'

Статус ВПО і виплати можна втратити: за яких умов

Ilona Kivva
Автор:
  • Офіційне оформлення статусу ВПО дозволяє отримувати грошову допомогу, переоформити соціальні виплати чи пенсію, влаштувати дитину в садок чи школу.
  • Подати заявку можна офлайн або через Дію. Найпростіше це зробити одночасно з оформленням виплат.
  • Кабінет міністрів України у жовтні-2022 року запровадив перевірки для ВПО. Вони проводяться вибірково соціальною службою. 

В Україні статус внутрішньо переміщеної особи, а також грошова допомога від держави втрачаються у разі переїзду за кордон чи повернення у регіон, з якого рятувалися. Також підставою може бути зміна фактичного місця проживання, але тільки у тому випадку, якщо ви не повідомили відповідні органи. Отримані виплати можуть змусити повернути.

Заборона розповідає про спеціальний статус для українських переселенців, а також про те, коли його забирають законно і неправомірно.


Внутрішньо переміщені особи: як офіційно оформитись

Статус ВПО можуть оформити українці, які вимушено переїхали із зон бойових дій чи окупованих територій у більш безпечні регіони. Таке переміщення відбувається в межах України. Тобто ВПО — не біженці. 

Офіційне оформлення передбачає отримання грошової допомоги від держави та деяких міжнародних організацій. Довідка про статус також дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування, влаштувати дитину в садок чи школу.

Подати заяву на ВПО можна двома способами:

Читати більше новин в Telegram
  • офлайн через ЦНАПи;
  • онлайн через Дію.

Найпростіше оформити статус одночасно з подачею заявки на виплату:

  1. перевірте, чи Дію оновлено до останньої версії (якщо ні — оновіть);
  2. зайдіть у розділ «Послуги»;
  3. оберіть «Отримати статус ВПО»;
  4. вкажіть свою актуальну адресу, підтвердьте геолокацію та натисніть «Продовжити» (геолокація потрібна лише один раз);
  5. якщо у вас є діти, можете отримати статус переселенця і для них (свідоцтво про народження підтягнеться в Дію або ж його можна додати вручну);
  6. якщо ж дітей немає, натисніть «Зареєструватися без дітей»;
  7. оберіть «Отримати фінансову допомогу»;
  8. виберіть картку «єПідтримка» (у разі, якщо у вас ще немає такої, оформте її в одному з банків-партнерів);
  9. вкажіть, яка допомога ще вам потрібна (медичне обслуговування, освіта тощо);
  10. додайте контактні дані;
  11. заявка має бути сформована — підтвердьте її.

Якщо ж подаєте документа особисто, зверніться у найближчий ЦНАП за місцем фактичного проживання. 

Які документи треба підготувати:

  • заява про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
  • паспорт громадянина України.

Важливо! Якщо у паспорті немає даних про реєстрацію місця проживання в одному з відповідних регіонів, візьміть із собою будь-який документ для підтвердження. Це може бути військовий квиток, трудова книжка, право власності на майно тощо.

Зазвичай довідку з підписом і печаткою видають у той же день. Якщо у ваших документах відсутня відмітка про місце проживання на території, з якої ви евакуювалися, розгляд може тривати до 15 робочих днів.

Перевірки ВПО: коли правомірні

Статус внутрішньо переміщеної особи, а відповідно і виплати, можна втратити у трьох випадках:

  • переїзд за кордон;
  • повернення на місце постійного проживання;
  • якщо не повідомили про зміну фактичного місця проживання (на це є 10 днів).

Аби контролювати дотримання цих умов, Кабінет міністрів у жовтні-2022 року запровадив перевірки. Вони проводяться вибірково соціальною службою. Так, якщо людина відсутня за місцем проживання під час візиту соцпрацівників, їй мають залишити повідомлення про необхідність упродовж 10 днів прибути до вказаної структури. Якщо людина не з’явиться, статус скасовують.

Важливо! У разі неправомірного отримання ВПО допомоги, наприклад, ви два місяці за кордоном, але отримуєте гроші як переміщені особи, виплати за цей період треба повернути.

Міністерство соцполітики у березні 2023 року надали для соцслужб роз’яснення щодо проведення таких перевірок. Вони можуть проходити тільки за двох умов:

  • за наявності підозри щодо неправомірного отримання допомоги ВПО;
  • якщо людина була попереджена про візит соцпрацівників. 

«Ми не можемо допустити жодної дискримінації внутрішніх переселенців. Людей повинні попереджати. Вони не зобов’язані 24/7 перебувати вдома, щоб не втратити грошову допомогу від держави, яка їм дуже необхідна. Перевірки мають здійснюватися лише за наявності підозри щодо неправомірного отримання допомоги». — заявила віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук.

Раніше Заборона розповідала про гарячі лінії та сервіси з пошуку безплатного житла для ВПО. Його отримання жодним чином не впливає на оформлення соціальних виплат.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій