'
Читаєте зараз
Справа на $10 млрд: засновника другої найбільшої криптобіржі у світі визнали шахраєм

Справа на $10 млрд: засновника другої найбільшої криптобіржі у світі визнали шахраєм

Ilona Kivva
Автор:
  • Сем-Бенкман Фрід заснував FTX у 2019 році разом з колишнім співробітником Google Гері Вангом.
  • Після раптового банкрутства криптобіржі в листопаді 2022 року його заарештували.
  • Колишньому мільярдеру загрожує 110 років позбавлення волі.

Одного з найбільших шахраїв в історії визнали винним у незаконному привласненні та розтраті мільярдів доларів депозитів клієнтів FTX. Він активно використовував гроші у власних цілях, наприклад, фінансував політичні кампанії в США.

Заборона розповідає про судові тяжби навколо збанкрутілої криптобіржі.

Крах FTX: історія

Сем-Бенкман Фрід заснував FTX у 2019 році разом з колишнім співробітником Google Гері Вангом. Популярність криптобіржа почала набирати під час пандемії COVID-19, коли інвестори-любителі сиділи вдома. Вже на початку 2022 року FTX стала другою за популярністю на ринку (після Binance). Компанія Фріда рекламувалась під час Супербоулу, а її банери висіли на стадіоні однієї з найбільших баскетбольних команд США – Miami Heat.

Криптоновинний ресурс Coin Desk 2 листопада 2022 року опублікував фінансову звітність компанії Almenda Research, яка також належала Фріду. Виявилось, що більшість активів фірми знаходиться у власному токені FTX. 

Пізніше співзасновник біржі Гері Ванг розказав, що в Almenda, як у клієнта біржі, були особливі привілеї, яких не мали інші інвестори. Після публікації вкладники почали стихійно виводити свої активи. Про вихід з FTX заявив глава Binance Чанпен Чжао.

Читати більше новин в Telegram

«Конкурент намагається переслідувати нас за допомогою неправдивих чуток. FTX у порядку, активи теж», – писав Фрід у твіттер після публікацій голови Binance.

Лише за дев’ять днів після публікації Coin Desk біржа збанкрутувала. FTX потрібно було компенсувати близько $11 млрд боргів своїм клієнтам коштом продажу активів та повернення коштів.

Сем-Бенкман Фрід: що загрожує

Засновника біржі заарештували на Багамах 13 грудня 2022 року. Під час судового розгляду його висунули сім звинувачень: 

  • два пункти в шахрайстві;
  • п’ять пунктів в змові. 

Фрід стверджував, що дізнався про те, що гроші знаходяться на рахунку Almenda у 2020 році, але не зробив нічого, для того, щоб убезпечити фінанси користувачів. Згідно з обвинуваченням, він використовував депозити інвесторів у власних цілях. Так, наприклад, він жертвував гроші, отриманні незаконним шляхом на політичні кампанії в США.

Після року судових розглядів присяжні визнали його винним:

  • у незаконному привласненні;
  • розтраті мільярдів доларів депозитів клієнтів біржі;
  • плануванні введення в оману інвесторів і дорученні іншим керівникам свого бізнесу робити те саме.

Інфографіка під назвою «Сем Бенкман-Фрід визнаний винним у справі про шахрайство з криптовалютою FTX», створена в Анкарі, Туреччина, 3 листопада 2023 року. Інфографіка: Kadri Suat Celik/Anadolu via Getty Images

Максимальний вирок, який можуть присудити Сему-Бенкману — 110 років за ґратами. Суддя призначив винесення вироку на 28 березня 2024 року. Адвокат Сема-Бенкмана Фріда Марк Коен натякнув, що вони можуть подати апеляцію на рішення суду.

Раніше Заборона розповідала про судовий позов на X (Twitter): маркетингова фірма намагається змусити Ілона Маска змінити назву.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій