'
Читаєте зараз
«Скільки людей має вмерти». Після побиття воїна священниками УПЦ МП храм у Хмельницькому перейшов у ПЦУ

«Скільки людей має вмерти». Після побиття воїна священниками УПЦ МП храм у Хмельницькому перейшов у ПЦУ

Yevheniia Kostina
  • 2 квітня військовослужбовець 19-го стрілецького батальйону отримав ушкодження під час бійки зі служителями місцевого собору. Артур Ананьєв у 2022 році пішов на війну добровольцем, отримав контузію та ЧМТ.
  • Поліція заявила про притягнення до відповідальності і військового, і церковників.
  • Ще у січні 2019 року, після отримання Томосу, Верховна Рада ухвалила закон, який дає громадам процедуру самостійного переходу у конфесію (разом з культовими спорудами).

Жорстка реакція представників Української православної церкви Московського патріархату на слова захисника про необхідність змінити парафію обернулася протестами та втратою МП ще однієї громади. Понад 1000 жителів Хмельницького буквально за кілька годин зібралися та ухвалили рішення про перехід до Православної церкви України: місцевий митрополит добровільно передав ключі від собору.

Заборона розповідає про історію, яка сталася у Хмельницькому.


Свято-Покровський кафедральний собор: відео побиття військового

Депутат Хмельницької обласної ради Віктор Бурлик 2 квітня опублікував відео про побиття військового у храмі УПЦ (МП) у Хмельницькому.

Священнослужитель штовхнув та бив ногою чоловіка у військовій формі, до нього долучаються інші та притискають військового до стіни. Священник на відео просить викликати поліцію, військовий вигукує: «Скільки людей має вмерти, щоб ви, московський патріархат…». Захисника України із заламаними за спиною руками вивели із будівлі, на виході між ними знову сталася сутичка. Чоловіка притисли до підлоги, йому не було чим дихати.

За словами Бурлика, цей військовий — Артур Ананьєв, який із початку повномасштабної війни добровольцем пішов на фронт у складі 19-го стрілецького батальйону, на війні отримав контузію та черепно-мозкову травму.

Читати більше новин в Telegram

Речниця патрульної поліція розповіла Всім.юа, що під час богослужіння 26-річний військовий розпочав конфлікт зі священником, а свідки викликали поліцію. Патрульні розв’язували питання про притягнення військового до адмінвідповідальності за статтею про дрібне хуліганство. Слідчі також відкрили кримінальне провадження щодо священника за ч. 2 ст. 296 Кримінального кодексу України — «Хуліганство». 

Реакція влади та жителів Хмельницького

Після поширення відео про побиття військовослужбовця у храмі міський голова Олександр Симчишин заявив, що всі, хто бив військового, мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності. А патрульні, які склали протокол на військового, — звільнені.

«Московська ФСБешна агентура у вигляді УПЦ МП має бути заборонена по всій країні. Той антиукраїнський шабаш, який відбувається останніми днями в столиці, і побиття військового у Хмельницькому мають стати залізобетонним аргументом для Верховної Ради, аби проголосувати законопроєкт про заборону: раз і назавжди заборонити це ФСБешне кубло», — закликав міський голова Хмельницька.

Активісти, які вдень прийшли до Свято-Покровського собору, кричали: «Геть московського попа!» та «Слава Україні!». Також були присутні 20 військових, зокрема з 19-го окремого стрілецького батальйону, де служив постраждалий, якого доправили до міської лікарні.

Заступник начальника Хмельницької ОВА Тюрін запевнив, що правоохоронці розслідують інцидент і незабаром дадуть правову оцінку діям обох сторін. Він закликав знизити градус напруги та дати змогу відповідним службам розв’язати конфлікт у правовий спосіб.

Вже ввечері під храмом зібрали підписи для його переходу до Православної церкви України. Очевидці кажуть, що було більше 1200 людей.

Представники УПЦ (МП) покинули територію через задній вихід, а приміщення собору та адмінбудівель, які є на його території, опечатали.

Перехід громад в іншу конфесію

Право будь-якої релігійної громади України змінити підлеглість передбачене в Законі «Про свободу совісті і релігійні організації» від 1991 року. І до змін, ухвалених Верховною Радою 17 січня 2019 року, його норма була досить загальною і не містить конкретного механізму для такої процедури. Зокрема, в УПЦ МП на перехід вимагала благословення єпископа.

У законі не зазначено, яким чином будь-яка особа повинна виявити свою приналежність до тієї чи іншої церкви. Надто дрібна деталізація у церковних питаннях означатиме втручання держави, що заборонено як міжнародним, так і українським правом. Для цього введено статут — це основний документ, яким керується релігійна громада. Тут прописано умови проведення зборів парафії, обрання парафіяльної ради, що є виконавчим органом зборів, функції настоятеля храму тощо.

Важливо, що на період проведення зборів та зміни підлеглості на майно громади накладається мораторій, аби уникнути його відчуження. Тож передача Свято-Покровського кафедрального собору у Хмельницькому відбулася за законодавством.

Раніше Заборона розповідала про процедуру виселення УПЦ МП з лавр після закінчення договорів оренди храмових споруд.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій