Стартував Каннський кінофестиваль: чому працівники індустрії погрожують страйками
- У Франції 14 травня розпочався 77-й Каннський фестиваль, що належить до «Великої п’ятірки» найпрестижніших кіноподій світу.
- В цьогорічній програмі покажуть, зокрема, фільм про війну в Секторі Гази, а також про вторгнення РФ в Україну авторства Сергія Лозниці.
- Головою журі фестивалю у 2024 році стала Грета Гервіг, режисерка фільму «Барбі», що побив рекорди касових зборів.
Працівники Каннського кінофестивалю погрожують влаштувати страйк вперше за понад 50 років. Спілка Sous les écrans, la dèche, куди входять кіномеханіки, програмісти, піарники, працівники відділу продажу квитків і зв’язків із гостями, хочуть привернути увагу до нестабільності галузі.
Заборона розповідає про 77-й Каннський фестиваль.
Канни: фільми-номінанти у 2024 році
Програму фестивалю оголосили ще 11 квітня. В межах основного конкурсу змагатимуться стрічки-прем’єри:
- The Apprentice, «Учень» режисера Алі Аббасі;
- Motel Destino, «Мотель Дестіно», режисера Каріма Айнуза;
- Bird, «Птах», режисерки Андреї Арнольд;
- Emilia Perez, «Емілія Перес», режисера Жака Одіара;
- Anora, «Анора», режисера Шона Бейкера;
- Megalopolis, «Мегалополіс», режисера Френсіса Форда Копполи;
- The Shrouds, «Плащаниці», режисера Девіда Кроненберга;
- The Substance, «Субстанція», режисерки Коралі Фаржі;
- Grand Tour, «Грандтур», режисера Мігеля Гомеса;
- Marcello Mio, «Мій Марчелло», режисера Крістофа Оноре;
- Feng Liu Yi Dai, «Охоплені припливом», режисер Цзя Чжанке;
- All We Imagine As Light, «Все, що ми уявляємо як світло», режисерки Паял Кападії;
- Kinds Of Kindness, «Види доброти», режисера Йоргоса Лантімоса;
- L’amour Ouf, «Розбиті серця», режисера Жіля Леллуша;
- Diamant Brut, «Дикий діамант», режисерки Аґати Рідінґер;
- Oh Canada, «О, Канада», режисера Пола Шредера;
- Limonov – the balad, «Лимонов, балада про Едічку», режисера Кирила Серебреннікова;
- Parthenope, «Парфенопа», режисера Паоло Соррентіно;
- Pigen Med Nålen, «Дівчина з голкою», режисера Магнуса фон Горна.
Фільм російського режисера Кирила Серебреннікова «Limonov – the balad» розповідає про життя письменника Едуарда Лимонова – політика та очільника націонал-більшовицької партії, відомого також своєю відкритою українофобною риторикою. Очільниця Держкіно України Марина Кудерчук раніше зауважувала, що Серебренніков пов’язаний із державним радником РФ першого класу Владиславом Сурковим. Він працював у адміністрації Володимира Путіна та фінансував роботи режисера.
У програмі спеціальних показів глядачі побачать документальну стрічку La belle de Gaza («Краса Гази») Йоланди Зоберман. Сюжет зав’язаний на історії трансгендерних палестинців із Гази, які емігрують до Тель-Авіва. В рамках цієї категорії також відбудеться прем’єра фільму скандального режисера Сергія Лозниці, якого виключили з Української кіноакадемії у 2022 році. Він зняв кіно про російську збройну агресію проти України під назвою The Invasion («Вторгнення»).
Читати більше новин в TelegramТакож заплановано показ стрічки The Seed of the Sacred Fig («Насіння священного інжиру») іранського незалежного режисера Мохаммада Расулофа. В рідній країні його засудили до 8 років ув’язнення, побиття батогами та конфіскації майна. Митця обвинувачують у таємній роботі над фільмами, які суд назвав змовою з наміром вчинити злочин проти безпеки країни. Вже 13 травня стало відомо, що Расулоф втік з Ірану. Ймовірно, він перетнув кордон з Іраком або Туреччиною за допомогою контрабандистів.
Цьогоріч головою журі Каннського фестивалю стала американська режисерка і сценаристка Грета Гервіг. У 2023 році вийшла у прокат її стрічка «Барбі». Завдяки їй пані Гервіг стала першою режисеркою в історії, чий фільм отримав касові збори у понад $1 мільярд. Журі присудять «Золоту пальмову гілку» одному з 22 фільмів. Переможців цьогорічного конкурсу оголосять 25 травня під час церемонії закриття.
Кінофестиваль у Франції: чому можуть спалахнути протести
Масштабний фестиваль кіно триває на тлі війн та конфліктів, зокрема, в Україні та на Близькому Сході. Тому варто очікувати протестів, пов’язаних з ХАМАСом, мирними палестинцями, ЦАХАЛом, а також ситуацією в Україні, які потребують військової допомоги від союзників, пише Variety.
Французьке місто Канни напередодні заборонило протести вздовж набережної та її околиць під час 11-денного заходу. Організатори потурбувалися про особисту охорону для членів журі. Навколо місця проведення встановили камери на основі штучного інтелекту та нові захисні ворота. Керівництво сподівається уникнути масштабних протестів, зважаючи на досвід проведення пісенного конкурсу «Євробачення», що днями пройшов у Швеції.
Втім, це не єдина загроза для Каннського фестивалю-2024. Страйком погрожують його ж працівники, вперше за понад 50 років. Спілка Sous les écrans, la dèche (туди входять кіномеханіки, програмісти, піарники, працівники відділу продажу квитків і зв’язків із гостями) хочуть привернути увагу представників кіноіндустрії Франції до нестабільності галузі.
Активісти вимагають, щоб фестиваль дотримувався колективного договору – він дозволяє фрилансерам користуватися особливим статусом працівників шоубізнесу. Річ у тім, що країна мала унікальну систему, згідно з якою позаштатні працівники індустрії розваг отримують допомогу під час безробіття за умови відпрацювання певної кількості годин на рік. Втім, уряд Франції скасував ці пільги.
Реальний бойкот працівників відбувався лише один раз за 76 років існування фестивалю. У 1968 році фестиваль перервали через травневі протести студентів по всій Франції. Тоді до страйку долучились і кінематографісти, через це Канни закрили.
Раніше Заборона розповідала про лауреатів 81-ї премії Золотий глобус. Найкращим драматичним фільмом визнали «Оппенгеймера» Крістофера Нолана.
Читати більше новин в Telegram