'
Читаєте зараз
У Болгарії президент підтримує Кремль, а роспропаганда отруює понад 100 років. Але болгари допомагають ЗСУ — як так?

У Болгарії президент підтримує Кремль, а роспропаганда отруює понад 100 років. Але болгари допомагають ЗСУ — як так?

Iryna Oliinyk

Болгарія надасть пакет військової допомоги Києву, який включає радянську техніку, що довгий час зберігалася на складах та не використовувалась за призначенням. Однак цьому рішенню передував спротив болгарського президента Румена Радева, який послідовний в цьому питанні попри критику, що це підриває національну безпеку країни та стримує переозброєння військового комплексу.

Разом з експертом редакторка Заборони Ірина Олійник проаналізувала, як болгарським політикам вдається прагнути європейських цінностей за наявності російської пропаганди та впливу впродовж десятиліть. 


Таємна військова допомога від Болгарії

Розслідувачі німецького видання Welt стверджують, що Софія активно підтримувала Київ боєприпасами та дизельним пальним під час однієї з найгостріших фаз війни. У квітні 2022 року, після візиту тодішнього премʼєр-міністра Кирила Петкова, уряд Болгарії ініціював процедуру комплексної військової допомоги Україні. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що тоді уряд Петкова дав приватним посередникам дозвіл на експорт зброї не безпосередньо в Україну, а через компанії-посередники за кордоном. За інформацією журналістів, ці поставки оплачували США та Велика Британія. Називається сума в приблизно €2 мільярди.

Переважно Київ отримував боєприпаси до 122-мм реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град». Також Болгарія експортувала дизельне пальне, забезпечивши таким чином до 40% потреб бронетехніки протягом квітня-серпня 2022 року.

Бронетехніка та навчання на F-16

Угода між Міністерством внутрішніх справ Болгарії та Міністерством оборони України передбачає надання Києву 100 одиниць списаної бронетехніки радянського зразка, яка перебувала на зберіганні та мала низку недоліків. У листопаді 2023 року болгарський парламент, або Народні збори (Народно събрание), ратифікував документ, що вже 4 грудня ветував Радев, відправивши на повторний розгляд: мовляв, бронетехніка має бути використана для захисту болгарського кордону та надання допомоги населенню у разі надзвичайних ситуацій. 

Однак 8 грудня парламенту вдалося подолати вето президента. 

Христо Панчугов. Фото: Христо Панчугов / Facebook

«Румен Радев має право ветувати будь-яке рішення парламенту. Звичайно, він має обґрунтувати такі дії, — наголошує в коментарі Забороні доцент кафедри політології Нового Болгарського університету Христо Панчугов. — Це вето легко подолати парламентською більшістю. Ми бачимо, що попри політичні баталії, завдяки зусиллям парламенту та міністра оборони Болгарії Тодора Тагарева вдалося ухвалити рішення про комплекс необхідної військової допомоги, яка найближчим часом відправиться в Україну».

Кінцеве рішення передбачає передачу Україні сотні БТР, ЗРК С-300 та ракет для протиповітряної оборони. Крім того, воїни ЗСУ зможуть пройти військові навчання у Болгарії, а пілоти — використовувати повітряний простір для тренувань на винищувачах F-16.

Депутати Народних зборів проголосували й за те, щоб уряд вимагав відшкодування вартості зброї та боєприпасів, наданих Україні через Європейський фонд миру та кошти країн-членів НАТО.

Переозброєння Болгарії: сучасна західна техніка в обмін на радянську для України

Президент Румен Радев від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну пропонує дотримуватися нейтралітету і вважає, що надання Києву військової допомоги сприяє продовженню війни. Він звинуватив Україну в затягуванні бойових дій, оскільки Київ буцімто не ставить за мету мирні переговори з Росією, санкції проти якої він також не підтримує.

Панчугов зауважує, що позиція лідера Болгарії підриває національну безпеку та стримує переозброєння військового комплексу. Уряд сподівався, що після відправки в Україну радянських зенітних комплексів С-300 Болгарія натомість отримає від США сучасні системи ППО на загальну суму $200 мільйонів. Також для болгарської піхоти мали замовити на майже $1 млрд сучасну західну бронетехніку, але процедура ще не завершена.

«Блокуючи надання застарілої радянської техніки Україні, Румен Радев не дозволяє Болгарії модернізувати власні збройні сили. Він заявляє, що його вето на поставку зброї Києву спрямоване на збереження військової спроможності Болгарії, щоб країна не залишилася без належного захисту, але це не відповідає дійсності, — стверджує політолог. — Адже західні партнери готові переозброювати болгарське військо, але в обмін на допомогу Україні. Тобто Болгарія одночасно здатна підтримувати Україну зброєю та нарощувати власну оборонну спроможність».

Румен Радев: чому підтримує Росію

Христо Панчугов вбачає кілька причин того, чому президент ветував надання допомоги Україні та публічно дотримується близької Кремлю позиції. «Президент Радев намагається скористатися проросійськими настроями в болгарському суспільстві. Ці настрої існують з того часу, як Болгарія проголосила свою незалежність [країна проголосила незалежність від Османської імперії у вересні 1908 року], — пояснює політолог. — Весь цей час тут активно працює російська пропаганда, націлена на перебільшення ролі Радянського Союзу (а нині — Російської Федерації) у суспільно-політичному житті Болгарії. Тому велика частина населення має проросійські настрої, і Радев зацікавлений використати це та заручитися підтримкою цього електорату для другого президентського терміну». 

Змогу блокувати допомогу Україні, на переконання Панчугова, дала Радеву і слабка позиція політичного керівництва Болгарії. Тому країні потрібна сильна опозиція, яка є в уряді та парламенті. Так, прем’єр-міністр Микола Дєнков вбачає національний інтерес в тому, щоб припинити війну шляхом звільнення окупованих українських територій. Позицію поділяє більшість у Народних зборах, однак їй протистоять євроскептичні політичні сили.

«Болгарський парламент запропонував поправки до конституції, спрямовані на обмеження повноважень президента в політичній системі країни, — зауважує Панчугов. — Це зумовлено в тому числі позицією президента щодо України, яка йде всупереч із загальноєвропейською підтримкою та проблемами всередині країни, такі як корупція та непрозорість судової системи».

Поки парламентська більшість на чолі з премʼєр-міністром перебуває в опозиції до президента Румена Радева, військова підтримка України продовжиться, припускає Христо Панчугов. Однак експерт не виключає, що озброєння може надходити із запізненням.

«Більшість у парламенті одностайна щодо того, що нам потрібно зробити для допомоги Україні в її боротьбі за незалежність, — повторює запевнення політолог. — Також Софія сприятиме прагненню Києва стати частиною ЄС. І Болгарія наслідуватиме загальноєвропейську практику допомоги. Очевидно, спротив щодо зброї для України буде всередині країни й надалі, але прийняття конституційних поправок щодо обмеження повноважень президента може значно збільшити та пришвидшити обсяги військової допомоги».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій