США зібрали докази проти топових прибічників Асада: до чого це може призвести
- Розслідування, про яке раніше не повідомлялося, має притягнути до відповідальності високопосадовців Сирії, яких вважають ключовими архітекторами безжалісної системи ув’язнень і тортур.
- Юристи-правозахисники кажуть, що судове переслідування буде цінним, оскільки розкриє більше про звірства, які продовжують здійснюватися в Сирії.
- На даний момент судове переслідування є єдиним способом для жертв сформулювати своє прагнення до справедливості.
Штати кілька років вели розслідування щодо тортур та страти американської працівниці гуманітарної місії Лейли Швейкані та її родини. Слідчі зібрали достатню кількість інформації, але найбільшою проблемою є встановлення прямого зв’язку високопосадовців сирійської розвідки з її тортурами та смертю. Але вони досягли успіху, в основному за допомогою активістів, жертв і неурядових організацій, які роками збирали докази діяльності в Сирії режиму Башара Асада.
Заборона розповідає про розслідування Мінюсту США в спробі притягнути до відповідальності вбивць громадянки США.
Справа Швейкані
У дитинстві Лейла Швейкані поїхала до Сирії, щоб побачитися з сім’єю, і в 2012 році вона отримала ступінь інформатики в Арабському міжнародному університеті. Пропрацювавши кілька років інженером-програмістом, у 2015 році вона переїхала з передмістя Чикаго до Дамаска, щоб приєднатися до мережі гуманітарних працівників.
Сирійська влада затримала Швейкані 19 лютого 2016 року разом із її батьком і нареченим. Вона провела майже рік у в’язницях на околицях Дамаска: слідчий ізолятор в аеропорту Меззе, цивільна в’язниця Адра та військова в’язниця Сайдная, де, як вважають свідки, її судили й стратили.
Охоронці катували жінку, як і інших в’язнів. Зрештою змусили її зізнатися у злочинах проти держави, зокрема в тероризмі. Швейкані перевели до в’язниці Адра, куди адміністрація Обами відправила чеського посла Єву Філіпі зустрітися з нею в грудні 2016 року. Переконавшись, що Швейкані зізналася під тортурами, вона передала це офіційним особам у Вашингтоні.
Читати більше новин в TelegramАле перш ніж уряд США зміг втрутитися, Лейлу наприкінці грудня перевели до військової в’язниці Сайдная. Після короткого польового суду її засудили. Слідчі вважають, що її повісили о 7:07 28 грудня 2016 року.
Хасан та Мамлук: розслідування Мінюсту США
Протягом п’яти років Міністерство юстиції під керівництвом прокурора США в Чикаго тихо розслідувало вбивство Швейкані, пише New York Times із посиланням на джерела, обізнані з розслідуванням. Агенти ФБР подорожували до Європи та Близького Сходу, щоб зібрати докази та опитати потенційних свідків, у тому числі чоловіка, який, можливо, поховав жінку. Федеральні прокурори скликали велике журі, яке заслухувало докази.
Розслідування, про яке раніше не повідомлялося, має на меті притягнути до відповідальності високопосадовців Сирії, яких вважають ключовими архітекторами безжалісної системи ув’язнень і тортур, яка процвітає за президента Башара аль-Асада: Джаміля Хасана, голову Управління розвідки ВПС Сирії і Алі Мамлука, тодішнього голову розвідувальної служби Бюро національної безпеки Сирії.
Федеральний обвинувальний висновок, який звинувачує цих чоловіків у скоєнні військових злочинів, стане першим випадком, коли Сполучені Штати висунуть кримінальні звинувачення вищим сирійським посадовцям у тих самих порушеннях прав людини, які пан аль-Асад давно заперечував.
«Хоча цих чоловіків навряд чи вдасться затримати, вирок буде сигналом про те, що Сполучені Штати прагнуть притягнути до відповідальності сирійський уряд. США вже наклали санкції на Асада та його найближче оточення, включаючи Мамлука та Хасана, за такі зловживання, як насильство проти цивільних», — йдеться в статті NYT.
Досвід Німеччини та Франції проти режиму Асада
Прокурори в Німеччині та Франції витратили роки на відкриття кримінальних справ проти лейтенантів Асада. Вони також підкреслюють, наскільки складно чинити правосуддя за звірства, скоєні в таких країнах, як Сирія.
У січні 2022 року німецький суд засудив сирійського полковника Анвара Раслана до довічного ув’язнення за злочини проти людяності, зокрема тортури понад 4 000 сирійських в’язнів. У 2018 році німецька прокуратура видала ордер на арешт Хасана, але досі так і не затримали.
У березні 2022 року прокуратура Франції висунула звинувачення та видала ордери на арешт Мамлука та Хасана, пов’язаних із вбивством двох чоловіків із подвійним французько-сирійським громадянством.
Війна в Сирії триває з березня 2011 року. Весь цей час демократичні країни діяли за стандартним сценарієм (допомога опозиції, мирному населенню, запровадження санкцій, участь в операціях), однак Асад повільно повертається на світову арену. Наприклад, кілька арабських країн на чолі з ОАЕ намагаються впровадити Сирію в міжнародне поле. А після потужного лютневого землетрусу, який добив постраждалі під час війни регіони, західні країни дружніше співпрацювали з урядом Асада, щоб надати хоч якусь гуманітарну допомогу.
«Обвинувачення дасть незаперечне повідомлення. Ніхто не повинен нормалізувати відносини з режимом, який убив приблизно від 500 000 до мільйона людей, включаючи американців і європейців, і продовжує це робити», — сказав виконавчий директор Сирійської оперативної групи з надзвичайних ситуацій Муаз Мустафа.
Раніше Заборона розповідала про вербування росіянами сирійських найманців. РФ офіційно підтримує режим Асада, в тому числі і в воєнних операціях з бомбардування мирних міст. Зокрема на території Сирії постійно знаходиться і російська армія, і ПВК Вагнер.
Читати більше новин в Telegram