'

Індію накрили найсильніші за 40 років дощі: вражаючі кадри наслідків стихії

Ilona Kivva
Автор:
  • Зливи є типовими для Азії у літній сезон. Їх приносять із собою мусонні вітри.
  • Сильні дощі накрили північ Індії 8 липня. Кліматологи прогнозують пік до 14 липня, далі стихія має стихнути.
  • Через кліматичні зміни мусони стали потужнішими, тож така погода може стати типовою для країни влітку.

Від сильних злив найбільше постраждали вісім північних регіонів країни, серед яких столична територія Делі. Близько 1000 доріг, включно з кількома головними транспортними артеріями у цій частині країни, були заблоковані. Додаткову загрозу для штатів становить річка Джамна — найбільша притока Гагни, яка вийшла з берегів і може посилити повені.

Заборона розповідає про стихійне лихо в Індії та про природне вище, яке його спричинило.

Повені у Хімачал-Прадеш, Кашмірі та інших північних штатах

На північ Індії 8 липня обрушилися проливні дощі, які принесли із собою мусонні вітри. Вони призвели до сильних повеней та зсувів у північних штатах країни — є загиблі, пише The Guardian.

Найбільше постраждали вісім регіонів:

  • Хімачал-Прадеш;
  • Уттаракханд;
  • Уттар-Прадеш;
  • Джамму;
  • Кашмір;
  • Пенджаб;
  • Хар’яна;
  • столична територія Делі.

Так, тільки у Делі, Пенджабі та Хімачал-Прадеші випало відповідно на 112%, 100% і 70% більше опадів, ніж у середньому за літній сезон. Це найвищий показник за кілька десятиліть: для Делі — за щонайменше 40 років.

Читати більше новин в Telegram
Люди проходять затопленою вулицею після сильних дощів у Нью-Делі, Індія, 9 липня 2023 року. Фото: Kabir Jhangiani/Twitter
Люди проходять затопленою вулицею після сильних дощів у Нью-Делі, Індія, 9 липня 2023 року. Фото: Kabir Jhangiani/Twitter

Наслідки стихії станом на 10 липня 2023 року:

  • Хімачал-Прадеш — повінь на вихідних зруйнувала міст і знесла кілька будинків. Зсуви заблокували близько 700 доріг — для евакуації застосовують гелікоптери. Найскладніша ситуація в окрузі Манді — там змило багато будівель, мостів і парковок змило;
  • Пенджабі, Делі та Уттаракханді — затопило більшість вулиць, рятувальники в основному працюють на човнах, адже дістатися до деяких районів сухопутною технікою неможливо. Були закриті всі школи, людям взагалі рекомендували не виходити з дому. В Мохалі (Пенджабі) обвалилася частина багатоповерхівки;
  • особливу небезпеку становить підвищення рівня води у річці Джамна, або Ямуна. Вона є найбільшої притокою Ганги і протікає через більшість північних регіонів. Річка вже вийшла з берегів — вода досягла щонайменше семи сіл у Хар’яні. Якщо тенденція продовжиться, оголосять загальну евакуацію.

Індійський метеорологічний департамент спрогнозував, що дощі триватимуть принаймні до 14-15 липня і можуть навіть посилитися. не виключено варіант, що мусон перетвориться у циклон, хоч це і малоймовірно. У такому випадку дощі триватимуть довше.

Зсув біля мосту Гамброла в Біласпурі, Хімачал-Прадеш. Фото: Times of India
Частину дороги розмило через сильні зливи. Скріншот: Megh Updates/Twitter
Прорив дамби через сильні зливи, Індія, 10 липня 2023 року. Скріншот: Megh Updates/Twitter
Мусонні дощі принесли повені на північ Індії. Скріншот: Andy Vermaut/Twitter

Мусони: що це таке

Мусон — це вітер, який змінює напрям руху двічі на рік: взимку дме із суходолу на океан, а влітку — навпаки. Найбільш виражене явище на півночі Індійського та заході Тихого океанів. 

Зимові мусони зазвичай слабкіші і несуть із собою посушливу погоду. Літні ж теплі і вологі, тому можуть призвести до рясних тривалих опадів. Особливо потужним є азійський літній мусон (саме він накрив Індію).

«Вітри змінюються, тому що температура землі та температура води різна у різні пори року. Мусонні вітри завжди дмуть від холодного до теплого. На початку літа земля прогрівається швидше, ніж водойми. Вода в океані випаровується і дме на землю. Потім тепле вологе повітря конденсується і стає дощем», — пояснили у Національному управлінні океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA).

Мусонний вітер може розвинутися і посилитися до циклону. У такому випадку, він ймовірно, рухатиметься вглиб Індії і не дощі не завершаться 14 липня. Такий розвиток подій малоймовірний, але не виключений. Інфографіка: SkyWatch Weather India/Twitter

Кількість опадів, яка випаде під час сезону мусонів, спрогнозувати практично неможливо. Вчені кажуть, що через кліматичні зміни мусони з кожним роком стають все сильнішими та менш стабільними, тому настільки сильні дощі, як в Індії, можуть стати звичними для цього регіону.

Раніше Заборона розповідала про потепління в океані, що значно вплине на сушу. Континентам загрожують масові стихійні лиха: повені, урагани, шторми, посухи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій