СПГ і не тільки: що важливого у 14-му пакеті санкцій, який узгодили у ЄС (і що прибрали)
- Посли Європейського Союзу 20 червня 2024 року погодили нові обмеження для країни-терористки.
- Для остаточного затвердження санкційного пакета його ще має затвердити Рада ЄС, але (як показала практика) це більше формальність.
- Німеччина активно виступала проти одного з пунктів, який врешті таки вилучили.
Санкції вперше передбачають пункти щодо транспортування російського скрапленого природного газу (СПГ) через європейські газові хаби. Однак поки що мова йде не про повну заборону імпорту в ЄС, а лише про обмеження на перевалку в європейських портах. Це має зупинити реекспорт за межами Євросоюзу, що може вдарити по ворогу сильніше, ніж здається. Також блок продовжить боротися з тіньовим флотом Росії, але заходи можуть не дати бажаних результатів.
Заборона розповідає про обмеження для країни-терористки, а також про те, до чого вони можуть призвести.
Санкції проти Росії: рішення послів Євросоюзу
Посли Європейського Союзу 20 червня 2024 року погодили 14-й пакет санкцій проти Росії. Він передбачає нові цільові заходи, а також максимізує вплив чинних санкцій шляхом закриття лазівок.
Посадовці з 27 країн ЄС, як пише Reuters, понад місяць обговорювали пакет. Погодження блокувала Німеччина нібито через внутрішні розбіжності між МЗС країни та офісом канцлера. А от за інформацією журналіста «Радіо Свобода» Рікарда Йозвяка, спірне питання стосувалося застереження про відсутність Росії.
Річ у тім, що санкції включають заборону на перевалку російського зрідженого природного газу, а також план покласти на операторів ЄС відповідальність за порушення санкцій дочірніми компаніями та партнерами в третіх країнах. Тобто експортери та постачальники з ЄС зобов’язані були б включати в певні договори купівлі-продажу відповідні формулювання, які забороняють реекспорт обмежених товарів до Росії. Пункт вже був включений у 12-й пакет санкцій. У 14-му його мали розширити на дочірні компанії в третіх країнах: простими словами, пункт змушував би компанії ЄС гарантувати, що їхні клієнти не зможуть потім продавати товари, що потрапили під санкції, до Росії. Однак в компромісному тексті документа норму таки прибрали.
Читати більше новин в TelegramПогодження послів — не кінцевий етап. Щоб остаточно затвердити санкції їх має схвалити Рада ЄС із питань закордонних справ. Очікується, що це станеться на засіданні 24 червня.
СПГ, тіньовий флот: обмеження для РФ
14-й пакет санкцій проти країни-терористки, серед іншого, передбачає заходи, спрямовані на імпорт скрапленого природного газу, його транспортування та інвестиції.
Однак поки що мова йде не про повну заборону імпорту в ЄС, а лише про обмеження на перевалку СПГ в європейських портах. Це має зупинити реекспорт за межами Євросоюзу. Порти Франції, Іспанії та Бельгії — найбільші центри для перевантаження, звідки значна його частина експортується до Німеччини й Італії.
«Скраплений газ буде поставлятися в європейські порти, як це було раніше, але за межі цих європейських країн не піде. Тобто Бельгія, Франція та Іспанія зможуть купляти газ лише для власних потреб, а реекспорт буде заборонений. Я прогнозую, що протягом наступного року навіть ці три країни повністю відмовляться від купівлі скрапленого газу з РФ, адже Європа переорієнтується на СПГ з інших регіонів, насамперед зі США. Ми спостерігатимемо такий глобальний тренд», — пояснив економіст та член наглядової ради «Міжнародного фонду Блейзера» Олег Устенко.
У Європейському центрі досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) підрахували, що частка споживання російського СПГ в ЄС становила лише 5% (не більше 1,6 млрд м³). Однак Росія використовує європейські порти здебільшого для доступу до світових ринків. Довгострокові контракти між видобувною компанією «Новатек» та європейськими імпортерами дозволили РФ поставляти значні обсяги СПГ в Азійсько-Тихоокеанський регіон: Китай, Індію, Туреччину. За даними CREA, у такий спосіб у 2023 році РФ поставила близько 4,4 млрд м³ скрапленого газу в країни за межами ЄС і отримала прибутки для фінансування війни в Україні.
Штрафні санкції коштуватимуть Росії близько чверті прибутків від СПГ. Тож, як прогнозує Устенко, країна-терористка втратить газові ринки збуту в ЄС на десятиліття.
У довгостроковій перспективі ворог зазнає ще більших збитків. Аби доставити газ до Азії, доведеться йти арктичним шляхом, а для цього потрібні криголами, яких немає.
ЄС також має намір запровадити обмеження для 11 суден, які допомагають РФ поставляти російську нафту в обхід західних санкцій з 12-го пакета. Однак, на думку експертів, такі механізми не надто дієві, адже Росія залучатиме інші судна та розширюватиме свій тіньовий флот.
Санкції ЄС: що ще включає 14-й пакет
Також в рамках санкційного пакета планується:
- заборонити імпорт у РФ гелію та марганцевої руди з країн ЄС;
- заборонити фінансування Росією політичних партій, фондів і неурядових організацій, аби російським режим не намагався втручатися у вибори в Європарламент, які відбудуться 6 червня 2024 року;
- запровадити санкції проти Віктора Медведчука, обвинуваченого у державній зраді. У блоці наголошують, що олігарх фінансував проросійське медіа Voice of Europe, а також здійснював вплив на політичні партії та окремих політиків у Європі;
- заборонити експорт у Білорусь технологій та товарів, які можуть мати військове призначення;
- боротьба з тіньовою банківською мережею РФ за кордоном;
- нові обмеження на експорт товарів і технологій подвійного призначення.
Раніше Заборона розповідала про плани країн G7 щодо обмеження доходів Кремля. Країни обіцяють завадити доступу РФ до товарів та послуг, від яких залежить розвиток її енергетичних проєктів.
Читати більше новин в Telegram