Читаєте зараз
Стародавні китайські артефакти зникнуть менш ніж за 10 років: що вбиває історію

Стародавні китайські артефакти зникнуть менш ніж за 10 років: що вбиває історію

Анастасія Бодюл
  • Китайські печери Моґао є об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У них знаходяться картини, скульптури та сувої, що датуються IV століттям. 
  • Мистецькі твори зберігались століттями лише завдяки посушливому клімату регіону.
  • Через високу вологість настінні малюнки у ґротах з кожним роком все більше пошкоджуються.

З 2000 року у пустельній провінції Ганьсу, де знаходяться відомі печери, значно зросла загальна кількість опадів. Води стало настільки багато, що замість посухи там щорічно відбуваються повені, які затоплюють чутливі печерні ходи.

Заборона розповідає про погодні умови, що загрожують історичній спадщині.


Печери Моґао: зникнення фресок

Стародавні буддійські фрески з печер Моґао в китайському місті Дуньхуан непоправно пошкоджуються через зміну клімату. Сильні дощі у пустельних провінціях країни можуть знищити культурне надбання за менш ніж 10 років, повідомляє CNN.

«Коли клімат виходить з ладу, у пустелях йдуть зливи, а на сільськогосподарських угіддях — посуха. Дуньхуан славиться своїми печерами та мистецтвом, що зберігається в них століттями. Посилення дощів становить гостру небезпеку: через стрибки вологості та повені в ґротах вже відбуваються обвали», – наголосив старший науковий співробітник офісу Greenpeace East Asia Лі Чжао.

Печери Моґао є об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У них знаходяться картини, скульптури та сувої, що датуються IV століттям. Протягом тисячоліття торговці та мандрівники, що подорожували Великим шовковим шляхом, зустрічалися в цих гротах, залишаючи після себе твори мистецтва. До наших часів вони збереглися лише завдяки постійному та посушливому клімату пустелі. 

Читати більше новин в Telegram

Повені у Китаї: небезпека для істориків

З 2000 року зросла загальна кількість опадів у провінції Ганьсу, де знаходяться відомі печери. Проте кількість дощових днів фактично зменшилася: це призвело до посилення повеней у регіоні. На території також реєструється підвищення температури на 0.28℃ кожні 10 років. Це швидше, ніж у середньому по світу. Через спеку велика вода у значних кількостях не поглинається землею, а випаровується, що шкодить зображенням на стінах стародавніх ґротів.

Поступове зникнення фресок у печерах Моґао. Фото: Greenpeace

Внаслідок кліматичних змін культурні пам’ятки Дуньхуана зазнають таких впливів: 

  • печерні малюнки піддаються високому ризику знищення, коли вологість атмосфери досягає 60-65%. Це спричиняє кристалізацію солі на поверхні стіни, а разом з покладами відлущується і фарба;
  • дощова вода також просочується в ґроти через тріщини та безпосередньо вимиває малюнки;
  • опади скупчуються на схилах пагорбів і спричиняють обвали, тому деякі ходи, а з ними і фрески, більше не доступні.

Раніше Заборона розповідала про найсильніші за 40 років дощі в Індії: від злив найбільше постраждали вісім північних регіонів країни

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій