США нарешті виділили гроші на допомогу Україні: що важливого екстрено передадуть
- Сенат США у ніч на 24 квітня (за Києвом) 2024 року схвалив законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 мільярдів. Допомога у війні з Росією складе майже $61 мільярд.
- Серед зброї, що має бути передана першочергово, можуть бути далекобійні ракети ATACMS.
- Експерти вважають, що пакет допомоги не стане переломним у війні з Росією, але все ж покращить ситуацію для ЗСУ.
Перший пакет озброєнь можуть передати Україні вже у квітні 2024 року. Цьому має сприяти розгалужена логістика США в Європі, а також те, що робота у цьому напрямку велась, ще до підписання документа в Конгресі. Перший пакет на $1 млрд міститиме артилерійські засоби та ракети ППО, які готові до швидкого розгортання.
Заборона розповідає про довгоочікувану допомогу від Штатів.
$61 млрд допомоги: скільки зброї отримають ЗСУ
Сенат США 23 квітня 2024 року підтримав виділення довгоочікуваної допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на суму в $95 млрд. У фінальному голосуванні «За» були 79 сенаторів, тоді як 18 — проти. Тепер документ має підписати президент США. На допомогу України в законі передбачено майже $61 мільярд, пише CNN.
Результат фінального голосування. Скріншот: посол України в США Оксана Маркарова
Однак з цього $61 млрд безпосередньо на зброю підуть не всі гроші, пише Defense Express. Так, документ передбачає $49.9 млрд оборонних видатків, але і тут не все так просто.
Читати більше новин в TelegramДо оборонних видатків належать такі пункти:
- $13.8 — закупівля озброєння для України за програмою USAI, Ukraine Security Assistance Initiative – Ініціативи сприяння безпеці України;
- $1.6 млрд — на програму Foreign Military Financing (іноземне воєнне фінансування), за якою США компенсує Україні вартість замовленого американського озброєння;
- $11.3 млрд підуть на військові операції США в регіоні. В цю суму включено логістику озброєнь, які надаватимуться Україні;
- $23.2 млрд — на програму Пентагону на поповнення товарів оборонного призначення та послуг наданих Україні.
Проте це не значить, що безпосередньо на зброю піде лише $13.8 млрд. Відведені на поповнення товарів оборонного призначення та послуг можуть бути використані за програмою президента США Presidential Drawdown Authority (PDA), яка списує вже наявне в Штатів озброєння напряму Україні.
«Також окремими рядками у десятках та сотнях мільйонів доларів прописані такі речі, як забезпечення нагляду та підзвітності на 26 млн, 481 млн доларів на допомогу українцям у США, 149 млн доларів національній адміністрації з ядерної безпеки США для реагування на ситуації, пов’язані з ядерною безпекою в Україні тощо. Загалом таких статей набігає ще на $1.3 млрд доларів», — йдеться у матеріалі Defense Express.
Варто зазначити, що документ передбачає такі кроки від США, як передачу тактичного ракетного комплексу ATACMS.
Зброя для України від США: що буде у першому пакеті 2024 року
Ще до підписання законопроєкту Сенатом повідомлялось, що Штати вже готують перший пакет озброєнь, який буде терміново направлено в Україну. Допомога, яку нададуть оцінюється в $1 млрд, пише Reuters.
Пакет включатиме переважно озброєння, які можна негайно використати на полі бою:
- транспортні засоби;
- боєприпаси протиповітряної оборони Stinger;
- додаткові боєприпаси для високомобільних артилерійських ракетних систем (HIMARS);
- артилерійські боєприпаси калібру 155 міліметрів;
- протитанкові боєприпаси TOW і Javelin.
Також, ймовірно, до пакета потраплять протиракети Patriot, з дефіцитом яких зіткнулась Україна в останні місяці війни.
Посол України в США Оксана Маркова пояснила, що законопроєкт набуде чинності одразу після підписання президентом США Джо Байденом. Вона зазначає, що перші поставки можливі вже у квітні 2024 року, оскільки між країнами велась робота над передачею озброєнь навіть тоді, коли не було відповідних повноважень.
Про те, що допомога буде незабаром стверджує і речник Пентагону Патрік Райдер. Він посилається на потужну та розгалужену логістику США в Європі. Інші чиновники стверджують, що частина озброєнь начебто вже перебуває на складах у Німеччині та Польщі.
ATACMS: чому так потрібні ЗСУ
Однією з найбільш очікуваних є передача далекобійних боєприпасів ATACMS до реактивних систем залпового вогню HIMARS. При цьому не уточнюється, які саме ракети до Хаймарсів потраплять у перший пакет. Тож, ймовірно, очікувати снаряди можна вже у квітні-травні.
Використання далекобійних боєприпасів, які мають касетний тип балістичної ракети, а також далекобійність у 300 км, робить базування російської авіації на окупованій території України досить ризикованим рішенням. Фактично вся окупована територія, в тому числі південь Криму у радіус дії подібних ракет. В такому ж положенні опиняються і розгорнуті на окупованій території системи ППО.
Такі системи (пускові установки та інша допоміжна техніка) розгалужено розміщуються на відкритому просторі. Але навіть одна ракета з касетним боєзарядом здатна якщо не знищити, то суттєво пошкодити більшість складових такої системи.
«Ракеті потрібно долетіти кудись у район цілі та підірватися на висоті десь у кілометр залежно від того, яку висоту запрограмують перед пуском, та розсіяти 950 суббоєприпасів М-74, які накривають квадратний кілометр площі. На бойовому радіусі десь у 150 кілометрів ми можемо знищувати великі цілі. Це аеродроми, склади боєприпасів, розташування частин росіян, ремонтні бази та логістика. Навіть той же сухопутний коридор: якщо буде достатня кількість ATACMS, ми можемо повністю контролювати пересування росіян сухопутним коридором і залізницею», — зазначає військовий експерт Роман Світан.
Інфографіка: X
Зброя від США: як вплине на події на фронті у 2024 році
Останні кілька місяців війська РФ мають значну перевагу на фронті в артилерійських пострілах, а системи ППО виснажені. Скоріш за все, перші пакети допомоги будуть покликані ліквідувати цей розрив. При цьому експерти не очікують, що Україна зможе перевернути ситуацію на фронті у 2024 році, пише The Guardian.
На фоні передачі американської допомоги Росія збільшила витрати на оборону до 7.5% ВВП.
Передача засобів ППО може допомогти Україні придушити авіацію противника, яка активно застосовує КАБи для знищення оборонних позицій. Артилерія також має вирішальний вплив на фронт. Так, командир артилерійської розвідки 110-ї механізованої бригади визнав, що українська артилерія голодує.
«Головна річ полягає в тому, що це фінансування, ймовірно, може лише допомогти стабілізувати українську позицію на цей рік і почати підготовку до операцій у 2025 році», — сказав військового аналітик Метью Севілл.
Колишній командувач армії США у Європі Бен Годжес вважає, що 2024 буде роком промислової конкуренції, коли сторони готуватимуться, щоб у 2025 завдати вирішального удару противнику.
Раніше Заборона розповідала про найбільший пакет допомоги від Великої Британії. Сполучене Королівство передасть Україні ракет Storm Shadow та бронетехніки більше ніж на $600 млн.
Читати більше новин в Telegram