Читаєте зараз
Свобода слова під тиском: в Киргизстані за один день заарештували 11 журналістів

Свобода слова під тиском: в Киргизстані за один день заарештували 11 журналістів

Mediaset

17 січня 2024 року в Киргизстані було заарештовано одинадцять журналістів. Їх звинуватили в закликах до масових заворушень, а керівництво каналів — в організації цих закликів. Журналістам загрожує від 5 до 8 років позбавлення волі.

Усі так чи інакше співпрацювали з проєктами Айт Айт Десе, який публікує контент киргизькою мовою, та Теміров Live.

«Арешт журналістів — це не лише удар по індивідуальній свободі, а й спроба заглушити критичний голос та припинити незалежні журналістські розслідування. Це виклик не тільки для Киргизстану, але і для всього світу, де свобода інформації та журналістика стають предметом політичних репресій», — кажуть в Медіамережі.

Обидва медіа спеціалізувалися на розслідуваннях, зокрема, корупційних.Так, Теміров Live публікував матеріали про те, як Державний комітет національної безпеки маніпулює інформацією, розслідування про обставини киргизько-таджицького прикордонного конфлікту наприкінці квітня 2021 року, внаслідок якого загинули 36 киргизстанців, та антикорупційні матеріали.

Крім того, проєкт публікував думки політологів та інших експертів щодо політичної ситуації в країні й зокрема про те, наскільки стабільним є режим нинішнього президента Киргизстану Садира Жапарова.

Реакція виявилася стандартною. В січні 2022 року у керівника медіа Болота Темірова співробітники МВС знайшли «наркотики». Під цим приводом силовики намагалися провести обшук в редакції, журналістів допитували та цькували.

Тоді Темірова виправдали, але вже у квітні пред’явили нове звинувачення у підробці документів та незаконному перетині кордону. Його депортували, а рахунки редакції заблокували та обнулили.

У серпні 2023 року влада подала позов про ліквідацію Клооп Медіа, а вже у вересні заблокувала сайт видання. Також під тиск потрапило радіо Азаттик, порушили кримінальну справу проти Kaktus.Media по статті за пропаганду війни і закрили сайт, зараз викликають на допити журналістів 24.kg у кримінальній справі за такою ж статтею.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій