'
Читаєте зараз
Sky News опублікувало (імовірно, справжній) контракт з закупівлі озброєння між Іраном та РФ. До цього може бути причетна ще й КНР

Sky News опублікувало (імовірно, справжній) контракт з закупівлі озброєння між Іраном та РФ. До цього може бути причетна ще й КНР

Oleksandr Humeniuk

У понеділок, 5 червня британське медіа Sky News опублікувало контракт на постачання зброї між Іраном та Росією. Експерти видання вказують на високу ймовірність того, що документ справжній, а Іран та Росія це заперечують. Заборона опитала власних експертів та дізналася, що це говорить про стан російського оборонпрому, та чи можливо, що до постачання зброї причетна КНР.


Про що йдеться в публікації Sky News?

Вночі 5 червня редакторка рубрики «Безпека та оборона» Sky News Дебора Хейнс опублікувала на сайті видання контракт на 16 сторінок, датований 14 вересня 2022 року та укладений між Міністерством оборони та матеріально-технічного забезпечення Збройних сил Ірану та російською державною військовою компанією ВАТ «Рособоронекспорт». Компанія з РФ займається імпортом та експортом військової техніки, починаючи від сучасних винищувачів та закінчуючи спортивною зброєю та зброєю для полювання. 

В контракті йдеться про закупівлю техніки, амуніції та зброї на $1 мільйон. До військового пакета увійшли: 

  • 122 мм осколково-фугасні постріли з повним зарядом для гаубиць Д-30 та «Гвоздика 2С1».
  • 152 мм осколково-фугасні постріли з повним зарядом для гаубиць 2А61 «Пат-Б» або самохідних артилерійських установок 2С19 «Мста-С».
  • 125 мм осколково-фугасні снаряди для танків з пушкою Д-81. 
  • 125 мм кумулятивні снаряди для російських танків декількох модифікацій, призначені для ведення вогню по бронетехніці. 
  • 122 мм осколково-фугасні реактивні снаряди стандартної дальності, призначені для ураження відкритої та прихованої живої сили, неброньованої техніки та бронетранспортерів, артилерійських та мінометних батарей і командних пунктів.

Сторінка з контракту, укладеного між Міністерством оборони та матеріально-технічного забезпечення Збройних сил Ірану та російською державною військовою компанією ВАТ «Рособоронекспорт». Фото: Sky News

Колишній офіцер армії США, полковник Геміш де Бреттон-Гордон в інтерв’ю Sky News висловив думку, що сума контракту завищена. Ймовірна причина — оперативність його виконання і скрутне політичне положення РФ, через яке росіяни не мають доступу до ринку озброєнь. 

Як документ трактують українські експерти?

Судячи з усього, російський промислово-оборонний комплекс виснажений, а в армії РФ закінчуються боєприпаси. 

Згідно з контрактом, окрім боєприпасів, росіяни закупили в Ірану запчастини до бронетехніки — зокрема, стволи для танків Т-72 та гаубиць Д-30. Це свідчить про те, що російська промисловість не справляється з виробництвом комплектувальних. 

Роман Світан. Фото: Wikimedia

«У росіян не залишилося технологій виробництва стволів у достатній кількості, — розповідає Забороні військовий експерт і колишній льотчик Роман Світан. — Саме тому одне з найменувань іранського пакета — це стволи для танків і артилерії. Артилерійські й танкові стволи виходять з ладу [після тривалого використання на фронті] — це основна проблема росіян. Що стосується боєприпасів, то це те, чого не вистачає армії РФ, як і будь-якій армії, яка не готова до тривалої війни». 

Ігаль Левін. Фото надане Ігалем Левіним

Військові експерти Роман Світан та Ігаль Левін, з якими поговорила Заборона, припускають, що ціна контракту — неважливий для розгляду аспект; ймовірно, сума формальна, а сам документ має характер бартеру. Наприклад, Росію звинувачують у переданні Ірану винищувачів Су-35, які були помічені в іранському аеропорту у квітні 2023 року. «Йде постачання [російських] літаків [в Іран], а росіянам поставляють “Шахеди”, стволи і боєприпаси», — пояснює Світан.

На думку Світана, контракт, ймовірно, включає співпрацю з Китаєм з огляду на те, що перераховане у документі озброєння виготовляється в тому числі й у КНР, а Іран міг виступити «прокладкою», аби убезпечити китайський уряд від санкцій.

«Треба ще подивитися, чи здатний Іран виробляти стволи. Швидше за все, він може перекупити їх у Китаю. Думаю, є транзит, який Китай організував через Іран. Та сама ситуація з боєприпасами, адже Іран може і не виробляти боєприпаси у достатній кількості [щоб забезпечити і власну, і російську армію]».

Попри гіпотезу Світана, є ймовірність того, що Іран має достатні індустріальні спроможності для виготовлення комплектувальних і снарядів самостійно. Армія та оборонно-промисловий комплекс Ірану — одні з найбільших у Західній Азії. У відкритих джерелах вказується, що Збройні сили Ірану можуть налічувати до мільйона активних службовців, а попри численні санкції, іранці продовжують створювати якісні репліки ізраїльського та китайського озброєння.

«В Ірану велика армія, включно з Корпусом вартових Ісламської революції та ополченням Басідж. Вони живуть у постійному режимі війни з Ізраїлем, у них також є збройні сили на території Сирії, Іраку. Є окремі проблеми зі складною та хай-тек зброєю. Наприклад, Іран так і не зміг подужати відновлення своєї авіації, навіть за допомогою зворотної інженерії. Але налагодив виробництво і ремонт танкових гармат, запчастин та частин танків і бойових машин [які, ймовірно, можуть експортуватися до РФ]», — пояснює Левін.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій