США дали Україні уранові снаряди до Abrams: що треба про них знати
- Адміністрація Джо Байдена погодила передачу ЗСУ боєприпасів, які містять збіднений уран. Раніше таку зброю вже передала Британія.
- Танкові снаряди призначені до Abrams i Challenger, які є важливою складовою танкового кулака ЗСУ.
- Збіднений уран, або depleted uranium (DU) — це побічний продукт збагачення палива для ядерних реакторів. Він є радіоактивним.
Збіднений уран справді може нести шкоду для людини при відкритому контакті, але у боєприпасах він добре захищений оболонкою. Серйозну небезпеку такий снаряд становить тільки для ворога, адже при влучанні буквально плавить броню танків.
Заборона розповідає про уранову зброю.
Уранові снаряди: рішення Штатів
Адміністрація Джо Байдена 6 вересня 2023 року офіційно погодила передачу ЗСУ боєприпасів, які містять збіднений уран, йдеться в заяві Пентагону.
Зброя увійде у перший за вереснь-2023 пакет збройної допомоги на суму в $175 мільйонів. Він також включає:
- обладнання для систем ППО, які вже дали Україні;
- додаткові боєприпаси до HIMARS;
- артснаряди 155-мм і 105-мм калібру;
- 81-мм мінометні системи та снаряди;
- протитанкові системи Javelin і AT-4;
- ракети з оптичним відстеженням (TOW);
- понад 3 млн патронів до стрілецької зброї;
- системи зв’язку та допоміжне обладнання;
- підривні боєприпаси та запчастини до військової техніки.
Це будуть танкові снаряди 120 мм, які підходять для роботи з американськими броньовиками Abrams. Доставити їх в Україну мають у найближчі тижні після оприлюднення пакета. Точна кількість невідома.
Читати більше новин в TelegramСША стала другою країною, яка погодила відправку ЗСУ цього типу озброєння. Першою була Велика Британія — у квітні прозвітували, що перші партії перебувають в арсеналі танків Challenger.
Американські і британські броньовики є важливою складовою танкового кулака ЗСУ. Передача спеціального озброєння суттєво посилить можливості.
Боєприпаси зі збідненим ураном: чи є наслідки
Збіднений уран, або depleted uranium (DU) — це побічний продукт збагачення палива для ядерних реакторів. Частину випромінювання радіоактивного матеріалу становлять альфа- і бета-частинки, які мають низьку проникну здатність.
Використання боєприпасів з DU є предметом гострих дискусій, наприклад, Міжнародна коаліція із заборони уранової зброї активно виступає за вилучення з арсеналів країн.
Для екіпажу танка такі снаряди є цілком безпечними. З урану виготовлене тільки осереддя, яке повністю закрите балістичним ковпачком, піддоном і гільзою. Певний ризик виникає лише при ушкодженні снаряда і фізичному контакті осердя з незахищеною шкірою.
Випромінення також є мінімальним. За розрахунками американських фахівців, щоб отримати дозу, відповідну річному природному випроміненню в США, танкіст має провести в повністю завантаженому снарядами танку 2 000 годин.
Найбільші загрози DU:
- фрагментація і аерозоляція осердь під час влучання в перешкоду зумовлює утворення хмари пилу з часточок оксидів урану — вони можуть потрапити в організм при вдиханні, з їжею чи водою, через відкриті рани. Найбільшою є загроза від радіоактивного пилу всередині бойової машини, в яку влучив урановий снаряд. Якщо ж часточки пилу таки потраплять до організму, головною небезпекою є не радіоактивність (вона порівняно невелика), а токсичність. Уран, як і інші важкі метали, є отруйним — найбільше страждають нирки;
- рештки на полях битв і полігонах — на вкритих поверхнях утворюються водорозчинні сполуки. В результаті через певний час уран може проникати до ґрунту і ґрунтових вод. Тут знову ж таки йдеться не про радіоактивну небезпеку, а саме про забруднення води металом.
Цікаво! Під час війни в Перській затоці 20 американських транспортних засобів отримали наскрізні влучення зі зброї з ураном. Тринадцять членів екіпажу загинули, але 113 інших вижили. Довгостроковий вплив на здоров’я невідомий.
Спецснаряди до Abrams і Challenger: яка ефективність
Збіднений уран використовується для боєприпасів, оскільки його надзвичайна щільність дає їм здатність легко проникати через броню та самозайматися, пише The Guardian.
«Коли метал зустрічається з металом зі швидкістю, що в п’ять разів перевищує швидкість звуку, загартована сталь розбивається, як скло. Метал тече або просто випаровується. Швидший снаряд не обов’язково пробиває більше броні, але, як камінчик, кинутий у ставок, він робить сильніший бризок», — пояснили експерти видання.
Щоб збільшити пробійність, їх виготовляють у формі своєрідного великого дротика. Пробивний ефект досягається завдяки тому, що сила зосереджена на якомога меншій площі зіткнення. Характеристики дозволяють снаряду впоратися навіть з найбільш захищеними броньовиками.
Раніше Заборона розповідала про історичне рішення Штатів щодо передачі ЗСУ касетних снарядів. Їх використання дозволяє зменшити потребу у зброї до арти, адже одна бомба заміняє до 10 боєприпасів.
Читати більше новин в Telegram