Читаєте зараз
Службу безпеки України реформують. Розповідаємо, як це буде

Службу безпеки України реформують. Розповідаємо, як це буде

Oleksandr Humeniuk
Службу безпеки України реформують. Розповідаємо, як це буде

Тему реформи СБУ обговорюють в українському суспільстві вже не перший рік. Створювались ініціативи, лунали політичні заяви — але суттєвих змін так і не відбулось. Однак нещодавно у Верховній Раді спочатку проголосували у першому читанні проєкт закону «Про внесення змін до закону України «Про Службу безпеки України», а тепер стало відомо, що вже у вересні депутати планують проголосувати за нього у другому читанні. Цей закон має розпочати велику реформу всієї спецслужби. Заборона розповідає, що це означає та чи дійсно у СБУ щось зміниться на краще. 


Що не так з СБУ?

Лідери держав Євросоюзу неодноразово говорили, що СБУ не має бути воєнізованою структурою. Вони пропонують перетворити службу на цивільну, як це зроблено в більшості країн ЄС. Ще одним суттєвим зауваженням є велика кількість працівників, що працюють у СБУ. На думку ЄС, така кількість людей, а також потреба виплачувати їм заробітні плати, не виправдовує себе. Тому краще буде зменшити кількість кадрів, а зекономлені кошти направити на удосконалення та оновлення служби.

Що стосується претензій, що лунають у бік СБУ в Україні, то тут усе набагато критичніше. Випадки, коли працівники СБУ перешкоджають бізнесу чи виконують політичні замовлення з боку Адміністрації (Офісу) президента, стали поганою традицією.

Наприклад, історія з експортом волоського горіха, що відбулась 2015 року. Тоді заступник начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та оргзлочинністю СБУ Павло Демчина спрямував лист на Державну фітосанітарну службу з проханням запрошувати представників спецслужби на відбір зразків горіхів. Через цей лист у всіх експортерів волоського горіха почались проблеми під час замитнення машин — підприємці зазнали серйозних збитків.

Ще один приклад зовсім свіжий і показує, наскільки СБУ може бути керованою зі сторони політичних еліт за відповідної потреби. Історія з викраденням судді Миколи Чауса працівниками СБУ (детальніше Заборона розповідала про це в цьому матеріалі) та відмовою передати його до рук НАБУ та слідчого судді прямо свідчить про заангажованість служби на бік Офісу президента. 

Микола Чаус — колишній український суддя Дніпровського райсуду Києва. Детективи НАБУ викрили його на отриманні хабаря в розмірі 150 тисяч доларів. Після цього судді вдалось втекти до Молдови, однак у 2021 році невідомі його викрали та привезли до України. Через деякий час суддя з’явився у селі Мазурівка на Вінниччині. А далі працівники СБУ вирішили забрати суддю собі, хоча за законом мають передати його працівникам НАБУ та слідчому судді.

«Коли людина перебуває у розшуку і має бути негайно передана до слідчого судді, Служба безпеки України просто безкарно бере людину, викрадає, закриває у себе в приміщенні й каже: «Ми його захищаємо». Це просто тому, що в Офісі у когось є ідея використати Чауса і його свідчення проти Порошенка», — впевнена заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербань.

Процес реформування

У 2016 році Євросоюз вирішив створити Міжнародну дорадчу групу (МДГ). До її складу увійшли Консультативна місія ЄС (КМЄС), Представництво ЄС, Офіс зв’язку НАТО та Посольство США в Україні. Група мала сприяти реформуванню Служби безпеки України. 

«Реформа СБУ — це проблема, яка вже давно назріла, — каже Забороні Олена Щербань. — За роки незалежності служба належним чином не реформувалася, і як наслідок перетворилася на таку структуру, яка є «державою в державі». Тобто в неї забагато повноважень — вони виходять за межі завдань спецслужб в усіх сучасних цивілізованих країнах. Звісно, це потрібно змінювати і переформатовувати службу».

Міжнародна дорадча група підтримала законопроєкт, який подали депутати фракції «Слуга народу». Він уже пройшов перше читання та очікує на друге у вересні. Ось основні зміни у СБУ, що пропонуються цим законопроєктом:

  • ліквідувати спецпідрозділи СБУ з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією;
  • надати СБУ можливість блокувати участь окремих партій у виборах. Передбачається, що за поданням служби про здійснення партією сепаратистської діяльності Центральна виборча комісія має відмовити політичній партії у реєстрації;
  • поступово скоротити штатну чисельність працівників СБУ. До 2023 року у спецслужбі має залишитися 17 тисяч штатних посад — а зараз їх 27 тисяч.

Незалежні експерти та аналітики бачать чимало проблем у законопроєкті. Олена Щербань із Центру протидії корупції зазначає, що ключовим у реформі СБУ мало б бути позбавлення служби правоохоронних функцій. Однак це можливо лише за прийняття ще одного закону про внесення змін до кримінально-процесуального кодексу України, а наразі ніхто подібних ініціатив не висуває.

Олена насамперед каже про право СБУ проводити досудове розслідування. Навіть у разі прийняття закону у працівників спецслужби залишиться право та можливість порушувати кримінальні справи. По суті це означає, що ситуації з тиском на бізнес з тих чи інших причин залишатимуться можливими. І хоча законопроєктом передбачається ліквідація департаменту «К» (Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю), це навряд чи особливо вплине на ситуацію.

«Прибирають функціонал по боротьбі з корупцією, департаменту «К» як такого не буде, але залишають повноваження у сфері боротьби зі злочинністю, — говорить Олена Щербань. — Тобто люди, які зараз працюють у цих департаментах, просто перейдуть до інших. Вони [силовики] втручались у роботу бізнесу не стільки силами департаменту «К», скільки повноваженнями зі слідства. Тому реформа половинчата. Фактично слідство залишають, хоч і кажуть, мовляв, ми його колись заберемо. І додають СБУ ще повноважень у сфері контррозвідки, яких у них раніше не було. Орган не очищують».

Чимало запитань викликає й так звана переатестація працівників СБУ, передбачена у рамках проведення реформи. За словами Олени Щербань, вона немає жодних правових наслідків та навряд вплине хоча б на щось у службі.

«Самі оперативники — ті ж оперативники департаменту «К» — не будуть атестуватись взагалі, — каже Щербань. — Тоді запитання: а для чого цю процедуру передбачати? Також цікавим є те, що непроходження атестації взагалі не буде підставою для звільнення. Тому виходить, що сама процедура атестації — це більше картинка для суспільства, але насправді ніяка не атестація».

Що означають кадрові зміни в СБУ?

26 липня в керівництві СБУ відбулись серйозні зміни. Руслана Баранецького звільнили з посади першого заступника голови СБУ та усунули від виконання обов’язків керівника Антитерористичного центру при СБУ. Василя Малюка звільнили з посади першого заступника голови СБУ — начальника головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ. Сергія Андрущенка звільнили з посади заступника голови СБУ та перевели на посаду першого заступника голови СБУ й керівника Антитерористичного центру. Крім того, звільнили начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олексія Корнійчука, а також Віталія Монастирецького — з посади начальника Управління СБУ в Чернівецькій області.

Такі зміни пояснювались підготовкою до реформи, що має розпочатися восени 2021 року. 

«Це об’ємне і системне рішення, яке дозволить дещо перебудувати роботу спецслужби, зробити її ще більш мобільною та орієнтованою на максимальну результативність… Перше і головне — це необхідність звести до нуля всю активність, пов’язану з контрабандою. Таке явище, як контрабанда, взагалі має зникнути. І це не можна забезпечити без більш потужної роботи СБУ проти мереж контрабандистів», — зазначав радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк.

Однак, на думку Олени Щербань із Центру протидії корупції, зміни вигідні насамперед Офісу президента.

«Кадрові зміни — радше наслідок політичних процесів і перерозподілу влади та впливу на СБУ між різними осередками впливу в Офісі президента України, — каже Щербань. — Це пов’язано з [головою ОП Андрієм] Єрмаком. Це важливо для Офісу президента, силами якого зараз здійснюється дуже багато процесів. І на багато процесів у державі Офіс може впливати».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій