Читаєте зараз
США взяли на озброєння лазерне міні-ППО: її можна поставити навіть на пікап

США взяли на озброєння лазерне міні-ППО: її можна поставити навіть на пікап

Ilona Kivva
Автор:
  • Одна з найбільших оборонних компаній Штатів ще у 2022 році успішно випробувала за участі Пентагону установку H4.
  • Це автономний комплекс протиповітряної оборони, який збиває цілі за допомогою лазерного променя.
  • У червні 2023 року ВПС США офіційно отримали четверту установку. Про поставки Україні поки не йдеться, але передача цілком можлива.

H4 — унікальна зброя, яку можна встановити практично на будь-яку платформу: від катера до цивільного пікапа. Вона збиває цілі тільки на малих дистанціях, але програмне забезпечення дозволяє інтегрувати її майже в усі інші системи протиповітряної оборони.

Заборона розповідає про сучасну зброю, яка поступово надходить на озброєння США.


Система H4: як працює 

Компактний лазер в автономній конфігурації на 10 кВт розроблений однією з найбільших оборонних компаній США Raytheon. Першу систему випробували ще восени 2022 року: тестували на можливості виявлення, відстеження та знищення цілей у близькій та груповій атаці, а також при дальніх загрозах. Учервні-2023 американські військові отримали у розпорядження четверту установку.

Лазерна ППО-установка H4. Фото: Raytheon

Головним призначенням техніки є захист військ, будівель та інших систем озброєння від повітряних загроз малої дальності, більшою мірою — від дронів різних типів.

Читати більше новин в Telegram

H4 складається з:

  • високоенергетичного лазерного модуля;
  • датчика EO/IR, який також відповідає за наведення променя;
  • системи теплового контролю;
  • внутрішнього електроживлення;
  • оснащена сучасним програмним забезпеченням, високосумісних з іншими системами.

Для керування установкою достатньо звичайного ноутбука або спеціальної невеликої панелі (типу геймерського джойстика).

У системи, зазначають у Defense Express, є дві суттєві переваги, які роблять її унікальною та вкрай вигідною для військ:

  1. компактність — встановити H4 можна практично будь-де. Вона настільки невелика, що вміщається навіть на катері чи у кузові пікапа;
  2. може підключатися до майже всіх існуючих систем ПО, командування та управління.

Тож зброю можна інтегрувати у більшу різнорівневу систему протиповітряної оборони і використовувати як елемент для збиття цілей на малих висотах — для розвантаження інших установок. Також комплекси добрі як окремі одиниці або в інтеграції між собою: наприклад, при установці на пікапи утвориться невелика високомобільна система з кількома лазерними пусковими.

H4, встановлена на цивільному пікапі захищає об’єкт критичної  інфраструктури. Фото: Raytheon

«H4 може отримувати інформацію про цілі від низки систем, включно з тим, що поставлені Україні як оборонна допомога. Тому таку систему можна було б легко інтегрувати в українську ППО, а російські та іранські дрони стали б чудовим способом протестувати її безпосередньо на полі бою в складних умовах», — зазначають експерти з озброєння.

На їхню думку, такий сценарій цілком реальний, адже у рамках Ініціативи сприяння обороноздатності України (USAI) США регулярно передають ЗСУ зброю. Вона не вилучається з власних запасів, а замовляється безпосередньо у виробника.

Раніше Заборона розповідала про чотиристоронні переговори за участі України щодо передачі ЗСУ додаткової батареї одних із кращих в світі ЗРК. Вони одні з небагатьох можуть збивати Кинджали та балістику.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій