ЄС не дасть Україні «стільки, скільки потрібно» натовської зброї. Але триматися допоможе Болгарія

Iryna Oliinyk
Які болгарські снаряди отримає Україна 2024 року

Нестача зброї та боєприпасів — перманентний біль для Збройних сил України. Посилення тиску армією РФ на фронті й на українські міста змушують захисників використовувати дедалі більше артснарядів та ракет ППО. І проблема глибшає з кожним днем, особливо на фоні невиконання обіцянок партнерами. З посиланням на дипломатів Bloomberg пише, що Євросоюз планує надати Україні до 1 березня лише близько 600 тисяч боєприпасів — замість 1 мільйона. Тобто враховуючи, що 300 тисяч уже передали восени 2023 року, в лютому 2024-го слід очікувати стільки ж.

Водночас на допомогу приходять коаліції та окремі країни. Так, Болгарія налагодила власне виробництво й постачання дефіцитних боєприпасів, а також стрілецької та легкої зброї в Україну.

Разом з болгарським військовим експертом редакторка Заборони Ірина Олійник зʼясувала, які обсяги військової підтримки отримує Київ, скільки триватиме постачання та чи достатньо цього для потреб ЗСУ. 


Снарядний голод: чого не вистачає силам оборони

У липні 2023 року Болгарія разом з іншими країнами-членкинями ЄС приєдналася до спільної закупівлі боєприпасів для України в межах проєкту Європейського оборонного агентства (EDA). Він передбачає поповнення національних військових запасів західних держав та постачання військової допомоги в Україну. Це та сама ініціатива, в рамках якої за прискореною процедурою мали передати до весни 1 мільйон 155-міліметрових снарядів і ракет — натовського зразка. Але міністри оборони на зустрічі в Брюсселі дійшли висновку, що загальний обсяг пакету становитиме лише 600 тисяч одиниць.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба каже, що «якщо ми не отримаємо достатню кількість боєприпасів з одного місця, ми працюємо над іншим, звідки їх можна отримати». Ймовірно, ідеться передусім про США, але велике значення має допомога від усіх партнерів.

Щоденне «споживання» ЗСУ становить 6–7 тисяч снарядів, тож мільйон 155-міліметровок міг би забезпечити піврічну суттєву перевагу в безперебійних діях і гнучкість на полі бою. Калібр зброї НАТО потужніший від радянських зразків, які виробляє і Україна, і деякі союзники. Та і в боєприпасах типу 152 мм є серйозна потреба. Тож наміри Болгарії ще більше допомогти з артснарядами та системами, стрілецькою та легкою зброєю, очевидно, дуже доречні для України.

Військова допомога Болгарії: боєприпаси та зброя для ЗСУ

У коментарі Забороні доцент Військової академії імені Раковського Георгій Цвєтков розповів, що Болгарія залишається провідним виробником боєприпасів до радянських мінометів, артилерійських систем, самохідних гаубиць та реактивних систем залпового вогню. Однак наразі виробничі потужності країни не дозволяють повною мірою забезпечувати потреби українських Збройних сил у засобах вогневого ураження й боєприпасах, щоби переламати хід війни на користь України.

Георгій Цвєтков. Фото: Facebook / Георгій Цвєтков
Георгій Цвєтков. Фото: Facebook / Георгій Цвєтков

«Зокрема, виготовляють боєприпаси до мінометів “Піднос” калібру 82 мм та артилерійські снаряди калібру 122 мм і 152 мм до самохідних гаубиць та артилерійських систем, а також ракети для БМ-21 “Град”ʼ, які потім надходять в Україну. Болгарія спеціалізується на виготовленні ручних протитанкових гранатометів. Це виробництво є важливою складовою болгарської оборонної промисловості», — наголошує військовий експерт.

Водночас міністр оборони країни Тодор Тагарев запевнив, що у 2024 році військово-промисловий комплекс Болгарії працюватиме з цією метою практично цілодобово. Він не може озвучити стратегічні дані, але запевняє, що мова про десятки тисяч одиниць.

У квітні 2022-го уряд тодішнього премʼєр-міністра Кирила Петкова дав приватним посередникам дозвіл на експорт зброї не безпосередньо в Україну, а через компанії-посередники за кордоном. За інформацією журналістів, ці постачання оплачували США та Велика Британія. Фігурувала сума приблизно €2 мільярди. З 2022 року в рамках таємної військової допомоги Болгарія вже передала більшу частину радянського озброєння й боєприпасів з власних військових складів. 

Таким чином Київ отримав самохідні гаубиці «Гвоздика» (122 мм), реактивні системи залпового вогню БМ-21 «Град» та боєприпаси до них, стверджує Цвєтков.

Виробництво снарядів калібрів 122 мм та 152 мм переважно зосереджене на державному підприємстві «Вазовський машинобудівний завод» (ВМЗ) і приватному підприємстві «Арсенал», яке спеціалізується на виготовленні легкої стрілецької зброї та протитанкових РПГ.

Спираючись на довгострокові контракти цих компаній, Цвєтков запевняє, що експорт болгарських боєприпасів і снарядів в Україну триватиме принаймні ще півтора року.

Стратегічний інтерес Болгарії — підтримка України 

Попри позицію президента Болгарії Румена Радева не допомагати Україні, парламентська більшість наголошує на продовженні підтримки. Адже РФ може загрожувати не лише Україні, а й іншим державам у басейні Чорного моря, зауважує Георгій Цвєтков.

«На політичному рівні є розуміння, що перемога Росії у війні проти України в майбутньому може створювати прямі загрози національній безпеці Болгарії та іншим країнам, які є в НАТО», — нагадує військовий експерт.

Він підкріплює політичну позицію парламентської більшості вагомими аргументами: від початку вторгнення в Україну росіяни порушують безпеку морських транспортних перевезень у Чорному морі. Зокрема, блокують зерновий коридор, замінували акваторію поруч з українськими берегами, але міни зриваються з якоря і дрейфують біля берегів країн басейну.

«У Болгарії продовжує працювати дуже потужна російська пропаганда проти підтримки України та єдності з Заходом у цьому питанні. Однак ця дезінформація жодним чином не впливає на обсяги надання військової допомоги Києву», — запевняє Георгій Цвєтков.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій