Читаєте зараз
Студенти з України можуть отримати гранти на навчання за кордоном: що для цього потрібно

Студенти з України можуть отримати гранти на навчання за кордоном: що для цього потрібно

Анастасія Могилевець
  • Перед вступом до іноземного вишу варто підготуватися: вивчити необхідну мову на достатньому рівні та подаватися на ті спеціальності, які цікаві абітурієнту.
  • Навчання в багатьох державних закладах Європейського Союзу безплатне, проте слід розрахувати витрати на житло та продукти.
  • Для українців та громадян інших країн є програми, стипендії та гранти, що дадуть змогу здобути закордонну освіту з мінімальними витратами.

Студентам-учасникам програм можуть допомагати як іноземні уряди, так і фонди та самі університети. В межах деяких проєктів абітурієнту можуть повністю покрити вартість навчання або побутових витрат. Проте для вступу за межами України потрібна підготовка у декілька етапів.

Заборона розповідає про навчання за кордоном для українців.

Навчання в іншій країні у 2024 році: як підготуватися

Більшість державних закладів вищої освіти пропонують безплатне навчання, включно для іноземців. Втім, для вступу абітурієнту необхідно вивчити мову на достатньо високому рівні, щоб розуміти програму та виконувати завдання. Відповідно, підготовку потребує фінансових вкладень, пише Освіта.UA.

Попри соціальний міф, вищі освітні заклади поза Україною не вимагають досконалого володіння мовою. Тим паче не у всіх країнах обов’язково вчитися англійською. Слов’янські мови – польська, чеська, словацька тощо – можна з нуля підтягнути до рівня B2 протягом одного року. Річ у тім, що вони мають багато спільного з українською.

Важливо визначитися з країною навчання та вимогами окремого університету якомога раніше, щоб мати вдосталь часу на підготовку. Здобувати освіту у ВНЗ за кордоном можуть студенти із різним рівнем успішності. Головне – обрати той заклад та програму навчання, які відповідають академічним цілям абітурієнта.

Читати більше новин в Telegram

Що стосується колективу, в багатьох іноземних університетах працюють адаптаційні програми та професійна підтримка фахівців, які дозволяють пом’якшити перехід в незнайоме оточення, ознайомитися з культурою та традиціями країни, а також зав’язати нові знайомства.

Батькам майбутнього студента варто врахувати, що незалежно від умов навчання значна частина грошей піде на проживання, харчування, дорогу до університету та інші витрати. Наприклад, проживання у гуртожитку в Чехії коштує €350 євро/місяць, ще €200 євро вистачає на продукти та проїзд.

Освіта у Німеччині, Великій Британії, Польщі: які є гранти

Для вступу до закордонних університетів, зокрема у Європі, необхідно мати високі академічні результати. Абітурієнту варто оцінити можливість отримання стипендії за такими факторами:

  • успішність у школі, середній бал атестата (якщо треба вступати до магістратури/докторантури, то, відповідно, успішність у навчанні при отриманні попередньої освіти);
  • знання державної мови;
  • наукові роботи, пов’язані з майбутнім факультетом чи спеціальністю;
  • мета навчання зі стипендією, вміння продемонструвати свою мотивацію.

У Німеччині навчання у вищих навчальних закладах на бюджетній основі доступне як для власних громадян, так і для іноземців, пише видання КОШТ. Німецька служба академічних обмінів (DAAD) щороку пропонує до 60 000 стипендій для різних спеціальностей. Це включає, зокрема, підтримку в підготовці документів та іспитів. Для студентів з України, які хочуть продовжити навчання в Берліні, Гамбурзі або Мюнхені, є програма Copernicus Stipendium, яка сприяє організації навчального процесу.

У Франції випускники українських ВНЗ можуть отримати стипендії для подальшого навчання в магістратурі та аспірантурі. Країна пропонує гранти через програми Campus France, платформа ÉTUDIANTS регулярно оновлює дані про доступні стипендії. Для тих, хто прагне здобути вищі наукові ступені, ресурс Association Bernard Gregory інформує про програми навчання. Можна зустріти пропозиції не лише від французьких, а й від бельгійських та німецьких університетів.

Навчатися безплатно можна і в Чехії, за умови володіння чеською мовою та успішного складання іспитів. При вступі стануть у пригоді гранти від Вишеградського фонду та програми Erasmus Mundus. У Польщі стипендії доступні через програми для здобувачів освіти та спеціалізовані проєкти в галузі гуманітарних (Gaude Polonia) та економічних (Kirkland Program) наук.

Вартість освіти у престижних університетах Великої Британії може сягати $50 000 на рік. Стипендії там часто надають як знижки на навчання, які не здатні покрити витрати на базові потреби. Українцям простіше здобути освіту у Сполученому Королівстві, взявши участь у програмах типу Chevening, що пропонують фінансову підтримку.

Натомість Китай пропонує щедрі стипендії для іноземних студентів. Туди входить повне фінансування навчання, проживання, страховки та щоденних витрат. Деякі програми навіть передбачають рік вивчення китайської мови. Гранти як для вивчення мови, так і для академічних програм можна отримати, подавши заявку напряму через обрані університети. Для додаткової інформації варто звернутися до сайту Chinese Government Scholarship.

Вступ до ВНЗ за кордоном: де ще шукати програми

Найшвидше інформацію про набір на програми навчання чи стажування за кордоном публікують на сайтах іноземних посольств. Приміром, на сторінці посольства США є розділ Бюро з питань освіти та культури (ECA). Пропонують програми для людей, які бажають приїхати до Штатів для культурного, освітнього чи професійного обміну. Для зручності проєкти розподілені за алфавітом. Усі доступні можливості для освіти посольства можна переглянути тут.

Корисне можна знайти також на сайті посольства Португалії. Інституція Camões фінансує та керує десятками програм і проєкт у різних сферах. Завдяки їй можна знайти літні або річні курси з вивчення португальської мови, дослідницькі програми для вчених та стипендії для іноземних студентів (наприклад, стипендіальні програми Pessoa, Vieira чи Fernão Mendes Pinto).

На вебпорталі Міністерства закордонних справ України можна знайти повний перелік іноземних дипломатичних установ. На всіх сайтах слід шукати розділ чи тему про освіту за запитами: «освітні програми», «програми для обміну», «гранти» чи «навчання».

Раніше Заборона розповідала про рішення українського уряду, що дозволить деяким студентам-чоловікам стажуватись за кордоном

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій