США могли таємно відправити в Україну ATACMS — ЗМІ
- В адміністрації Байдена ще у липні заявляли, що не передаватимуть Києву зброю, яка здатна вражати територію Росії.
- Вашингтон практикував секретні поставки протирадіолокаційних ракет HARM Україні, а офіційне оголошення зробив вже після їхнього першого застосування.
- Ракети ATACMS здатні летіти на відстань від 128 до 300 км в залежності від моделі.
Американські тактичні ракети MGM-140 ATACMS уже можуть бути на озброєнні в України, хоча у Білому домі й не афішували передачу. Достовірних доказів цьому поки немає, але підтвердженням потенційно можуть слугувати вибухи на російському аеродромі у Новофедорівці.
Заборона розповідає про військову допомогу США Україні, про яку Білий дім може не оголошувати.
Поставки зброї для ЗСУ: дані Вайсса і Раштона
Вашингтон передає Україні більше зброї, ніж оголошує про це публічно, пише Politico з відсилкою до американських експертів Майкла Вайсса і Джеймса Раштона. Зокрема на озброєння ЗСУ вже могли надійти далекобійні балістичні ракети ATACMS, попри заяви радника президента США з нацбезпеки Джейка Саллівана, який ще у липні запевнив, що такий крок означав би ескалацію конфлікту.
Звісно ж, якихось достовірних джерел, які підтверджували б їхнє використання проти російських військ, наразі немає, однак експерти наводять кілька аргументів, чому це може бути так.
По-перше, вибухи на аеродромі у Саках, на думку Вайсса і Раштона, були спричинені ракетним ударом, а не диверсією. А єдина ракета, до якої українці могли отримати доступ і застосувати її на таку відстань, і є американський ATACMS.
Читати більше новин в TelegramА по-друге, Вашингтон вже практикував такий інформаційний прийом з протирадіолокаційними ракетами HARM, коли про їхні поставки вперше було оголошено після того, як вони були вже застосовані на передовій. Також подібна історія з високоточними 155-мм боєприпасами Excalibur, які увійшли до крайнього пакета військової допомоги на $775 мільйонів, хоча про них і не було публічно оголошено.
«Приємно, що адміністрація, здається, менше говорить, а більше робить щодо поставок зброї. Це добре, оскільки це дає росіянам трохи невпевненості щодо того, що ми робимо», — розповів експерт з Центру стратегічних та міжнародних досліджень Том Карако.
ATACMS: характеристики
Тактичні балістичні ракети малої дальності MGM-140 ATACMS є проміжною ланкою між артилерійськими системами, що використовуються сухопутними військами, та авіаційними та крилатими ракетами, що використовуються ВПС та ВМС США. Вони летять за балістичною дугою, але під час польоту можуть виконувати швидкі та раптові маневри для корекції курсу.
Запускаються з платформ M270 MLRS (вміщає дві ракети) або М142 HIMARS (вміщає одну). Оригінальна модель MGM-140A використовує систему інерційної навігації для наведення, а в інших версіях стоїть GPS для підвищення точності. Всього є три основні моделі ракет ATACMS, що пройшли серійне виробництво:
- MGM-140A — касетна, містить 950 суббоєприпасів M74 APAM (потенційно вражає площу до 33 000 м2), летить на 128 км;
- MGM-140B — касетна, містить 275 суббоєприпасів M74 APAM, важить на 400 кг менше, ніж MGM-140A, летить на 165 км;
- MGM-168A — уламково-фугасна, має цільну 227-кілограмову боєголовку WDU-18/B (використовується в ракетах Harpoon і Tomahawk), призначену для ураження точкових цілей, летить на 300 км.
ATACMS активно використовувалася американськими військами у війнах на Близькому Сході: під час операції «Буря в пустелі» було запущено 32 ракет, а під час операції «Свобода Іраку» — 450.
Раніше Заборона розповідала про удари українських воїнів по ворожих позиціях ППО на півдні та сході країни американськими протирадіолокаційними ракетами AGM-88 HARM.
Читати більше новин в Telegram