Спека вкрай небезпечна для тварин: як допомогти улюбленцям влітку

Анастасія Могилевець
 • У літню спеку допомоги потребують як домашні, так і безпритульні тварини.
 • Щоб домашні улюбленці не перегрівалися, вони повинні мати постійний доступ до води.
 • Якщо допомагаєте безпритульним тваринам — ставте для них воду в тіні й не забувайте її міняти.

Тварини теж під загрозою отримати теплові удари у разі зневоднення організму. Тому важливо дбати про пухнастиків, щоб їм було комфортно. Одне з ключових правил — завжди беріть із собою воду і ніколи не залишайте чотирилапого у в автівці у спеку.

Заборона розповідає про способи допомогти собакам та котам влітку.

Перегрів: чим небезпечний для котів і собак

Тварини, на відміну від людей, не завжди здатні самостійно зарадити собі у спеку. Як і у випадку з людьми, при високих температурах вони можуть навіть загинути від перегріву. Критичне підвищення температури тіла ймовірне навіть при постійному перебуванні у затінку.

При тепловому ударі у тварини температура тіла підвищується вище 40°C, з’являється задишка або важке дихання зі свистом та хрипом. Вони стають млявими, мають погіршений апетит і хитаються, коли встають. Також про перегрів тварини можуть свідчити блювота і пронос.

Якщо ви виявили у свого домашнього улюбленця ознаки перегріву, негайно надайте йому допомогу:

Читати більше новин в Telegram
 • якщо це собака — зніміть з неї нашийник і намордник;
 • віднесіть тваринку в холодне місце і зробіть їй компрес з ганчірок, змочених у холодній воді;
 • для поліпшення кровообігу промасажуйте лапки;
 • дайте випити чистої прохолодної води;
 • контролюйте температуру тіла.

При блювоті, сильному почастішанні пульсу або втраті свідомості улюбленця потрібно терміново показати ветеринару, радять фахівці.

Тварини і спека: як запобігти тепловому удару

Щоб вберегти своїх пухнастиків від теплового чи сонячного удару, дотримуйтеся кількох простих порад:

 • забезпечте тварині доступ до свіжої питної води й контролюйте свіжість продуктів — у спеку корм швидко псується;
 • якщо ви надовго йдете з дому, поставте в будинку кілька мисок з водою кімнатної температури, щоб у випадку, коли вода закінчиться в одному місці, тварина могла втамувати спрагу в іншому;
 • беріть з собою пляшку з водою для тварини на прогулянку;
 • частіше мийте миску для їжі;
 • охолоджуйте тваринку: протирайте її вологим рушничком, змочіть подушечки лапок і животик, ніс, мордочку і вушка, але щоб вода не потрапила всередину;
 • тих, хто не проти скупатися під струменем води, сміливо купайте, поєднуючи теплу воду з прохолодною;
 • якщо надовго йдете з дому, залиште своїм домашнім улюбленцям змочений у холодній воді рушник, щоб вони використовували його як охолоджувальну лежанку.

А ось накривати тварину мокрою тканиною не можна за жодних умов: це перешкоджає вентиляції шерсті. Ще можна легенько підстригти тваринку, але набагато ефективнішим буде розчісування. Зверніть увагу, що існують породи собак і котів, яких не можна стригти за будь-яких умов. Серед них — середньоазіатська вівчарка, кавказька вівчарка, піренейська гірська собака та інші.

Домашнім гризунам у клітку можна покласти огорнуту рушником пляшку з крижаною водою. Клітку з зубастиками краще ставити в затінене місце, яке добре провітрюється.

Птахів також варто сховати в тінь. Пернатих можна обприскувати водою з пульверизатора або поставити для них купавки — вони часто полюбляють водні процедури.

Вразливих до перегріву порід собак, таких як бульдоги, пекінеси і мопси вдень краще не вигулювати. Робіть це вранці та ввечері.

А ще ні в якому разі не залишайте тварину в замкненому автомобілі. У 30-градусну спеку вона може отримати тепловий удар за 5 хвилин перебування в машині.

Допомога безпритульним собакам і котам: як допомогти охолодитися

Бездомні тварини потребують особливої уваги, адже вони не мають господарів, які можуть про них піклуватися. За неофіційною статистикою, щороку від спеки гине близько 25% безпритульних тварин, повідомляла організація UAnimals.

Щоб такі тварини не померли від спеки, їм потрібно допомагати. Ось кілька порад:

 • знайдіть безпечне та тихе місце, де можна лишити посудину з водою. Поставте миску в тіні, щоб рідина менше випаровувалася;
 • поповнюйте двічі на день (зранку та ввечері) запаси води, бо в ній може розвинутися інфекція;
 • окрім води, тварини потребують харчування, а тому, за можливості, залишайте для них їжу (наприклад, корм).

Раніше Заборона розповідала про нове дослідження вчених, які з’ясували, що через діяльність людини тварини можуть стати наркозалежними.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій