'
Читаєте зараз
У Каннах представили стрічку про українських біженців: що відомо про режисера

У Каннах представили стрічку про українських біженців: що відомо про режисера

Іван Скорина
  • Фільм In The Rearview режисера Мацієка Гамели розповідає історії різних людей, вивезених із прифронтових зон російсько-української війни в березні-листопаді 2022 року.
  • Заради цього фільму він залишив роботу над документалкою про кризу на польсько-білоруському кордоні 2021 року, яку тепер вважає підготовчим етапом до вторгнення РФ. 
  • До того Гамела продюсував стрічку російської режисерки Тетяни Чистової про ковідні обмеження у Санкт-Петербурзі. 

Стрічка розповідає про українських біженців, яких режисер евакуював із гарячих точок після повномасштабного нападу Російської Федерації. Автор хоче привернути увагу до військової допомоги Україні.

Заборона розповідає про роботу польського режисера.


Польський волонтер зняв фільм про жертв війни

Фільм Мацієка Гамели In The Rearview (польскою називається Skąd dokąd, тобто «Звідки куди») потрапив в позаконкурсну програму незалежного кіно на Каннському кінофестивалі. Стрічка знята у копродукції з французом Жан-Марі Ґіґоном і українкою Анною Паленчук.

«Ми намагаємося використати це висвітлення, щоб нагадати всім, що війна все ще триває і життя потрібно рятувати. І що Україна без нашої допомоги не виграє. Це головне завдання цього фільму», — каже Гамела.

Дія 84-хвилинної стрічки розгортається між березнем і листопадом 2022 року. В ній зібрані історії різних людей, яких Гамела евакуював із прифронтових територій із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Наприклад, маленької дівчинки, яка через страх обстрілів перестала говорити.

Читати більше новин в Telegram

З початку повномасштабки Гамела не збирався робити кіно, фокусуючись на волонтерській допомозі. Він переконав свого батька відкрити його дачу для біженців і купив фургон, щоб їздити до польсько-українського кордону. Згодом режисер дізнався про жителів сходу України, що потребували евакуації, та відправився на передову. Зрештою він все ж вирішив задокументувати своїх пасажирів. Вимушені мігранти з In The Rearview знали про наявність в машині камери, а також підписали дозвіл на використання відео з собою.

Мацієк Гамела: хто він і що знімав

Кінорежисер і продюсер народився у Варшаві, а навчався у Сорбонні та престижній Паризькій міжнародній кіношколі (EICAR). Після повернення до Польщі разом із Бартеком Глінським заснував продюсерську компанію Impakt Film. Давно працює із BBC і продюсує кіно, наприклад, стрічки Bless You (2020), Crash Test Aglaé (2017) та Gatherers of Sea Grass (2016).

У 2021 році Мацієк Гамела працював над документалкою про ситуацію на кордоні Польщі з Білоруссю. Тоді Лукашенко створив штучну міграційну кризу, яку Європейський Союз розглядав як спробу Росії дестабілізувати Польщу перед нападом на Україну. Від того проєкту режисер відмовився на користь In The Rearview. За його словами, ті події були спробою РФ налаштувати поляків проти будь-яких біженців у рамках підготовки до війни проти України. 

У 2021 році за продюсування та співавторство документальної короткометражки Bless You Гамела отримав у Каннах нагороду Doc Alliance. Режисеркою стрічки, що розповідає про виживання людей похилого віку в Санкт-Петербурзі під час коронавірусного локдауну, була росіянка Тетяна Чистова.

Раніше Заборона розповідала про фільм Motherland, що засвідчує протести проти Олександра Лукашенка 2020 року. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій