Читаєте зараз
Слугувала іменним гербом: у Черкасах відкопали стародавню прикрасу

Слугувала іменним гербом: у Черкасах відкопали стародавню прикрасу

Ilona Kivva
Автор:
  • Вчені з Інституту археології НАН провели перші розкопки на історичному схилі міста.
  • На Замковому узвозі відшукали чотири християнські поховання, багато старовинних монет та металевий перстень.
  • Каблучка могла належати судді або юристу, адже на її щитку вигравійована старозавітна біблійська сцена «Соломонового суду».

У Черкасах археологи знайшли перстень-печатку, датований XVIII століттям. Науковці переконані, що її замовив у ювеліра містянин, щоб використовувати замість фамільного шляхетського герба, якого, вочевидь, не мав. 

Заборона розповідає про знахідку українських археологів.


Розкопки на черкаському Подолі: що знайшли вчені НАН

Науковці з Інституту археології НАН у серпні 2022 року провели перші масштабні розкопки в межах історичної місцевості «Нижнє місто» на Подолі у Черкасах.

«Це місце [де проводять розкопки] було густонаселене й розташовувалось між двома замками – Литовським та Польським. Ба більше, тут поряд була розташована стара Троїцька церква. Це була дерев’яна церква, збудована в 1671 році. Вона проіснувала тут до середини XIX століття. Далі її розібрали та збудували нову, вже з цегли, на місці сучасного пагорба Слави», — розповів керівник розкопок Дмитро Куштан.

У ході досліджень вчені знайшли серії християнських поховань, а також низку цінних артефактів датованих XVI–XVIII століттями:

Читати більше новин в Telegram
  • уламки посуду;
  • монети Речі Посполитої, московського царства та російської імперії;
  • металевий перстень-печатку.

Найбільший інтерес науковців викликала саме прикраса через незвичне гравіювання на ній.

Перстень-печатка «Соломонів суд» XVIII століття, знайдений у серпні-2022 року у Черкасах. Фото: Національна академія наук України
Відбиток матриці персня-печатки «Соломонів суд» з Черкас. Фото: Національна академія наук України

Каблучка виготовлена з міді, а поверх покрита тонким шаром позолоти.

На поверхні округлого щитка зображена сцена за біблійним сюжетом — Соломонів суд. Праворуч зображений цар Соломон із піднесеними догори руками. Він сидить на троні. Перед ним, у центрі малюнку, стоїть воїн, з піднятим у одній руці мечем. Іншою рукою він тримає за ногу немовля. З лівого боку зображена жінка, яка одну руку простягнула до царя та воїна. Ще одна жінка внизу персня, впала до ніг царя.

Гравюра повністю відповідає сюжету старозавітній притчі: «Якось до царя Соломона звернулися дві жінки-блудниці. Обидві вони мешкали в одній оселі й мали немовлят. Одна дитина померла, а її мати підмінила немовлят, залишивши собі живого. Щоби з’ясувати, котрій із матерів належить живе немовля, Соломон наказав своєму воякові розрубати дитину навпіл. Перша жінка сказала: “Рубайте, щоб не дісталося ні їй, ні мені”. Друга благала, щоб дитину віддали першій жінці. Зрозумівши, що остання і є справжньою матір’ю немовляти, Соломон віддав їй дитину», — нагадали історію у НАН України.

Це сюжет був доволі популярним у мистецтві Старого Світу у XIV та на початку XIX століття, пояснили археологи. Сцену зображали на фресках, картинах, гравюрах, скульптурах та прикрасах. 

Кому саме належав знайдений перстень, достеменно невідомо, але найімовірніше, його замовив у ювеліра містянин, який не мав родового шляхетського герба і хотів замінити його таким малюнком, щоб підписувати листи та документи восковою чи сургучевою печаткою. Він міг мати стосунок до суддівства та юриспруденції.

Раніше Заборона розповідала про іспанську древню споруду, схожу на британський Стоунхендж. Вона знаходилася під водою впродовж майже 60 років, але через посуху повністю відкрилася і тепер археологи можуть її детально дослідити.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій