'

Економія 1:10. Україна отримає обіцяні кластерні боєприпаси від США

Ilona Kivva
Автор:
  • Інформація про ймовірну передачу ЗСУ касетних снарядів з’явилася ще у грудні 2022 року, але уряд США постійно переносив розгляд.
  • У США діє закон, який забороняє експортувати більшість таких боєприпасів. Є принаймні один тип, який не підпадає під його дію.
  • Сполучені Штати вперше включили зброю у пакет допомоги 7 липня 2023 року.

Кластери заборонені у понад 100 країнах через невибірковість дії — вони забруднюють площі іноді розміром у кілька футбольних полів. Однак при обережному використанні це може бути вкрай ефективна зброя для знищення броньовиків та живої сили ворога, особливо при просуванні до укріплених позицій. Також їх використання дозволить зменшити потребу у зброї до арти, адже одна така бомба заміняє до 10 класичних снарядів.

Заборона розповідає про історичне рішення Штатів.


Україна отримає кластерні снаряди

Президент Сполучених Штатів Джо Байден 7 липня 2023 року схвалив передачу Україні касетних боєприпасів. Рішення попередньо підтримали всі необхідні структури, включно з Конгресом, пише The Washington Post.

Зброю буде вилучено із власних запасів Пентагону, а це означає, що вона надійде у скорочені терміни. Передати мають снаряди Dual Purpose Improved Conventional Munitions.

Цей крок було здійснено в обхід закону США, що забороняє виробництво, використання або передачу касетних боєприпасів з інтенсивністю відмов понад 1%. У DMPICM цей показник раніше оцінювався у 3%, але Міністерство оборони США заявило, що у 2020 році було проведено додаткові випробування. Вони показали, що він не перевищує 2.35%, але може бути і нижчим.

Читати більше новин в Telegram

Зазначимо, що на складах США зберігається до 4.7 млн касетних снарядів, ракет і бомб.

Адміністрація Байдена зобов’язує Київ не використовувати цю зброю проти цивільних об’єктів або районів. Україна заявляє, що пустить їх в дію на східних полях битв, щоб знищити російські війська.

Касетні боєприпаси: що це таке

Касетні снаряди складаються з контейнера, який наповнено однотипними бойовими елементами (їх можуть бути сотні): уламковими бомбами, кумулятивними зарядами, мінами чи керованими суббоєприпасами. Це може бути артилерійський боєприпас, авіабомба та навіть ракета. 

Принцип роботи такий: 

  • на заданій висоті контейнер розкривається;
  • суббоєприпаси розкидаються над територією;
  • через велику кількість вражається в рази більша площа, ніж при запуску моноблокового боєприпасу (для деяких це територія розміром з кілька футбольних полів).

Така зброя заборонена у 123 країнах, які є підписантами Конвенції про касетні боєприпаси (Україна, США та Росія не є учасниками). Вони вважаються вкрай небезпечними, особливо для цивільного населення, бо:

  • це снаряди невибіркової дії, які вражають величезну площу, не розрізняючи цілей;
  • не всі суббоєприпаси вибухають при ударі й можуть становити загрозу впродовж місяців, років або навіть десятиліть — виявити їх дуже складно, а не знешкодити можна тільки знищивши.

DPICM: чому вони унікальні

Сполучені Штати, найімовірніше, передадуть Збройним силам України саме снаряди DPICM 155 мм калібру, пише CBS News.

Це артилерійські боєприпаси з касетною бойовою частиною. Вони призначенні для знищення танків і іншої важкої бронетехніки, але також високоефективні проти живої сили ворога, особливо при просуванні на позиції з украпленнями.

Американський військовий несе кластерний боєприпас DPICM. Фото: Міністерство оборони США

Кожна одиниця несе у собі 88 елементів, які розлітаються при розриві і гарантовано покривають зону у 300 метрів. Завдяки такій особливості один DPICM виконує роботу щонайменше 10 осколково-фугасних боєприпасів, які є стандартними для артустановок.

«Їх використання дозволить зменшити потребу ЗСУ у боєприпасах взагалі, зменшити кількість необхідних пострілів для виконання вогневого завдання. Це допоможе зберегти не тільки ресурс артилерійських систем, але й життя українських артилеристів», — кажуть експерти з Defense Express.

DPICM M864 та субчастина M42. Інфографіка: Cat UXO

Головна особливість збої у тому, що вона вважається однією із найбезпечніших у своєму класі. Так, відсоток нерозірваних елементів складає до 3% що в рази менше, ніж у інших кластерах.

«У США діє закон, який забороняє експортувати боєприпаси, якщо у середньому понад 1% субчастин у них не вибухає. Удосконалені снаряди подвійного призначення, або DPICM, мають досить незначний коефіцієнт, щоб переконати союзників у тому, що винагорода від надання переважує ризики», — пояснили у CBS News.

Раніше Заборона розповідала про помічені в Україні американські модулі JDAM. Вони перетворюють некеровані авіабомби на вкрай точні плануючі боєприпаси.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій