Читаєте зараз
Суд назвав рома ґвалтівником та вбивцею 8-річної дівчинки: що не так з всією справою

Суд назвав рома ґвалтівником та вбивцею 8-річної дівчинки: що не так з всією справою

Yevheniia Kostina
  • Тіло Ангеліни Моїсеєнко знайшли вранці 27 серпня 2016 року в селі Лощинівка Одеської області.
  • Через кілька годин правоохоронці заарештували місцевого жителя Михайла Чеботаря. Він провів у СІЗО понад шість років. Інших підозрюваних у справі не розглядали.
  • Чоловік виграв справу в ЄСПЧ, але ані це, ані докази захисту не допомогли.

Приморський районний суд Одеси визнав Михайла Чеботаря винним у вбивстві восьмирічної Ангеліни Моїсеєнко та засудив до довічного ув’язнення. Справу розглядали з 2017 року, однак неспростовних доказів вини хлопця так і не знайшли.

Заборона розповідає про резонансну справу. 


Вбивство Ангеліни Моїсеєнко під Ізмаїлом в 2016 році

В селі Лощинівка Одеської області 27 серпня 2016 року знайшли тіло мертвої восьмирічної дівчинки та куртку. Собаки привели правоохоронців до будинку друга сім’ї загиблої — 20-річного рома Михайла Чеботаря. Його одразу арештували.

Судмедекспертиза показала, що дівчинку зґвалтували, а потім закололи викруткою, яку пізніше знайшли вдома в Чеботаря. Поліція відкрила кримінальне провадження за двома статтями: умисне вбивство малолітньої дитини і зґвалтування дитини.

Будинок вбитої Ангеліни Моїсеєнко. Фото: Суспільне Одеса

На допиті хлопець не визнав своєї вини й не підписав зізнання, хоч, за словами адвокатів, його били. Чеботарь заявив, що тієї ночі був у барі на святкуванні дні народження разом з багатьма людьми, в тому числі вітчимом дівчинки. Додому хлопець пішов близько 2:00. 

Читати більше новин в Telegram

«Дві окремі експертизи встановили, що злочин було скоєно з 22.00 до 1.25. Це дало Чеботареві абсолютно непорушне алібі. Замість того, щоб хоча б розглянути інших можливих підозрюваних, прокурор Світлана Кологрєва зосередилася на спробах розтягнути можливий термін, чинячи на криміналістів величезний тиск. Перший експерт, Олег Галєв, таки погодився продовжити термін, але лише до 02.00. Це було тоді, коли Чеботар тільки вийшов з бару, і явно зарано. Прокуратура стверджує, що злочин було скоєно між 2.30 та 3.00, незважаючи на судово-медичну експертизу», — кажуть в Харківській правозахисній групі.

Справа Михайла Чеботаря

Після арешту чоловіка у селі почалися справжні антиромські погроми, багато жителів села цієї національності були змушені виїхати. Чеботаря тримали в Одеському СІЗО кілька років. 

Погроми в Лощинівці, 2016 рік. Фото: Думська

Додаткові експертизи, допити та проміжні судові засідання тривали з 2016 року. За цей час до справи було додано багато матеріалів. Зокрема, під нігтями дівчини було знайдено ДНК, однак воно не належало Чеботарю.

Також під час одного з засідань вже у 2021 році хлопець дав свідчення в суді. За його словами, він справді відлучався зі святкування тієї ночі, однак у супроводі Олександра Матяша — вітчима Ангеліни. Матяш сказав, що хоче зайти додому. Коли чоловіки прийшли, дівчинки нібито не було у ліжку. Вітчим розлютився, а коли Ангеліна повернулася, вийшовши з туалету, ударив її по голові. Чеботар підняв дитину і штовхнув Матяша, а потім вийшов з будинку. За словами хлопця, саме тоді він міг забути свою куртку, яку потім знайшов поліцейський пес.

Хлопець повернувся до бару першим, а тільки через 20-25 хв з’явився Матяш, але вже в іншому одязі. Приблизно за 15 хвилин вітчим Ангеліни нібито покликав Чеботаря в кут бару і віддав викрутку, яку давно позичив. Той взяв і поклав її собі в кишеню, а потім повернувся до друзів і сказав, що йде додому.

Адвокат Чеботаря Андрій Лещенко двічі клопотався про експертизу щодо порівняння ДНК вітчима зі знайденими під нігтями дівчинки зразками, однак суд відхилив обидва запити.

Михайло Чеботар на суді. Фото: Судовий репортер

Також Лещенко подав скаргу в Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), адже на той момент хлопець уже кілька років сидів у СІЗО без вироку. ЄСПЛ 10 листопада 2022 року визнав, що Україна порушила права Михайла Чеботаря, який перебував під вартою понад шість років, попри серйозні сумніви щодо висунутих проти нього звинувачень. 

«Чеботар через свого адвоката подав численні скарги на своє затримання. Поліція формально затримала його через 7 годин після того, як фактично взяла під варту. Той період часу, коли поліція не визнала його затримання, є важливим, оскільки він стверджує, що його били, намагаючись змусити зізнатися у злочині, який він постійно заперечував. Він також скаржився на нелюдські умови в Одеському СІЗО. Його тримали в маленькій камері з чотирма іншими чоловіками, в результаті чого він заразився відкритою формою туберкульозу», — зазначили в ЄСПЛ.

Чеботареві присудили €9800 відшкодування збитків, а також €250 на судові та інші витрати. 

Через три місяці після цього, 1 лютого 2023 року, Приморський районний суд Одеси виніс остаточний вирок, хоч кількість доказів у справі не змінилася. Чеботаря визнали винним у зґвалтуванні та умисному вбивстві Ангеліни Моїсеєнко. Його засудили до довічного ув’язнення. Свою провину він так і не визнав.

Раніше Заборона розповідала про правомірність рішення суду щодо затриманої за підозрою у шпигунстві Дар’ї Кригіної. Дівчину затримали наприкінці квітня 2022 року за підозрою у коригуванні російської артилерії по Харкову та позиціях ЗСУ. 22 грудня 2022 року її випустили із СІЗО під заставу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій