'
Читаєте зараз
В Києві у спонсора «ДНР» знайшли артефакти, викрадені з музеїв на ТОТ

В Києві у спонсора «ДНР» знайшли артефакти, викрадені з музеїв на ТОТ

Іван Скорина
  • У столичному офісі члена групи, що фінансувала терористів «ДНР» та виводила кошти до Російської Федерації, провели обшуки.
  • Серед знайдених речей є викрадені з музеїв Криму ікони XI століття, зброя та обладунки. 
  • Поліція вилучила також рідкісний меч гунів, декорований золотом та альмандинами, що за стилістикою нагадує вивезену окупантами з Мелітопольського музею діадему.

Колекція фігуранта справи щодо фінансування терористів містить старовинну зброю, прикраси, деталі одягу, посуд, монети, ікони та інші артефакти від бронзового віку до пізнього середньовіччя. Вилучені археологічні предмети передадуть на зберігання до Національного музею історії України. Деталі самого первинного розслідування поки не розголошуються.

Заборона розповідає про чергове викрадення предметів мистецтва з тимчасово окупованої території.


Колекція старожитностей з Криму

Національна поліція України конфіскувала колекцію старожитностей та унікальних музейних експонатів на мільйони доларів. Артефакти вилучили з київського офісу одного з членів групи, причетної до незаконної діяльності, пов’язаної з фінансуванням терористичної організації «ДНР», виведенням грошових коштів з України до РФ, а також ведення бізнесу на території окупованого Криму. У нього зберігалися:

  • різні ікони, зокрема золота візантійська ікона із зображенням архангела Михаїла 11–12 століть;
  • холодна зброя 14–19 ст., Першої та Другої світових воєн, мечі епохи Великого переселення народів;
  • обладунки 16–19 ст., серед яких шоломи польських гусарів, типу Моріон, та іранські шоломи;
  • монети періодів від античності до пізнього середньовіччя;
  • античні та скіфські старожитності.
Фото руйнувань музею. Джерело: The New York Times

«Особливо рідкісним виявився гунський меч, декорований золотом та альмандинами. Разом із ним вилучені золоті накладки. За стилістикою він нагадує славнозвісну гунську діадему з Мелітопольського музею, яка була викрадена російськими окупантами», — йдеться в повідомленні НПУ.

За інформацією експертів Національного музею історії України, меч є  унікальним для українських музеїв експонатом. Ймовірно, частина колекції була викрадена з музеїв Криму, але походження цінностей ще треба встановлювати.

Читати більше новин в Telegram

Як росіяни та колаборанти обкрадали музеї

Ворожі війська викрали з України десятки тисяч предметів історії та мистецтва, від скіфського золота до авангардних картин. Це найбільше пограбування музеїв з часів Другої світової війни, пише The New York Times.

Наприклад, у жовтні 2022 року окупанти протягом чотирьох днів вивозили експонати Херсонського обласного художнього музею. Звідти викрали понад 15 000 предметів образотворчого мистецтва та унікальних знахідок, 200-річні рештки Григорія Потьомкіна, бронзові статуї з постаментів та книги з наукової бібліотеки.

Фото руйнувань музею в Херсоні. Джерело: The New York Times

За свідченнями мелітопольців, із їхнього краєзнавчого музею армія РФ вкрала найцінніші предмети з колекції золота часів Скіфської імперії, що датуються IV століттям до нашої ери. Грабували музей із допомогою професіонала, за спиною якого стояв загін російських солдатів. 

«Пограбування навряд чи є випадковою або опортуністичною неналежною поведінкою кількох військовослужбовців, або навіть бажанням отримати швидкий прибуток на чорному ринку. Українські чиновники та міжнародні експерти вважають, що ці крадіжки є широкомасштабним нападом на українську культуру та ідентичність, що відповідає імперській позиції президента Росії Володимира Путіна. Він постійно принижував ідею України як окремої нації та використовував цю позицію як центральну для обґрунтування його вторгнення», — йдеться в статті NYT.

Раніше Заборона розповідала про пошуки українського мистецтва через найбільший у світі архів крадених творів The Art Loss Register. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій