'
Читаєте зараз
Ленд-ліз на тлі екстрених поставок зброї Україні. Чи є в ньому тепер сенс? Так, є

Ленд-ліз на тлі екстрених поставок зброї Україні. Чи є в ньому тепер сенс? Так, є

Markiian Oliiarnyk
  • США підтримали відкриття програми ленд-лізу для надання військової допомоги Україні.
  • Програма прискорить процеси надання зброї не тільки Вашингтоном, але й іншими союзниками: і в якості, і в швидкості.
  • В часи Другої світової перелом війни на користь союзників стався якраз після відкриття lend lease для СРСР.

Законодавці Сполучених штатів Америки офіційно підтримали відкриття ленд-лізу для пришвидшення процесів постачання зброї Україні. 9 травня указ підписав 46-й американський президент Джо Байден.

У другій половині квітня-2022 світова підтримка зброєю значно покращилася, втім, ленд-ліз дозволить ще більше наростити темпи та обсяги військової допомоги. Сам факт відкриття програми є потужним жестом, який означає, що союзники вірять у перемогу України над агресором не лише у масштабній битві за Донбас, а й у всій війні.

Заборона розповідає про те, як західні партнери надають Україні військову допомогу та як на це може вплинути програма ленд-лізу від США.   


Як допомагають Україні

Нарощення військової та фінансової допомоги Україні від країн-союзників суттєво пришвидшилося після перемоги українських воїнів у битві за Київ та переходу агресора до підготовки другої фази війни — битви за Донбас.

До відходу російських військ з північних регіонів України союзники надавали в основу легке оборонне озброєння: переносні протитанкові та протиповітряні комплекси малого радіуса дії. Утім вже на етапі підготовки до російського наступу на сході та півдні України наші партнери почали активно дискутувати про необхідність постачання саме важкого, наступального озброєння для потреб ЗСУ. Для цього є кілька причин:

Читати більше новин в Telegram
  • Україна довела союзникам, що готова чинити спротив агресору і здатна перемагати, а отже потреба у важкому озброєнні є виправданою;
  • повідомлення розвідок України та союзних країн про масштаби підготовки російських військ для наступу на Донбас;
  • розкриття фактів звірств росіян на окупованих територіях та фактичне призупинення дипломатії.

У квітні 2022 року чимало союзників України, зокрема Канада, Велика Британія, Австралія та деякі країни ЄС, на державному рівні запровадили спрощені процедури передачі зброї для України, зокрема на безоплатній основі. Так, від Польщі та Чехії в Україну поїхали танки та реактивні системи залпового вогню, від Австралії — бронетранспортери, від Канади — артилерія та снаряди, від Британії — бронетранспортери із зенітними ракетними системами. Наприкінці квітня, після конференції міністрів оборони 40 країн у Рамштайні, навіть Німеччина погодилася передати Україні самохідні зенітні установки Gepard та танки Leopard, хоч і на платній основі.

На якісно новий рівень надання військової допомоги намагаються вивести у США, запровадивши програму ленд-лізу. Станом на кінець квітня 2022 року, за час повномасштабного російського вторгнення адміністрація Байдена надала Україні зброї на майже $5 млрд, що є абсолютним рекордом серед усіх союзників. Це і понад 5000 ПТРК Javelin, і 11 гелікоптерів Мі-17, і понад 700 дронів-камікадзе, і 90 гаубиць М777 і понад 50 мільйонів набоїв та багато іншого.

За програмою ленд-лізу Україна зможе розраховувати на отримання американських танків, бронетранспортерів, реактивних систем залпового вогню, систем ППО дальнього радіуса дії, ракет та навіть бойової авіації.

«Ми віримо, що вони [українці] можуть перемогти, якщо у них буде правильне оснащення, правильна підтримка», — заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Програма ленд-лізу: як працює

Ленд-ліз — це спеціальна процедура, яка прискорює процес поставок зброї, військової техніки, пального, ліків та інших товарів, необхідних для війни проти агресора. Вперше така програма була запроваджена американським урядом під час Другої світової війни для надання допомоги союзникам у боротьбі з країнами «Осі».

Тоді найбільше військової допомоги по ленд-лізу від США отримала Британія (на $31.4 млрд), на другому місці — СРСР (на $11.3 мільярдів). У 1941-1945 роках Радянський союз в основному отримував не зброю та військову техніку, а інші товари, зокрема автомобілі, радіостанції, станки, вагони і паротяги, нафтопродукти, сталеві листи, порох, харчові продукти та інші товари. У цьому є також цікава історична паралель: в часи Другої світової війни обсяги воєнних поставок з США до СРСР значно збільшились саме після перелому у 1943 році, коли німці зазнали невдач під Сталінградом та Курській дузі і почали відступати.

Редакція сучасної програми ленд-лізу для України передбачає, що президент США отримує розширені повноваження з передачі (безкоштовно) або надання в оренду Україні оборонних засобів (тобто зброя, техніка, пальне та інші засоби для ведення війни) для «захисту цивільного населення від російського військового вторгнення» та для інших цілей. Прискорені процедури на поставку зброї Джо Байден зобов’язаний впровадити упродовж 60 днів після ухвалення закону.

Програма розрахована на те, що

  • військові товари Україна зможе отримувати безплатно або у лізинг (тобто в оренду на дуже довгий термін);
  • виплачувати лізінг доведеться вже після офіційного закінчення війни;
  • використану техніку можна буде списати, а за знищену взагалі можна буде не платити;
  • військові товари, що залишаться вцілілими та боєздатними після війни, можна буде повернути американцям або викупити з умовою, що вони залишаться у власності України;
  • поставки по ленд-лізу відбуватимуться до 1 жовтня 2022 року.

Попри те, що США і до відкриття ленд-лізу доволі оперативно готували пакети військової допомоги для України, запровадження цієї програми дозволить в рази пришвидшити процедури погодження та збільшити обсяги. Утім, на думку директорки аналітичного центру «Нова Європа» Альони Гетьманчук, у теперішніх умовах війни це більше символічний, ніж практичний жест.   

«Після того, як США пару тижнів тому дали зелене світло для постачання важкої зброї і реально включились активно у цей процес, цей законопроєкт не має вже настільки критичного значення, але слугує важливим сигналом і віри, і довіри — віри в перемогу України і довіри українському військово-політичному керівництву», — пояснює експертка виданню ВВС News Україна.

Раніше Заборона розповідала про перелік важкого озброєння, яке Україна запросила у своїх союзників для успішного протистояння окупаційним силам Російської Федерації.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій