Читаєте зараз
Старовинна єврейська Біблія повернеться в Ізраїль: чим вона цікава

Старовинна єврейська Біблія повернеться в Ізраїль: чим вона цікава

Іван Скорина
  • На аукціоні Sotheby’s продали так званий Кодекс Сасуна — один із найстаріших рукописів єврейської Біблії. 
  • Документ на 400 сторінок, який раніше показували лише раз, передадуть в ізраїльській Музей єврейського народу. 
  • Її перший власник заплатив за книгу лише £350, зараз вона коштує $38 мільйонів.

Унікальний артефакт, що розкриває історію поширення авраамічних релігій, перевезуть в Тель-Авів і виставлять для відвідувачів. Третій за ціною рукопис, проданий на Сотбіс, містить усі частини Святого Письма, крім 12 втрачених аркушів. 

Заборона розповідає про історію та цінність Codex Sassoon.


Sotheby’s відправить 1100-річний документ в Тель-Авів

Американський аукціонний дім Сотбіс продав одну з найдавніших Біблій за $38 млн у Нью-Йорку. Масивний том рукописного пергаменту в шкіряній палітурці придбав колишній посол США в Румунії Альфред Мозес у співпраці з Музеєм єврейського народу, (так званим ANU), колекцію якого і поповнить книга.

До того кодекс Сасуна показували публічно лише одного разу, на виставці 1982 року в Британському музеї. Попередній аналіз його історичної цінності привів експертів Sotheby’s до оцінки вартості в $30-50 мільйонів. Він став одним із найдорожчих рукописів та займає третє місце в списку аукціону:

  • рідкісну копію Конституції США продали 2021 року за $43 млн;
  • Лестерський кодексу Леонардо да Вінчі у 1994 році коштував $31 млн (близько $60 у перерахунку). 

«Ціна відображає глибоку силу, вплив і значення єврейської Біблії, яка є незамінною опорою людства. Я в захваті від результату та від того, що Codex Sassoon незабаром здійснить своє грандіозне повернення до Ізраїлю, де буде виставлений на огляду світу», — розповіла спеціалістка з юдаїки Sotheby’s Шерон Ліберман Мінц. 

Читати більше новин в Telegram
Древній рукопис Біблії Codex Sassoon на аукціоні Сотбіс. Джерело: Sotheby’s

Музей єврейського народу був заснований 1978 року за ідеєю президента Всесвітнього єврейського конгресу Наума Гольдманна. Польсько-єврейський партизан часів Другої світової війни Абба Ковнер запропонував для інституції концепцію шести тем: сім’я, громада, віра, культура, існування та повернення. Один з найбільш технологічних музеїв будували 10 років. Його виставки базувалися на реконструкціях артефактів і подій із використанням найсучасніших аудіовізуальних технологій. перебудови. 

Кодекс Сасуна: історія

Найдавніший та найповніший примірник єврейської Біблії названо на честь її попереднього власника, колекціонера Девіда Соломона Сасуна. Кодекс містить усі 24 біблійні книги (за винятком лише 12 аркушів), що поділені на три частини відповідно до канонічного Писання: Тора, Невіїм і Ктувім. Там збережені нотатки з давньоєврейської релігійної традиції Масори, коментарі до них і записи біблійного тексту.

За даними істориків, текст створили в кінці ІХ або на початку Х століття на близько 400 аркушах. Згодом він потрапив до синагоги в сучасній Сирії, яку знищили в ХІІІ чи ХІV столітті. Згідно з примітками у самій книзі, тоді її зберіг чоловік на ім’я Салама бін Абі аль-Фахр, розраховуючи на відновлення будівлі. Проте цього не сталося і Кодекс зник із поля зору на наступні шість століть, аж до купівлі Девідом Сасуном у 1929 році за £350. Документ залишався у нащадків колекціонера до 1978 року, допоки його придбав Британський залізничний пенсійний фонд (за $320 000). Звідси за 11 років потому книгу викупив останній власник, швейцарець Жакі Сафра (вже за $3.19 млн).

Codex Sassoon дає розуміння не лише розвитку авраамічних релігій, а й переходу від усних до літературних традицій у Середньовіччі. «Біблійний текст у книжковому форматі знаменує критичний поворотний момент у тому, як ми сприймаємо історію Божественного Слова протягом тисячоліть. Він є свідченням того, як єврейська Біблія вплинула на стовпи цивілізації (мистецтво, культуру, право, політику) протягом століть», — розповідає Мінц. 

Раніше Заборона розповідала про найбільше з часів Другої світової війни пограбування українських музеїв Російською Федерацією.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій