'
Читаєте зараз
Смуга Гази після війни: аналітики розповіли, що буде з регіоном

Смуга Гази після війни: аналітики розповіли, що буде з регіоном

Daniil Tsarevskyi
  • Понад 80% населення Гази було вимушено покинути свої домівки через війну Ізраїлю та ХАМАСу.
  • Тель-Авів не має чіткого плану щодо майбутнього анклаву після закінчення бойових дій.
  • Експерти розглядають кілька версій того, чим це може закінчитись.

Ізраїль та його союзники мають різні інтереси у Смузі після закінчення війни. Тель-Авів прагне зробити так, щоб анклав становив небезпеку в майбутньому, а США та ЄС хотіли б, щоб на цій території просто була менш радикальна влада.

Заборона розповідає про гуманітарну кризу в Смузі Гази та варіанти майбутнього для регіону.

Майбутнє Гази: які варіанти 

Війна Ізраїлю та ХАМАСу триває з жовтня 2023 року й ЦАХАЛ має намір повністю знищити бойовиків. Проте Тель-Авів досі не запропонував чіткий план із влаштування майбутнього Смуги Гази після конфлікту. Союзники та друзі Ізраїлю мають різне уявлення з цього приводу.

Ізраїль розраховує створити на території Смуги Гази буферну зону. Нею, за задумом, керуватимуть міжнародні партнери у вигляді гібридної адміністрації, що гарантуватиме безпеку. 

У відбудові анклаву зацікавлені Катар та ОАЕ, які виступають посередниками у різноманітних переговорах на цій війні. Їх контроль над територією не дав би ХАМАСу впливати на палестинське населення.

Читати більше новин в Telegram

«США не погодяться на ідею створення буферної зони. На це ніхто не погодиться. Зараз усе залежить від того, як розгортатиметься військова кампанія, яка має перейти з півночі на південь. Ізраїль по факту операції намагатиметься створювати буферну зону, але ця ідея зазнає жорсткої критики. Тому не факт, що така зона безпеки буде створена», — розповів Забороні заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Ще одним із варіантів є перехід Смуги Гази під контроль Палестинської національної адміністрації (ПНА) на чолі з Махмудом Аббасом. За це виступають США та Європейський союз, проте така перспектива не дуже влаштовує Ізраїль.

«Палестинська національна адміністрація (ПНА) докладає значних зусиль, щоби утримуватися при владі на Західному березі ріки Йордан. Останні вибори там відбувалися 2006 року, й адміністрація по суті втратила свою легітимність. Проведення чергових виборів також не варіант, тому що навіть на Західному березі ХАМАС куди популярніший, ніж чинна адміністрація. Якщо ПНА прийде до Гази на багнетах ізраїльської армії, вона остаточно втратить залишки підтримки серед палестинського населення, чого Махмуд Аббас не дуже хоче», — вважає експерт Центру громадянських свобод, сходознавець В’ячеслав Ліхачов.

Ізраїль-ХАМАС: наслідки конфлікту у Смузі 

Майже 1.9 мільйони жителів Сектору Гази були вимушені покинути свої домівки з початку війни — це понад 80% загального населення анклаву, свідчать дані Агентства ООН у справах палестинських біженців (UNRWA). Близько 1.2 млн внутрішньопереміщених осіб знайшли собі притулок у центрах Організації об’єднаних націй.

Подібна криза стала можливою в результаті проведення Ізраїлем наземної операції на території Смуги Гази. ЦАХАЛ почав її у відповідь на криваву атаку ХАМАС на півдні країни 7 жовтня.

В середньому в одному центрі UNRWA переховуються близько 10 000 палестинців, тоді як його місткість у 4 рази менша. При цьому на території притулків у результаті бойових дій уже загинуло 218 людей, ще 900 було поранено. Агентство ООН у справах палестинських біженців також втратило понад 100 співробітників з початку війни.

Раніше Заборона розповідала про можливу війну в Південній Америці: жителі Венесуели підтримали окупацію багатої на нафту частини Гаяни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій