США можуть поновити механізм ленд-лізу для України: ініціатива вже в Конгресі

Член Палати представників США від Республіканської партії Джо Вілсон вніс до Конгресу законопроєкт про ленд-ліз для України.
«Це допоможе стримати воєнного злочинця Путіна, як це мав би зробити Байден вже давно… Примусьте Росію сісти за стіл переговорів за допомогою американської сили!» — заявив Вілсон.
Поки невідомо, що саме передбачатиме законодавча ініціатива Вілсона. Також незрозуміло, чи має вона підтримку серед інших членів Конгресу, де переважають республіканці.
Що таке ленд-ліз
Ленд-ліз — це спеціальна процедура, яка прискорює процес поставок зброї, військової техніки, пального, ліків та інших товарів, необхідних для війни проти агресора. Вперше така програма була запроваджена американським урядом під час Другої світової війни для надання допомоги союзникам у боротьбі з країнами «Осі».
Тоді найбільше військової допомоги по ленд-лізу від США отримала Британія (на $31.4 млрд). На другому місці — СРСР (на $11.3 мільярда). У 1941-1945 роках Радянський союз в основному отримував не зброю та військову техніку. Інші товари, зокрема автомобілі, радіостанції, станки, вагони і паротяги, нафтопродукти, сталеві листи, порох, харчові продукти та інші товари. У цьому є також цікава історична паралель: в часи Другої світової війни обсяги воєнних поставок з США до СРСР значно збільшились саме після перелому у 1943 році, коли німці зазнали невдач під Сталінградом та Курській дузі і почали відступати.
Закон про ленд-ліз також був підписаний президентом США Джо Байденом 9 травня 2022 року. Він розширював повноваження президента США в угодах щодо постачання військової допомоги Україні.