'
Читаєте зараз
Жах для російських ППО: США передали Україні смертоносні протирадіолокаційні ракети 

Жах для російських ППО: США передали Україні смертоносні протирадіолокаційні ракети 

Markiian Oliiarnyk
AGM-88 HARM
  • Американські ракети AGM-88 HARM здатні летіти на 150 км і на швидкості в 2 Махи вражати ворожі радіолокаційні станції та ППО.
  • Ракетам у версії D протистояти фактично неможливо, оскільки вони керуються за допомогою GPS і запам’ятовують сліди випромінювання радарів.
  • AGM-88 мають три режими роботи. Повітряні сили України, ймовірно, використовують тільки третій — програмування цілі до вильоту літака. 

США таємно передали Збройним силам України протирадіолокаційні ракети AGM-88 HARM у рамках попередніх пакетів військової допомоги. Вони вже застосовуються на передовій і доволі ефективно: за період з 5 по 7 серпня 2022 року було знищено 14 ворожих зенітних комплексів та радіолокаційних станцій. 

Заборона розповідає про потужні американські ракети.


AGM-88 HARM: характеристики

AGM-88 HARM (High-speed Antiradiation Missile) — надзвукова тактична ракета класу «повітря-земля», призначена для пошуку та знищення систем ППО, оснащених наземними радіолокаційними станціями. Розроблена американською компанією Texas Instuments, масове виробництво стартувало у 1983 році.

Ракета здатна виявляти, націлюватися та знищувати ворожі цілі з мінімальним залученням пілота літака, зазначають у Федерації американських вчених (FAS). Вона використовує пропорційну систему наведення: спочатку датчики вловлюють випромінювання радара противника, а потім вмикається головка самонаведення у носовій частині (у моделях A, B, C та С1 використовується інерціальна навігація, а версії D — GPS).

«Параметри цілі AGM-88 HARM отримує з бортового комп’ютера літака-носія. Американські винищувачі F-16C ще мають окрему систему HTS, яка дозволяє безпосередньо пілоту робити наведення в автоматичному режимі, а не лише покладатися на датчики ракети», — йдеться у характеристиці FAS. А якщо противник вимикає радар, це його не врятує — HARM запам’ятовує координати випромінювання радара, і продовжує летіти до цілі.

Читати більше новин в Telegram

Оснащена бездимним твердопаливним розгінно-маршовим двигуном, який здатний розганяти її до швидкості у понад 2 Махи (2450 км/годину). Здатна летіти на відстань до 150 кілометрів. Бойова частина сконструйована так, щоб завдати максимальної шкоди цільовим антенам та електроніці ворожих систем.

Фото: Thomas C. Theiner/Twitter

Тип боєголовки відрізняється в залежності від моделі:

  • AGM-88A та AGM-88B — містять 25 000 сталевих суббоєприпасів, заряд вибухової речовини, детонатор та підривник;
  • AGM-88C та AGM-88D — містять 12 845 вольфрамових суббоєприпасів покращений заряд вибухової речовини, що забезпечує більшу загальну летальність.

До літаків AGM-88 кріпляться за допомогою спеціальних пускових LAU-118(V)1/А, що пов’язані з програмним забезпеченням HARM на бортовому комп’ютері. Тобто з будь-якого суперджета її не запустити. Платформами для цих ракет слугують: F-15E, F-16CM, F/A-18, EA-18G, Tornado IDS/ECR, Eurofighter Typhoon, F-35A.

Протирадіолокаційні ракети на сході та півдні України

Про те, що Україна вже почала використовувати AGM-88, першими повідомили саме росіяни. 7 липня у мережі почали поширюватися фотографії їхніх уламків зі знищених російських позицій. Приналежність залишків саме до даного типу ракет видав напис на уламку хвостового оперення. 

Фото: IgorGirkin/Twitter

Деякий час не було впевненості, чи не була це ворожа ІПСО, оскільки ані Україна, ані США не оголошували про передачу такої зброї. Проте 8 серпня 2022 року заступник міністра оборони США Колін Каль підтвердив, що в рамках попередніх пакетів військової допомоги Україна таки отримала протирадіолокаційні ракети.

У Пентагоні уточнили, що вони можуть бути запущені з українських літаків, утім незрозуміло, як саме, адже ані МіГи, ані Сушки не пристосовані до використання таких систем. Утім, схоже, італійський військовий експерт Томас Тейнер знайшов розгадку.

Річ у тім, що ракети AGM-88 мають три режими роботи:

  • Self-Protect (SP);
  • Target Of Opportunity (TOO);
  • Pre-Briefed (PB).
Фото: Carlo Kopp/Air Power International

У перших двох режимах активно використовуються спеціальні системи датчиків, які працюють з програмним забезпеченням HARM, або власні пасивні системи наведення самих ракет. Тобто обмін інформацією про виявлення цілі та цілевказання відбувається безпосередньо між бортовим комп’ютером літака та ракетою. У випадку з українськими літаками це зробити неможливо, оскільки такі американські сенсорні системи не можна просто так на них установити.

Тож залишається третій режим — Pre-Briefed. У ньому AGM-88 програмується ще до вильоту літака з авіабази з координатами розташування РЛС противника. «Піднявшись у повітря, винищувач випускає AGM-88 на максимальній швидкості та максимальній висоті, забезпечуючи дальність польоту ракети понад 150 км. Після запуску AGM-88 летить до координат, а коли досягає дальності фіксації, вона буде шукати, виявляти, замикати та атакувати ціль автономно», — пояснив експерт Томас Тейнер.

Утім, щоб користуватися цим режимом треба знати точне місцезнаходження російських систем. На думку Тейнера, ЗСУ у цьому допомагають місцеві жителі на окупованих територіях, які просто вручну повідомляють про їхнє розташування. Або ж вони можуть виявлятися силами союзників України з-за кордону. Наприклад, за допомогою літаків RC-135V/W Rivet Joint, хоча у них і обмежений радіус дії (якщо він кружляє над Румунією, то покриває лише Херсонську область).

Раніше Заборона розповідала про те, як в американському Конгресі підтримують надання Україні тактичних ракет ATACMS, що здатні вражати ворожі цілі на відстані 300 км.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій