Сонячні батареї шкодять планеті: Франція першою знайшла вихід
- У 2021 році потужність виробництва солар-панелей збільшилася на 22% і продовжує зростати.
- Термін придатності установок складає 25 років. Через те, що технологія розвивається, їх замінюють вже через 10-15 років на більш економічні.
- Вживані прилади потрібно утилізовувати, але інфраструктура поки нерозвинена. Тонни батарей можуть перетворитися на сміття.
Завдяки сучасним технологіям на підприємстві у Франції зможуть витягнути з установок до 99% матеріалів. Раніше у промислових масштабах цього не робив ніхто, адже процес досить дорогий та вимагає абсолютно нового підходу до утилізації.
Заборона розповідає про французький пілотний проєкт, а також про шкоду приладів зеленої енергетики.
Solar panels: чим небезпечні для природи
Світова потужність виробництва сонячної енергії суттєво зросла у 2021 році — на 22% порівняно з попередніми періодами. Так, станом на 2023 рік тільки у Великій Британії щомісяця встановлюють близько 13 000 фотоелектричних (PV) сонячних панелей, більшість з яких — на дахах приватних будинків, пише BBC.
Попри те, що це один з найбільш перспективних методів боротьби зі зменшенням викидів вуглецю, більшість таких панелей мають термін придатності всього 25 років. Вживані прилади потрібно буде утилізовувати, але розвинутої спеціалізованою інфраструктури для цього у світі поки не існує. Тож тонни пристроїв, які містять у своєму складі пластик, можуть перетворитися на сміття, що розкладатиметься століттями.
«У світі встановлено понад один терават сонячної потужності. Звичайні панелі мають потужність близько 400 Вт, тож якщо рахувати як дахи, так і сонячні ферми, у світі вже може бути до 2.5 млрд сонячних панелей», — каже експерт з переробки сонячних панелей з університету Нового Південного Уельсу в Австралії Ронг Денг.
Читати більше новин в TelegramПроблема поглиблюється й тим, що такі установки — відносно нова технологія, а отже їх постійно вдосконалюють — вони стають економічнішими та більш ефективними. Тож нерідко передчасно замінити панелі на оновлені більш вигідно споживачам, це суттєво збільшує потенційну кількість відходів.
«Ми думаємо, що до 2030 року ми матимемо 4 млн тонн [брухту]. Це все ще можна контролювати, але до 2050 року ми можемо отримати більш як 200 млн тонн у всьому світі. Щоб поглянути на це в перспективі, зараз у світі виробляється 400 млн тонн пластику щороку», — пояснила заступниця директора Міжнародного агентства з відновлюваної енергії Уте Кольєр.
Експерти з питань енергетики з усього світу закликали уряди держав терміново вжити дій, щоб запобігти глобальній екологічній катастрофі.
ROSI: чим займається підприємство
Найдієвішим методом боротьби з відходами між сонячних панелей є переробка. Однак методи, що використовуються, наприклад, для утилізації пластика, не зовсім підходять. Річ у тім, що в одній батареї міститься багато різних компонентів, серед яких не тільки пластик, а й скло та навіть мідь і срібло. Щоб ці елементи можна було використати повторно, їх спершу потрібно розділити.
Перший у світі завод, що займатиметься цим, побудували у Франції. Він має назву ROSI і запрацює вже наприкінці червня 2023 року. Власники стверджують, що зможуть витягти та повторно використати 99% компонентів установки:
- мідь, кремній та срібло дістати найважче, адже вони щільно переплетені у системі — завдяки технологіям ROSI їх можна використовувати навіть для створення нових більш сучасних панелей (у теорії не один раз). Це зменшить навантаження на видобуток цих матеріалів, адже наразі вже не вистачає срібла для створення мільйонів сонячних панелей, які знадобляться під час світового переходу з викопного палива на відновлювальну енергію;
- скло та пластик після переробки мають досить низьку якість, тож їх використовуватимуть для створення плитки, під час піскоструминної обробки, для виготовлення асфальту тощо;
- змішувати з іншими матеріалами для виготовлення асфальту – але його не можна використовувати в сферах застосування, де потрібне високоякісне скло, наприклад, виробництво нового сонячні панелі.
Загалом науковці прогнозують, що у майбутньому зможуть витягти з утилізованих панелей майже три чверті матеріалів, необхідних для виготовлення нових.
Варто зазначити, що технологія, яку використовує підприємство, досить дорога. При цьому у Європі відповідальність за утилізацію несуть імпортери або виробники, тож їм вигідніше просто подрібнити сміття.
Сонячна енергія в Україні: проєкти Німеччини і ЄС
В Україні у 2023 році запустили одразу два проєкти, спрямовані на розвиток відновлюваної енергетики, розповіли у Міністерстві енергетики. Перший реалізується за підтримки Європейської комісії. Він передбачає оснащення сонячними панелями будівель критичної інфраструктури.
Обладнання проведуть у кілька етапів: на першому партнери надішлють 5 700 установок по 350 Вт кожна — загальна потужність близько 2 мегават. Вони будуть встановлені на ключових громадських будівлях та лікарнях. Якщо проєкт виявиться ефективним, надішлють більше партію для обладнання інших важливих об’єктів.
Другий запровадила Німеччина у співробітниці з українським Міненерго. Він має назву R2U і спрямований на децентралізацію генерації та розподілу електрики шляхом впровадження відновлювальних джерел.
Проходитиме також у кілька етапів. Перший розрахований на 18 місяців. Німеччина вже виділила на нього близько €2 мільйонів. Буде відібрано до 20 громад, у яких проведуть енергоаудит будівель критичної інфраструктури для подальшого оснащення відновлюваними джерелами енергії.
Раніше Заборона розповідала про надсучасну електростанцію на малому атомному реакторі, яку планують побудувати у Великій Британії. Подібна технологія може з’явитися і в Україні.
Читати більше новин в Telegram