'
Читаєте зараз
США, Україна чи Ізраїль: чия операція знищила стратегічні запаси зброї в Ірані

США, Україна чи Ізраїль: чия операція знищила стратегічні запаси зброї в Ірані

Yevheniia Kostina
  • 28-29 січня в провінції Ісфахан сталися вибухи на військовому заводі.
  • Офіційні особи Ірану не звинуватили в атаках жодного конкретного учасника.
  • Напад може підкреслювати ступінь проникнення спецслужб других країн у сферу безпеки закритої країни.

В останні вихідні січня 2023 року в Ірані пролунали кілька вибухів із загораннями та доволі сильний землетрус. Через те, що ніхто не взяв на себе відповідальність, версії різняться в залежності від видання. Історія вигідна і самому Ірану, адже зовнішня небезпека дозволяє вводити ще більш репресивні заходи в самій країні, де регулярно проводяться протести.

Заборона розповідає про напади на заводи, землетрус та про легенди щодо того, хто може стояти за інцидентами.


Знищення ВПК в Ісфахані 28 січня

28 січня поблизу міста Есфахан, провінція Ісфахан, здійснено атаку безпілотників-камікадзе. Вибухнув військово-промисловий комплекс, який вважається центром виробництва безпілотників і ракет, що використовувалися на Близькому Сході та російськими військами в Україні. А на північному заході країни в той же час спалахнув паливно-переробний завод. Поки що ніхто не взяв відповідальність за напад; серед основних версій в ЗМІ — або сам Іран, або ізраїльтяни, або США+Ізраїль. Версії, що це була спроба української так званої третьої сили зупинити виробництво дронів, озвучуються хіба що як тролінг ворогів.

Інфографіка: The Guardian

«Один із [безпілотників] був уражений… протиповітряною обороною, а два інших потрапили в оборонні пастки та вибухнули. На щастя, ця невдала атака не призвела до втрат людей і завдала незначних пошкоджень даху цеху. Атака не вплинула на наші установки та місію і такі сліпі заходи не вплинуть на продовження прогресу країни», — йдеться в заяві Міноборони Ірану.

Раніше Іран заявляв, що знають про підготовку диверсантів для нападу на військовий комплекс в Ісфахані, а в липні заарештували курдів, які нібито співпрацювали з Ізраїлем для підготовки такої операції. Тегеран періодично завдає політичних та збройних ударів по курдській столиці Ербіль (Ірак); протести, що розпочалися влітку-2022, сплахнули через вбивство дівчини з іранських курдів.

Читати більше новин в Telegram

29 січня Ізраїль зберігав мовчання, хоча газета Jerusalem Post зазначила, що «є кілька організацій у всьому світі, окрім Моссаду, які володіють передовими та хірургічними ударними можливостями, продемонстрованими в операції».

За ударом по Ірану стоїть Іран?

Атака безпілотників сталася в напружений час: більше чотирьох місяців в країні регулярно виникають протести проти правління Ісламської Республіки. Уряд відповідає жорстокими репресіями, включаючи масові арешти та страту мітингарів.

Походження задіяних в нападі дронів невідоме, пише NYT, але через віддаленість Ісфахана від міжнародних кордонів Ірану атака, ймовірно, також була організована зсередини. Крім того, на військовий завод направили ударні квадрокоптери, особливістю яких є їхня мала дальність польоту.

«Місцеві ЗМІ повідомили, що в атаці було задіяно три дрони, і вона була аналогічна удару, завданому заводом ядерних центрифуг Іранського атомного агентства в червні 2021 року, і удару, завданому по об’єкту Хізбалли в Бейруті в серпні 2019 року. Внаслідок останнього удару було знищено те, що ізраїльські офіційні особи назвали обладнанням, життєво важливим для Хізбалли» для виробництва ракет», — йдеться у статті.

Землетрус в Хоє

Вибухи були такої сили, що багато хто пов’язав з ними поштовхи, що сталися майже миттєво. Серед версій — землетрус в місті Хой мав магнітуду 5.9 балів, тож міг статися через удар по певному секретному військовому об’єкту в горах, який може бути пов’язаний з іранською ядерною програмою.

Міноборони Ірана заявило, що це просто збіг — удар безпілотника і землетрус через кілька секунд. Цікаво, що подія виявилася настільки неординарною, що іранці вимушені були заговорити навіть через мікроблог в Twitter представництва країни в ООН.

Це вперше після смерті Махси Аміні 16 вересня 2022 року: мовчали 134 дні під час масових протестів за свободу, не сказавши ані слова про сотні вбитих і поранених протестувальників або 18 000 затриманих.

Фото: Asia Middle East Center\Twitter

Це Ізраїль завдав удару

А от WSJ із посиланням на американських посадових осіб пише, що удар був завданим ізраїльським безпілотником по оборонному комплексу Ірану, оскільки США та Ізраїль шукають нові способи стримування ядерних і військових амбіцій Тегерана.

За кілька днів до інциденту директор ЦРУ Вільям Бернс здійснив неоголошену поїздку до Ізраїлю, щоб обговорити питання Ірану та інші регіональні проблеми. Держсекретар Ентоні Блінкен планує прибути до Ізраїлю 30 січня, щоб продовжити переговори.

Також напередодні США та Ізраїль провели свої найбільші в історії спільні військові навчання за участю понад 7500 військовослужбовців. Сценарії мали перевірити здатність знищувати ППО ворога та дозаправляти реактивні літаки. Обидва сценарія можуть бути стати ключовими елементами великого військового удару по Ірану.

«Ця атака підкреслює ступінь проникнення ізраїльських спецслужб у сферу безпеки Ірану. Це проникнення стає все більш очевидним і показним в останні роки. За останні роки Моссад, імовірно, провів кілька резонансних операцій в Ірані», — вважають в Critical Threats Project. Йдеться про:

  • рейд у таємному архіві в Тегерані та вилучення конфіденційних документів, пов’язаних з іранською ядерною програмою до 2003 року, у січні 2018 року;
  • вбивство старшого іранського вченого-ядерника Мохсена Фахрі Заде поблизу Тегерана в листопаді 2020 року;
  • диверсія на заводі зі збагачення палива в Натанзі в липні 2020 року та знову в квітні 2021 року;
  • здійснення атаки безпілотника-камікадзе на фабрику з виробництва центрифуг у Караджі в червні 2021 року.

Раніше Заборона розповідала про військові навчання, які проводить Кремль в Росії та інших країнах, зокрема в Ірані.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій