'
Читаєте зараз
США критикують дії Всесвітньої організації здоров’я. Можливо, через коронавірус ВОЗ втратить гроші та вплив

США критикують дії Всесвітньої організації здоров’я. Можливо, через коронавірус ВОЗ втратить гроші та вплив

Yuliana Skibitska

Під час пандемії коронавірусу Всесвітня організація охорони здоров’я стає однією із найважливіших та найавторитетніших у світі. ВОЗ слідкує за тим, як розповсюджується хвороба, розписує рекомендації для людей та урядів. Але, можливо, після пандемії коронавірусної інфекції ВОЗ втратить силу, вплив і фінансування. Редакторка Заборони Юліана Скібіцька розповідає, що не так з організацією.


15 травня президент США Дональд Трамп заявив, що тимчасово припиняє фінансування Всесвітньої організації охорони здоров’я. США – одні із найголовніших донорів організації: у 2017 році країна пожертвувала 514 мільйонів доларів, у 2019 – 400 мільйонів. За словами Трампа, США впродовж двох-трьох місяців збираються вивчити «прогалини в управлінні» зі сторони ВОЗ і роль організації «у розповсюдженні коронавірусу». 

Американські журналісти звинувачують Трампа в тому, що він несерйозно поставився до коронавірусу й почав вживати заходів щодо запобігання поширення інфекції занадто пізно. Як наслідок, в Америці зараз найтяжча ситуація: найбільша кількість хворих та померлих у світі. Трамп відмахується від нападів журналістів і перекладає провину на Всесвітню організацію охорони здоров’я. Президент переконаний, що це ВОЗ проґавила початок пандемії. 

Видання «Politico» пише, що радники Трампа розглядають можливість створити альтернативну організацію. Її можуть утворити на базі програми ООН щодо боротьби зі СНІДом – UNAIDS. Журналісти додають, що схожі ідеї виникали й раніше. Але поки про них варто говорити з обережністю, оскільки в умовах пандемії підривати авторитет ВОЗ – ризиковано. «Будь-які зусилля щодо скасування фінансування США, ймовірно, зустрінуть жорсткий міжнародний опір», – зазначає Politico. Уже деякі країни – наприклад, Фінляндія – заявили, що збільшать фінансування ВОЗ після рішення Трампа.  

Китай збільшує свій вплив на ВОЗ. Це не подобається Америці 

Втім, головна небезпека для США – вплив Китаю на організацію. Для США, які перебувають у стані жорсткої геополітичної війни з Китаєм, це неприпустимо. 

У січні, коли епідемія лише набирала силу, Сяо Цян, вчений з університету Берклі, зауважив, що повідомлення ВОЗ про коронавірус часто дублюють повідомлення китайської влади. 14 січня у твіттері з’явився допис про те, що організація не знайшла доказів передачі вірусу від людини до людини. Це неправильне твердження базувалося на повідомленнях китайської влади, яка ухильно розповідала, що «ризик стійкої передачі від людини до людини дуже низький». 

«ВОЗ отримувала інформацію від китайської влади, яка дезінформувала свою громадськість, а опісля погоджувала її та озвучувала світу», – пише The Atlantic. Наприкінці січня голова ВОЗ Тедрос Гебреесус відвідав Китай і похвалив керівництво країни за «встановлення нового стандарту для реагування на спалахи». Через півтора місяця організація оголосила пандемію. 

Ще у 2017 році, коли генеральним директором ВОЗ став Тедрос Гебреесус, The Washington Post писала, що цьому призначенню активно сприяв Китай. Того ж року Гебреесус пропонував призначити послом доброї волі організації зімбабвійського диктатора Роберта Мугабе. Видання зазначало, що це міг бути жест вдячності Китаю, який підтримував Мугабе. Але під тиском громадськості та своїх колег Гебреесус відмовився від цієї ідеї. 

Зараз Китай продовжує нарощувати свій вплив на ВОЗ: уряд додатково виділив організації 20 мільйонів доларів. Сам Гебреесус у відповідь на звинувачення американських чиновників просить «відправити політизацію вірусу на карантин». Він також закликав Китай і США об’єднатися у боротьбі проти коронавірусу: «Коли з’являються тріщини на національному та глобальному рівнях, тоді вірус досягає успіху». 

Фактор впливу Китаю також стримує США від припинення фінансування ВОЗ, зазначає Politico. Адже якщо Штати вийдуть з організації, вплив їхнього головного суперника виросте ще більше.  

ВОЗ критикують під час кожної пандемії 

ВОЗ не вперше критикують під час пандемії. У 2010 році Парламентська асамблея Ради Європи звинуватила організацію в тому, що вона «роздула паніку» навколо пандемії свинячого грипу у 2009 році. На думку експертів, спричинена ВОЗ паніка призвела до перевантаженості лікарень. Мільйони пачок закупленої вакцини від грипу не використовували, тому що масштаб пандемії був обмежений. У звіті підозрювали, що фармкомпанії підкупили ВОЗ. Організація назвала ці звинувачення голослівними: «ВОЗ використовували послуги експертів-консультантів, отримавши від них декларацію про відсутність інвесторів». 

ВОЗ також критикували й під час спалаху лихоманки Еболи в Африці у 2014-2015 роках. Доцентка всесвітньої охорони здоров’я Лондонської школи економіки Клер Уенем у 2017 році писала, що організація відреагувала на спалах захворювання недостатньо швидко, тому його не вдалося оперативно придушити: «Організація опублікувала численні документи, організувала низку нарад щодо варіантів вакцин, напрацювала діагностичні інструменти та поширила лабораторні послуги. Жоден із цих заходів не забезпечував безпосереднього догляду за пацієнтами, стратегічного управлінського контролю чи інфекційного контролю. Як наслідок, доглядом за пацієнтами й боротьбою з інфекцією зайнялися інші організації, наприклад, «Лікарі без кордонів». Уенем додала, що впродовж останніх років ВОЗ була в процесі реформи і втратила змогу контролювати ситуацію та оперативно реагувати на виклики. 

Експерти зазначають, що й сьогодні в роботі ВОЗ багато вразливих сторін. «У складі організації є як демократичні, так і авторитарні країни, – каже Чарльз Кліфт, який працював у ВОЗ із 2004 до 2006 року. – Це означає, що інформація ВОЗ така ж правдива, як інформація від Сі Цзіньпіна чи Владіміра Путіна. Якщо Північна Корея каже, що в них ніхто не захворів на коронавірусну інфекцію, то ВОЗ не може стверджувати протилежного». Кліфт додає, що ВОЗ залежить від своїх найбільших донорів, до яких належить і Китай. Тому намагається їх «не нервувати». 

Консервативне американське видання «The Federalist» зазначає, що ВОЗ більше спрямована на боротьбу з панікою довкола вірусу, а не із самим вірусом: «Не було термінових послань людям чи політикам Сполучених Штатів із попередженням про те, що робити з коронавірусом. ВОЗ була надто заклопотана розповідями із Женеви, що ситуація під контролем». 

Водночас ВОЗ обмежена у своїх можливостях. Організація не може якось карати держави, якщо вони ігнорують її рекомендації. The Guardian пише, що світовий порядок, на який опиралася організація, змінюється, як і всі попередні норми охорони здоров’я. 

«ВОЗ більше схожа не на воєнного лідера із сильним мандатом, а на недостатньо оплачуваного спортивного тренера, який може добитися свого лише принижуючись, вмовляючи та інколи благаючи гравців робити так, як він каже», – резюмує видання.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій