДМС.

Держава нібито розглядає два варіанти програм:

Читати більше новин в Telegram
  • процедури примусового повернення;
  • система привілеїв для тих, хто захоче повернутися. Найімовірніше, йдеться про виплати, такі програми вже запроваджують у країнах ЄС: оплачують українцям квитки додому тощо.
Країни, у які виїхали найбільше українців. Інфографіка: BBC

Громадянство в країнах ЄС: чи складно отримати

В ДМС підкреслюють, що тимчасовий захист не передбачає надання громадянства, тому отримати його чи принаймні посвідку на постійне проживання вкрай складно. Є кілька варіантів:

  • дозвіл на роботу (трудова віза);
  • шлюб з громадянином.

«Це набагато складніше, ніж в Україні. Ці країни мають шалені заходи безпеки, посилені перевірки. Так само і з дозволом на постійне проживання. Будуть приходити за місцем твого проживання, дивитись, чи ведеш ти спільний побут із людиною, з якою уклав шлюб, продивлятись спільні фотографії. Можуть запитувати, коли день народження дружини чи чоловіка, які у кого улюблені кольори, квіти, що читали нещодавно з книг тощо. В ЄС законодавство вже усталене, систематизоване, всі алгоритми прописані», — каже Наталія Науменко.

ДП Документ: які послуги надають

До повномасштабного вторгнення РФ переоформити документи за кордоном українці могли тільки у консульствах. Однак у 2022 році через наплив тимчасових переселенців вони стали перевантаженими, тому було відкрито філії державного підприємства Документ (паспортні сервіси)/

«Ми проаналізували, де найбільше перебуває наших громадян, і розпочали роботу саме з Польщі, щоб приймати заяви для оформлення документів. [Станом на 27 вересня 2023 року] у Польщі маємо чотири представництва (Варшава, Краків, Гданськ, Вроцлав). Потім відкрилися у Чехії, Німеччині, Словаччині, Туреччині. Зараз ще почали працювати в Іспанії, у Валенсії. Думаємо ще відкривати в Італії, також маємо звернення від іноземних партнерів відкритися у Великій Британії, Франції, тому що наших громадян там досить багато», — каже Науменко.

Послуги, які надають у ДП Документ:

  • оформлення ID-картки чи закордонного паспорта (у тому числі замість втраченого або викраденого);
  • обмін ID-картки чи закордонного паспорта (у зв’язку із закінченням строку дії, зміною інформації, непридатністю до використання);
  • обмін паспорта зразка 1994 року на ID-картку (за бажанням чи у разі непридатності);
  • одночасне оформлення закордонного паспорта й ID-картки;
  • обмін посвідчення водія.

Раніше Заборона розповідала про законодавчу реформу у Німеччині. Теоретично зміни можуть допомогти українцям залишитися у країні після завершення дії статусу захисту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій