Читаєте зараз
ЗСУ можуть отримати додаткову батарею ППО, що збиває Кинджали

ЗСУ можуть отримати додаткову батарею ППО, що збиває Кинджали

Ilona Kivva
Автор:
  • В Іспанії є 18 комплексів «Патріот», шість з них (одна батарея) не беруть участі в обороноздатності держави.
  • Україна веде чотиристоронні перемовини про передачу цієї батареї ЗСУ. Її має погодити не тільки Іспанія.
  • Patriot — одна з небагатьох установок, яка здатна збивати гіперзвукові та балістичні ракети, зокрема, російські Кинджали, Іскандер-М та Х-22.

Посилити протиповітряну оборону України за допомогою зенітних комплексів Patriot, ймовірно, вдасться тільки після завершення контракту, укладеного в рамках місії НАТО. Річ у тому, що техніка знаходиться в Туреччині: її туди відправили під час загострення на турецько-сирійському кордоні. Ситуація стабілізувалася і більшість країн відкликали свою техніку з району.

Заборона розповідає про переговори щодо додаткової батареї одних із кращих в світі ЗРК.


ЗРК «Патріот»: як на передачу впливає Туреччина

Мадрид має три батареї ЗРК Patriot — загалом 18 одиниць техніки (по шість у кожній батареї). Дві з них, тобто 12 систем, залучені в обороні Іспанії і їх вилучення буде критичним, але третю — шість комплексів — держава готова передати ЗСУ, пише Defense Express.

Про постачання техніки Україна разом з Нідерландами веде перемовини з Іспанією та Туреччиною. Річ у тім, що батарея з 2015 року були розгорнуті у рамках місії НАТО на авіабазі Інджирлік у турецькому місті Адана. Контракт діє до 31 грудня 2023 року, тож принаймні до завершення цього періоду погодити передачу має президент Реджеп Ердоган.

«Ердоган чітко дав зрозуміти: він зацікавлений у тому, щоб ці ЗРК продовжували працювати в його країні навіть після того, як поточні зобов’язання закінчаться. Присутність Patriot у Туреччині вже давно не відповідає військовій необхідності [направили після загострення конфлікту на турецько-сирійському кордоні, але інші країни НАТО вже відкликали свої системи після спаду напруги]. ЗРК має політичне значення у рамках демонстрації солідарності НАТО з Туреччиною. Іспанія залишається єдиною країною, яка підтримує цю союзницьку місію», — пояснили у Мілітарному.

Читати більше новин в Telegram

Patriot: що збивають

«Патріот» — американські зенітні ракетні комплекси великої дальності. Вперше вони були використані під час війни в Перській затоці, де вкрай добре зарекомендували себе.

Система протиповітряної оборони має по чотири ракети на пускову установку. Підготовка до стрільби займає 30 хвилин. 

Самохідна пускова установка іспанського ЗРК Patriot, 2010 рік. Фото: Мілітарний

Типова батарея Patriot включає: радар, який виявляє та супроводжує цілі; комп’ютери, енергетичне обладнання, станцію керування бойовими діями і до восьми пускових установок. Радіолокаційні станції (РЛС) здатні виявляти: 

  • винищувачі — на дальності 110-130 км;
  • бомбардувальники — 160-190 км;
  • ракети — 85-100 км (включно з балістичними та гіперзвуковими, наприклад, Кинджали та Х-22);
  • бойову частину ракети — 60-70 кілометрів.

«Такі цілі, як Кинджал та балістика, знищуються в автоматичному режимі. Включається кнопка і все, що летить, — він все буде знищувати. Радар засікає, і ракета летить назустріч падаючому Кинджалу. Але працює все, відповідно, під контролем людини», — пояснив принцип дії ЗРК речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Ще однією перевагою є висока мобільність. Так, батарея пускових установок і пов’язаних з ними машин підтримки можуть змінювати позицію до кількох разів на день, що ускладнює їх виявлення для ворога.

Зазначимо, що Patriot вже передали Україні США та інші країни-союзниці. Вони встигли довести заявлену ефективність. Так, вперше захисники перехопили Кинджал вночі 4 травня 2023 — це сталося у небі над Києвом. А вже під час масованого обстрілу 16 травня завдяки установкам вдалося знищити шість Кинджалів та три, випущені з оперативно-тактичних ракетних систем (ОТРК) «Искандер-М» (балістика).

Раніше Заборона розповідала про літаки F/A-18 Hornet, якими можуть озброїти Повітряні сили ЗСУ (на додачу до F-16), а також про тристоронні переговори щодо їх передачі. це перші у світі морські винищувачі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій