Спецтрибунал для Путіна: про що домовилися у Гаазі
Представники держав-союзниць підтримали ідею створення спецтрибуналу для Росії за злочини, які були скоєні проти України під час повномасштабної війни. За підсумками конференції «Відновлення справедливості для України», яка пройшла в Гаазі, було ухвалено відповідну декларацію, повідомляє пресслужба уряду Нідерландів.
Загалом у конференції взяли участь 57 країн, але документ підтримали 44 з них: країни Євросоюзу, Канада, Грузія, Японія, Молдова, Нова Зеландія, Велика Британія та США.
Готовність прийняти трибунал взяли на себе Нідерланди. У документі закликали інші країни й міжнародні організації допомогти з напрацюванням юридичної бази та міжнародної підтримки для завершення його створення.
«Ми заявляємо про наше рішуче засудження всіх міжнародних злочинів, скоєних у контексті агресивної війни РФ проти України. Ми, зокрема, у найрішучіший спосіб засуджуємо всі незаконні напади на цивільні обʼєкти, медичні установи, обʼєкти цивільної інфраструктури, сільськогосподарські й інші найважливіші обʼєкти інфраструктури та обʼєкти культурної спадщини. Ми також засуджуємо незаконні викрадення й затримання, насильницькі зникнення, тортури, жорстоке поводження та страти українських громадян у РФ і на територіях України… незаконне переміщення українських дітей та їх депортацію у РФ, усі форми сексуального насильства та злочинів на гендерному ґрунті, повʼязані з конфліктом, і незаконні напади, які завдають широкомасштабних, довгострокових і серйозних збитків природному середовищу», — сказано у декларації.
Деякі держави-учасниці також пообіцяли подальшу підтримку розслідувань злочинів Росії. Також відзначили роль у цьому процесі усіх інституцій, вже залучених до роботи, зокрема, Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт Володимира Путіна.