Читаєте зараз
США пропонують Аргентині купити данські F-16, які планували передати Україні

США пропонують Аргентині купити данські F-16, які планували передати Україні

Oleksandr Humeniuk

Минулого місяця в аргентинській пресі з’явилася інформація про те, що США планують продати Аргентині винищувачі F-16, які стоять на озброєнні Данії саме ці літаки збиралися передати Україні. Якщо інформація відповідає дійсності, навіщо це США, і де Україна зможе отримати ескадрилью літаків, коли авіапарк F-16 зменшується? Разом з військовими експертами Заборона розібралась у цих питаннях, а ще з’ясувала, до чого тут Китай. 


F-16 як інструмент у геополітичній війні

Основним літаком винищувально-бомбардувального типу Королівських Повітряних Сил Данії (КПС) був американський винищувач четвертого покоління F-16. Наразі КПС Данії модернізують авіапарк — F-16 замінять на більш сучасні винищувачі п’ятого покоління F-35. У зв’язку з цим військові експерти та данські чиновники зазначили, що дислоковані в Данії F-16 — імовірно, найкращий вибір для передання Україні, оскільки літаки ще перебувають у строю та не пройшли через консервацію. 

Як повідомляє аргентинське медіа Buenos Aires Times, наразі Білий Дім чинить тиск на Конгрес США, аби останній ухвалив продаж Аргентині 24 винищувачів F-16, які стоять на озброєнні Данії. Як зазначається у статті, одна з причин — США не хочуть допустити закупівлю Аргентиною винищувачів у Китаю та Індії.

Buenos Aires Times пишуть, що для того, аби покращити співпрацю Аргентини та Євроатлантичного регіону, США навіть намагаються переконати Британію зняти військове ембарго, запроваджене через Фолклендську війну — згідно з ним, Аргентина не може отримувати зброю з британськими компонентами. Це суттєво зменшує для неї вибір винищувальної авіації, адже на більшості західних військових літаків встановлені англійські крісла-катапульти, які виготовляє компанія Martin-Baker. На F-16 використовуються крісла американського виробництва ACES II, розроблені компанією UTC Aerospace Systems, тому, ймовірніше за все, звернення США до Британії — жест, який мав би покращити відносини з Аргентиною, а також розширити перелік озброєнь, які можуть постачати країні, аби закрити для неї азійський ринок.

Андрій Харук. Фото: Андрій Харук / Facebook

«Аргентина близько півтора десятка років не має надзвукових винищувачів, — каже в коментарі Забороні військовий експерт Андрій Харук. — Однак потенційний вибір винищувачів для Аргентини визначається отакою невеличкою деталлю як крісло-катапульта, і тому все зводиться або до американських літаків, або до літаків не західноєвропейського виробництва».

Які ризики для України несе потенційний викуп F-16 Аргентиною?

Тут все просто: це робить неможливим якнайшвидше передання винищувачів Україні.

«Пропозиція F-16 на ринку зараз досить значна. Кожна нова транзакція знижує ймовірність потрапляння винищувачів до України, — розповідає Харук. — Наприклад, Норвегія вже законтрактувала свої F-16 Румунії. Якщо інформація аргентинських медіа відповідає дійсності, то для ЗСУ це не є надто добре, бо це ще зменшує кількість літаків, які потенційно могли б посилити Повітряні сили».

Враховуючи, що кількість доступних у Європі літаків F-16 зменшується, ще один варіант — передання Україні винищувачів зі США. Наразі на авіабазі Девіс-Монтен в Аризоні зберігаються сотні законсервованих F-16, які можна повернути до строю. Можливість такого сценарію підтверджує й Харук: «Ймовірно, американці розраховують на те, що для України на перший час вистачить однієї партії, скажімо, нідерландських F-16, а поки ми готуватимемо нових льотчиків, то вони підтягнуть свої літаки з консервації».

Роман Світан. Фото: Wikimedia

Постійний військовий експерт Заборони Роман Світан також зазначає, що з огляду на підготовку українських пілотів, яка розпочинається, США, ймовірно, врахували цей фактор: «У пілотів є кілька місяців [на навчання], а літак можна розконсервувати за кілька тижнів — може, це причина, чому незаконсервовані F-16 хочуть передати Аргентині. А у нас є час на розконсервацію, за цей час кілька десятків літаків може бути поставлено на крило і передано ЗСУ».

Які саме літаки, окрім F-16, пропонують Аргентині?

JF-17 (Китай, Пакистан)

JF-17 — однодвигунний багатоцільовий винищувач четвертого покоління. Літак виготовляється пакистанською компанією Pakistan Aeronautical Complex та китайською Chengdu Aircraft Corporation. JF-17 може використовуватись для повітряної розвідки, як штурмовик і як винищувач-перехоплювач.

Літак має декілька модифікацій, які класифікуються за прикладом американського F-16 та позначаються блоками. Всього є чотири модифікації: JF-17A Block 1, JF-17A Block 2, JF-17B Block 2, JF-17C Block 3. Найстаріша модифікація була розроблена у 2006 році, а найновіша — у 2019-му. В основному нові ітерації покращували льотні характеристики та авіоніку. Як зазначають аргентинські медіа, Китай запропонував Аргентині нові, а не вживані літаки — скоріш за все, мова йде про JF-17 Block 3. 

HAL Tejas (Індія)

HAL Tejas — індійський одномоторний легкий винищувач, розроблений Агентством аеронавігаційного розвитку у співпраці з Центром авіаційних досліджень і проєктування Hindustan Aeronautics Limited. 

Є три серійні моделі Tejas — Mark 1, Mark 1A, а також тренувальна версія. Цей тип літака був замовлений навіть у ПС США. Цей факт невипадковий: річ у тім, що на початку розробки виробник планував постачати до нього двигуни місцевого виробництва для максимального самозабезпечення. У 1986 році була запущена спеціальна програма з проєктування та розробки місцевої силової установки Kaveri, однак в результаті зробити якісну технологію не вдалося. Через це було прийнято рішення закуповувати двигуни в американської General Electric. І хоча на початку таке рішення було прийняте як проміжне, наразі всі літаки серії продовжують літати виключно на двигунах цієї компанії.
Ймовірно, США не так бентежить продаж індійських літаків, як розширення співпраці Китаю та Латинської Америки (про це Заборона детально писала тут). Крім того, через наявність в Tejas американських компонентів Сполучені Штати можуть просто заборонити їх продаж третій стороні.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій