'
Читаєте зараз
Снаряди часів Першої світової: у тілах загиблих в Бучі та Ірпені знайшли флешети

Снаряди часів Першої світової: у тілах загиблих в Бучі та Ірпені знайшли флешети

Markiian Oliiarnyk
https://twitter.com/blueboy1969/status/1513216722286878738
  • Російська артилерія наприкінці березня 2022 року застосувала снаряди з металевими дротиками проти мирних жителів Київської області.
  • Цю протипіхотну зброю широко використовували під час Першої світової війни.
  • Використання флешетів проти цивільного населення є порушенням гуманітарного права.

Десятки мирних жителів Бучі та Ірпеня загинули від крихітних металевих стріл зі снарядів російської артилерії, які використовували ще за часів Першої світової війни. Медики знайшли тонкі дротики у головах та грудях загиблих цивільних. Призначені для атак на піхоту, флешети не дозволяється використовувати проти мирного населення.

Заборона розповідає про принцип дії флешетів та застосування цієї балістичної зброї за часів Першої світової війни.


Флешети: що це за зброя

Незалежні експерти зі зброї, які переглядали фото загиблих на Київщині, виявили у тілах металеві стріли, або флешети. Кожен снаряд танкових або польових гармат може містити до 8000 цих маленьких металевих дротиків. Снаряди вибухають, коли після пострілу спрацьовує детонатор, пише The Guardian.

Флешети довжиною 3-4 см вивільняються зі снаряду та розсіюються у вигляді конічної арки шириною приблизно 300 м і довжиною 100 метрів. При ударі об тіло жертви дротик може втратити жорсткість і зігнутися у гачок, тоді як задня частина стріли з чотирьох плавців відривається і спричиняє друге поранення.

Принцип дії флешетів. Інфографіка The Guardian на основі даних FAS

Читати більше новин в Telegram

Експерт зі зброї з британської групи Felix Insight переглянув фото знайдених у Бучі флешетів і дійшов висновку, що металеві дротики отримали зі 122-мм артилерійського патрона ЗШ1, який використовувала російська артилерія.

«Ще один незвичайний і рідкісний снаряд. Цього разу це російський еквівалент американської серії протипіхотних снарядів «Вулик»… Він діє як справжній шрапнельний снаряд, але наповнений флешетами та восковою сполучною речовиною», — написав він.

За словами низки свідків з Бучі, російська артилерія випустила флешетні снаряди за кілька днів до того, як військові РФ вийшли з цього району наприкінці березня-2022.

Флешети використовувалися як балістична зброя з часів Першої світової війни. Новітні на той час літаки скидали на піхоту металеві дротики, які могли пробивати шоломи. Під час Другої світової війни флешети вже не були у такому широкому вжитку, але знову з’явилися під час війни у В’єтнамі — тоді упаковані в пластикові стаканчики металеві дротики  використовували США. 

Їх рідко застосовують у сучасних війнах, за винятком періодичних Сил оборони Ізраїлю (IDF) у військових операціях у Лівані та секторі Газа для вбивств мирних жителів.

Хоча правозахисні групи вже давно домагаються заборони флешетних снарядів, міжнародне право дозволяє використання цих боєприпасів. Втім, застосування неточної летальної зброї в густонаселених цивільних районах є порушенням гуманітарного права.

Раніше Заборона розповідала, що робити, якщо неподалік виявили боєприпас, який не розірвався, та кому повідомити про загрозу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій